Průjem nebo také řídká stolice je nemoc, která se objevuje velmi často, u někoho může být akutní a u jiného chronický. Průjem je nepříjemné onemocnění, ale nemůžeme jej označit jen a pouze za samostatnou nemoc. Může to být pouze příznak mnoha dalších chorob a onemocnění. Většinou se jako průjem označuje řídká stolice, ve které se objevuje velké množství vody a člověk se takto vyprazdňuje víc než dvakrát za den.
Akutní a chronický
Akutní průjem nejčastěji vzniká vlivem infekce, jeho nástup je velmi rychlý a mnohdy vás zaměstná na pár hodin a dokonce i dní. Někdy můžete sníst něco, co tělu neprospívá, někdy se může akutní průjem objevit po konzumaci léků. Chronický průjem bývá nejčastěji způsobován strukturálním poškozením tenkého nebo tlustého střeva. Mohou za to choroby jako Crohnova choroba, Celiakie. Průjem se může objevit u problému se žlučníkem, s onemocněním jater a podobně.
Jaké jsou rizikové faktory?
Záleží na tom, jaký průjem se u vás objevuje. Pokud jedete na dovolenou, může se průjem objevit z neznámého jídla, pití místní vody, nedodržování hygienických pravidel. Pokud máte nějaké dietní omezení, průjem se může objevovat při nedodržování diety, při konzumaci zkažených potravin, potravin s plísní nebo také při nesprávně tepelné úpravě pokrmů – masa, ryb a podobně.
Příznaky průjmu:
- Křečovité bolesti břicha
- Vodnatá stolice
- Občas nutkání na zvracení možná i zvracení
- Silné nutkání k vyprázdnění
- Únava
- Malátnost
- Když průjem trvá déle tak dehydratace, podvýživa
Co jíst při průjmu?
Během průjmového onemocnění nemáte často na jídlo ani pomyšlení, je vám špatně, cítíte se unavení, malátní. Hlad se však ohlásí během pár hodin a před vámi stojí otázka. Co si dát k jídlu? Nejlepší je sáhnout po jednoduchém a hlavně lehkém jídlu, zejména během prvních čtyřiadvaceti hodin. Dieta při průjmu je důležitá, proto jí nepodceňujte. Pokud máte pocit, že daný pokrm není zcela čerstvý nebo máte jakékoliv pochybnosti, raději potravinu nebo pokrm nejezte. Co jíst při průjmu?
- Vařená rýže
- Suché vařené brambory (bez másla, mléka a podobně)
- Banány
- Suchary
- Bílé pečivo
- Dětské piškoty
- Dušené kuřecí maso bez kůže i bez tuku
- Dušená nebo vařená mrkev
- Jablka
Při průběhu průjmu je určitě nutností myslet na tekutiny, protože při průjmu může hrozit také dehydratace. Co tedy pít?
- Čaj (nejlépe černý nebo bylinný)
- Neperlivá minerální voda bez příchutě a cukru
- Rehydratační roztok – koupíte v lékárně a to pod názvem ORS Iontia, Kulíšek a podobně
Jakým potravinám se vyvarovat?
- Čerstvý chléb
- Sladké a kynuté pečivo
- Celozrnné potraviny
- Kořeněné potraviny
- Tučné sýry
- Smažené a tučné pokrmy
- Omáčky
- Alkoholické a kofeinové nápoje
- Jídla s umělými sladidly
- Syrové maso
- Ryby
- Zelí, fazole, květák a další nadýmavé potraviny