Bazalka může pomoci při odvykání kouření, ale i zbavit vás lupů

Rostlina původem ze středomoří disponuje antibakteriálními, antioxidačními, protizánětlivými i desinfekčními vlastnostmi. Používá se již od dávných let a to nejen jako koření do jídla, ale také pro léčebné účely. Má spoustu výhod a působí například na nemoci srdce, dýchací potíže, pokožku, vlasy a podobně. Disponuje mnoha základními živinami a minerály, které lidské tělo potřebuje. Jaké další výhody bazalka má? Kde všude může působit?

Skvělá pro dýchací systém

Listy bazalky jsou skvělé pro ty, kteří mají nějaké dýchací onemocnění jako chřipku, nachlazení, bronchitidu, astma a podobně. Může pomoci léčit plíce postižené tuberkulózou, kouřením nebo rakovinou. V esenciálním oleji z bazalky najdete například eugenol, cineole, camphene, což pomáhá uvolnit hlen. Bolest v krku zase odstraníte s pomocí kloktací směsi, kterou si připravíte smícháním vlažné vody a extraktu bazalkových listů.

Posiluje zdraví srdce

Eugenol, který v bazalce najdete, snižuje hladinu cholesterolu, což brání nebezpečí mrtvice a srdečních slabostí. Obsahuje také vitamín C a další antioxidanty, které jsou účinné v boji proti volným radikálům.

Zvládne i horečku dengue

Listy bazalky mohou působit na různé druhy horečky, například na horečku dengue, chronickou horečku, malárii, zejména díky antibakteriálním vlastnostem. Výborný je odvar z listů bazalky.

Přínosná pro stres

Bazalka nepomáhá jen při onemocnění těla, ale i duše. Umí uklidnit nervy, poskytuje úlevu od napětí a depresí. Je bohatá na draslík, který nahrazuje sodík a uvolňuje tak cévy. Jste-li ve stresu, žvýkejte listy bazalky.

Pryč s infekcí úst

Listy bazalky mohou léčit také vředy v ústech a celkovou infekci. Také mají vliv na špatný dech, díky tomu, že mají antibakteriální účinky, mohou odstranit až 99% bakterií v ústech.

Posilují zdraví očí

Bazalka disponuje vitamínem A a C, což působí na zdraví vašich očí a brání mnoha nemocem, zlepšuje vidění, pokud jí budete pravidelně konzumovat. Vytvořte si také tonikum, listy bazalky namočte ve vodě, kterou si umývejte oči.

Pomáhá při odvykání kouření

Bazalka podporuje odvykání kouření, jelikož snižuje nutkání zapálit si. Má na krk chladivý účinek, obsahuje antioxidanty, které působí pozitivně na plíce. Vypijte odvar z bazalky nebo žvýkejte její listy.

Pomůže při nevolnosti či zvracení

Bazalka obsahuje také spoustu železa, což brání anémii, pomáhá na nevolnost a také léčí celkovou slabost. Šťáva s bazalky, spolu s medem a zázvorovou šťávou velmi dobře pomáhá na časté zvracení.

Poskytuje úlevu od hmyzího kousnutí

Kromě spousty zdravotních výhod umí bazalka poskytnout také úlevu od kousnutí hmyzem. Obecně se také doporučuje bazalku v květináči mít uvnitř domu. Hmyz tak nebude mít ve vašem domě šanci!

Zlepšuje imunitní systém

Bazalka posiluje váš imunitní systém a tělo je tak lépe připraveno k boji s viry, bakteriemi a dalšími organismy. Sleduje také volné radikály, pomáhá inhibovat růst HIV a karcinogenních buněk.

Rychleji léčí rány a pomáhá při hubnutí

Bazalka je skvělá při rychlejším uzdravení ran, brání také infekci. Aplikujte pastu na zranění nebo jí konzumujte. Bazalka je také užitečná při hubnutí, protože obsahuje vlákninu. Rovněž pomáhá detoxikovat tělo a snižuje nadměrné množství tuku v těle.

Zvládne bolest hlavy a posiluje energii

Bazalka má sedativní, analgetické a desinfekční vlastnosti. Může pomoci při léčbě migrén, kašle, nachlazení nebo při problémech s vysokým krevním tlakem. Dřív, než si vezmete prášek na bolest hlavy, vyzkoušejte bazalku. Ta pomáhá také při tvorbě nových krevních buněk, což vás nadopuje energií.

Specialista na kožní infekce

Díky antibakteriálním a antifungálním vlastnostem pomáhá bazalka bojovat s kožními infekcemi. Omezuje růst bakterií E.coli a Bacillus anthracis, které jsou hlavní příčiny těchto infekcí. Pomáhá také léčit svědění.

Zpomaluje stárnutí

Esenciální oleje, vitamín A a C a fytonutrienty fungují při odstraňování volných radikálů z vašeho těla, což zabraňuje mimo jiné také předčasnému stárnutí. Listy bazalky zesvětlují tón pleti a pomáhají vám vypadat mladší.

Zlepšuje pupínky a akné

Bazalka čistí krev a vyplavuje škodlivé toxiny z těla. Má antibakteriální a antifungální vlastnosti, což brání vzniku akné a pupínků. Otevírá ucpané póry a také odstraňuje nadměrný maz a krásně čistí pokožku.

Odstranění lupů

Bazalka je jedním z přírodních způsobů, který odstraňuje lupy. Extrakt z listů bazalky spolu s několika kapkami olivového oleje vmasírujte do pokožky hlavy. Spolu s lupy odstraňuje také svědění a napomáhá řešit suchou pokožku hlavy.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno