Nečekané využití jedlé sody: Pomocník v boji s černými tečkami, akné i mastnými vlasy

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda se využívá nejen při pečení, ale při úklidu nebo jako kosmetický přípravek. Snažili jste se někdy zbavit zaschlých skvrn? Pak jste s největší pravděpodobností v babských radách vyčetli, že skvěle působí jedlá soda s jablečným octem. Jedlá soda je přípravek, který je ideální také jako kosmetický přípravek. Snadno se používá, je cenově dostupná. Nicméně pozor, není vhodná pro každého, ne každá pokožka uvítá tento přípravek a pravidelné využívání jedlé sody může mít neblahý vliv na pokožku.

Používejte s citem

Jedlá soda je mírně abrazivní a i když má dobrou strukturu, chemické látky, které obsahuje, mohou být pro pokožku nebezpečné. Účinnost závisí na celkovém stavu pokožky a také na míře akné. Pozorujete na své pokožce zarudnutí, záněty nebo se problematické partie ještě zhoršují? Pak přestaňte jedlou sodu využívat a jděte k dermatologovi. Pokud vaše pokožka nic proti jedlé sodě nenamítá, můžete jí využít na řadu problémů.

Odstraní nadbytečnou mastnotu

Mastná pleť je velmi nepříjemná a je to jeden z důvodů výskytu akné. Jedlá soda může utlumit nadprodukci mazu z mazových žláz, čímž se potlačují pupínky, akné i černé tečky.

Odstranění odumřelých kožních buněk

Odstranit odumřelé kožních buněk je s pomocí jedlé sody jednoduché. Částice jedlé sody pomáhají z pokožky odstranit mrtvé kožní buňky a dodávají vaší pokožce krásně čerstvý a zářící vzhled.

Antibakteriální účinek

Jedlá soda má antibakteriální vlastnosti, které mohou mírnit a odstranit infekce. Bakteriím se obecně daří v kyselém prostředí a jedlá soda působí jako alkalická látka a brání tak množení bakterií.

Antiseptické a protizánětlivé vlastnosti

Dále má jedlá soda také antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, díky čemuž snižuje zarudnutí, bolest a otoky, které se spojují s akné. Jedlá soda umí uklidnit spálenou pokožku vlivem opalování, uvolňuje bolesti a svědění.

Zachovává pH pokožky

Akné může způsobovat také kolísavá hladina pH pokožky. Jedlá soda neutralizuje pH a tím pádem se snižuje riziko výskytu akné.

Jak používat jedlou sodu?

Existuje spousta způsobů, jak jí využívat, zvláště dobře působí na odstranění akné i dalších různých neduhů. Připravte si jednoduchou masku na obličej, čisticí prostředek nebo jednoduchý šampon.

Maska na ucpané póry

Co budete potřebovat:

  • 1 polévková lžíce čisté vody
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody

Jak na to:

Smíchejte jedlou sodu a vodu a vytvořte hladkou pasti. Aplikujte na čistou a suchou pleť, vmasírujte směs kruhovými pohyby do oblastí, které jsou náchylné k tvorbě akné. Nechejte uschnout a potom omyjte vlažnou vodou. Masku využívejte dvakrát týdně.

Odstranění odumřelých buněk

Jedlá soda je skvělá k odstranění odumřelých buněk a dalších nečistot z pokožky. Smíchejte jeden díl vody a jedlé sody, přidejte mladý oves, vše dobře promíchejte a aplikujte na postižená místa kruhovým pohybem. To zvýší krevní oběh a pomůže k léčbě různých kožních nemocí, včetně akné.

Směs do koupele

Jedlá soda je skvělým řešením na akné, které je nejen na pleti, ale na celém těle. Do vany s teplou vodou přidejte půl šálku jedlé sody a dopřejte si tuto lázeň. Následně tělo vysušte a použijte hydratační přípravek.

Jedlá soda přidaná do šamponu zabraňuje vzniku akné a snižuje se maz

Přidejte do šamponu

Přidejte 2 – 3 gramy jedlé sody do lahvičky se šamponem, před každým použitím dobře promíchejte. Díky tomu se zabraňuje vzniku akné a snižuje se maz.

Čisticí přípravek

Půl čajové lžičky jedlé sody smíchejte s klasickým přípravkem na obličej. Obličej opláchněte teplou vodou a poté použijte tuto směs na postižené oblasti. Masírujte jemně po dobu několika minut. Nakonec vše omyjte studenou vodou.

Peeling obličeje

Jedlá soda zachází také hluboko do pokožky a odstraňuje skvěle pupínky, černé tečky i akné. Smíchejte dvě polévkové lžíce granulovaného hnědého cukru a jedlé sody. Přidejte ¼ šálku citronové šťávy a tuto směs aplikujte na čistý obličej. Nechejte po dobu 8 – 10 minut působit a pak opláchněte vlažnou vodou.

Každodenní použití

Jedlá soda odstraňuje akné, uhry a zjemňuje vaší pokožku. Vezměte prázdnou nádobu a do poloviny přidejte jedlou sodu. Poté přidejte vodu a chcete-li, můžete sáhnout po esenciálním oleji. Vše dobře promíchejte a nechejte přirozeně vyschnout. Po několika hodinách získá směs mýdlovou formu.

Co je dobré vědět při používání jedlé sody?

  • Před použitím je dobré provést test, aplikujte směs na předloktí nebo na ruku, pokud ucítíte svědění nebo se dokonce objeví zarudnutí, rychle vypláchněte
  • Jedlá soda vysušuje pokožku, je nutno použít krém
  • Podstupujete-li jinou léčbu pokožky, před využitím jedlé sody se poraďte se svým lékařem

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno