Ovulace. Počítáme ji každá, ať již proto, že chceme a nebo naopak právě nechceme otěhotnět. Z moha stran přicházejí tipy, kdy je vlastně to správné období, každý lékař tvrdí něco jiného a ve výsledku ani nevíme, co vlastně chceme počítat. V čem děláme základní chyby? Jak plodné dny správně spočítat a porozumět svému tělu?
Jak správně spočítat plodné dny?
Tohle vás na základní škole v hodinách matematiky pravděpodobně nenaučí. Není to složité, ale bývá to ošemetné. Obvykle na toto téma zabrousíte až když u gynekologa řešíte těhotenství (ať již nechtěné a nebo naopak nedosažitelné). Na správném výpočtu plodných dnů záleží doslova a do písmene nejeden život a vztah. Není na tom nic složitého a přeci to většinou nespočítáme úplně dobře. Na vině je matka příroda.
Základ je pochopit délku svého cyklu
Základem je totiž správně znát a pochopit délku svého menstruačního cyklu. Ta se obvykle pohybuje okolo 25-35 dní, každá z nás to však může mít trošičku jinak. První den menstruace je základní odrazový bod (a první nejasnosti mohou nastat, pokud menstruaci dostanete v noci a nebo před samotným začátkem den-dva pouze špiníte, což se také někdy stává). Plodné dny ženy – ovulace, začínají zhruba mezi 10.-17. dnem od začátku menstruace. Jenže 10.-17. den je pro mnohé ženy v dnešní uspěchané době, kdy není pořádně na nic čas, vracíme se pozdě z práce a mnohdy máme myšlenky na sex jen jednou za týden, ne-li méně, bohužel příliš nejasný termín.
Ovulační testy
Pro usnadnění života všech jsou dnes v lékárnách volně k prodeji ovulační testy – pro ujasnění plodných dní a přesného nástupu ovulace podle určité hladiny hormonů v těle, signalizujících uvolnění vajíčka. A na internetu naleznete také kalkulačku pro správný výpočet plodných dní, kam si po celé měsíce zapisujete zjištěné poznatky. Jednodušeji už to nejde!
Přihořívá – plodné dny
Plodné dny jsou přesně řečeno okamžikem, kdy dojde k uvolnění vajíčka z vaječníku a jeho putování vejcovodem. Dochází k tomu 12. den od začátku 28-denního menstruačního cyklu (záleží tedy na přesné délce vašeho cyklu). Vajíčko je schopno oplodnění ještě 2-3 dny po uvolnění=ovulaci a tomuto souhrnu několika málo dní se říká plodné dny.
Měření bazálí teploty
Celý tento proces je možno vysledovat například měřením teploty, tzv. bazální teploty. Přestože bazální teplotu můžete měřit například v ústech nebo v konečníku, pro ověření ovulace je nejspolehlivější měření ve vaginální oblasti. Pokud si každé ráno okamžitě po probuzení změříte vaginálně teplotu, vysledujete nástup plodných dní vyšší tělesnou teplotou, kde dochází k vyššímu prokrvení a tím i nárůstu bazální teploty.
V okamžiku, kdy se vajíčko vydá na cestu vejcovodem si naměříte teplotu až 37°C. Pro ženy, které chtějí otěhotnět a nedaří se jim to, obvykle gynekolog jako první krok ke zjištění v čem je problém doporučí měřit si teplotu. Jde o nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se dozvědět, zda žena ovuluje a kdy přesně k tomuto dochází. Je dobré měřit teplotu pro zjištění plodných dní ihned po otevření očí, ještě v posteli. Jakmile jste vzhůru již několik desítek minut nebo si z nutnosti skočíte po ránu na malou, ztrácí měření teploty význam, neboť se tímto bazální teplota v dané oblasti změní a už vám ovulaci neprozradí. Pokud jste důslednou měřičkou, určitě si výsledky zapisujte! Během celého měsíce, i těch následujících, si učiníte ucelený, dokonalý obrázek o plodných dnech. V současnosti je ale tento postup právě pro neschopnost pravidelného měření považován za zdlouhavý a zastaralý. Moderní medicíně stačí 2x během menstruačního cyklu odběr krve, aby byli lékaři schopni stanovit hladinu hormonů, potřebných k tvorbě vajíček a jejich uvolňování a hladinu hormonů, které tomu spíše obvykle zabraňují nebo cyklus narušují.
Nepravidelnost plodných dní
S postupem moderní doby, stejně jako se kupředu mílovými kroky řítí věda, narůstají stejnou úměrou i problémy populace a žen především s otěhotněním.
Mnoho žen při snaze o miminko a několikanásobných návštěv u gynekologa a bezpočtu vyšetření nakonec zjistí, že třeba plodné dny mívají v úplně jinou dobu, než je obvyklé. Že třeba pořádně funguje jen jeden vaječník a plodné dny mají v podstatě jen každý druhý měsíc. Že mají ovulaci třeba jen několik krátkých hodin a vůbec ne 2-3 dny. Množství reprodukčních degenerací a anomálií kontinuálně narůstá a nebýt lékařské vědy a „kouzlení“ s umělým oplodněním, více než polovina celosvětové lidské populace by se dnes nebyla schopna vůbec rozmnožovat. Přičemž právě porucha ovulace se stává nejčastější příčinou neplodnosti.
Jaká je pravděpodobnost otěhotnění?
V dnešní době je pravděpodobnost otěhotnění u dvacetileté ženy při jednom menstruačním cyklu se zdravým a plodným mužem pouze 15%! Každý pár, který se o početí neúspěšně pokouší již více jak dva roky se považuje za prakticky neplodný a zpravidla se nevyhne odborné pomoci lékařů. Nicméně existují i ženy, které jsou se svým tělem v takovém souladu, že podle bolestí a tlaku v podbřišku přesně dokáží určit nástup plodných dní! Takových je sice jen hrstka, ale hladina hormonů v tomto období je u nich tak výrazná, že ovulaci opravdu fyzicky a mnohdy i dost nepříjemně pociťují!
Jak napomoci plodným dnům?
Existuje i několik rad a tipů, jak lze ovulaci napomoci, vyvolat její správný průběh, ustálit hladinu hormonů a znormalizovat menstruační cyklus.
- Správnému průběhu hormonálních cyklů ženy napomáhají z bylinek například kontryhel, ptačí jeřáb nebo drmek obecný. Dlouhodobým užíváním v průběhu menstruačního cyklu vyrovnávají hladiny hormonů.
- Clostilbegyt nebo Clomhexal jsou léky, které při dlouhodobějším problému s oplodněním může předepsat specializovaný lékař. Váš obvodní gynekolog pravděpodobně nebude mít oprávnění vám tyto léky předepsat – jde o hormonální tablety, jejichž dávky hormonů jsou skutečně „koňské“ a při jejich užívání je podpořena tvorba a vícenásobné uvolnění vajíček. Může se i stát, že při užívání těchto hormonů dojde k oplodnění několika vajíček najednou – buď pak přijdou na svět dvojčátka nebo se ujme jen jeden plod. Tyto léky se předepisují i malým chlapcům, kterým dosud nestoupila správně obě varlata.
- Je logické, že snadněji a správněji funguje tělo zdravé a vyrovnané ženy. Aneb v prvé řadě musíte myslet především na sebe. Stres a uspěchaný styl života, nedostatek spánku a nesprávný jídelníček plodným dnům rozhodně nenapomůže. Důležité je dodržovat pitný režim, jíst pestrou a vyváženou stravu, doplnit tělu vitamíny B12 a kyselinu listovou.
Fyziologické vychytávky plodných dní – příroda to zařídí!
Během ovulace a plodných dní se ženské tělo jako takové celkové mírně mění. Ačkoliv to většina z nás hmatatelně nevnímá, vlivem hormonů se mění vůně ženy a feromony, které vylučuje a vnímavějším mužům žena tzv. více voní.
Také se mění složení poševního sekretu – hlen se stává průhlednějším a táhlejším. Pro ženu jsou plodné dny mnohdy symbolem pocitu „plné síly,“ přílivu energie a chuti do života a také neutuchající chuti na sex. Inu, tělo si umí říct…
Plodné dny a naopak ty neplodné
Mnoho žen spoléhá na plodné a naopak neplodné dny právě v opačném slova smyslu – aby neotěhotněly. To je ale obvykle spolehlivou metodou jak právě otěhotnět. V průběhu menstruačního cyklu totiž zhruba 9 dní před nástupem menstruace a také během menstruace je fyziologicky nemožné otěhotnět. Opět ale záleží na tom, jak přesně vaše tělo funguje. Spousta z nás, spoléhajících na tato tvrzení, otěhotní, neboť jejich cyklus je mírně odlišný (a 9.den před nástupem menstruace není 9. dnem, pokud se menstruace vlivem např. stresu opozdí a přijde až později, nebo vůbec, když mezitím žena, spoléhající na výpočty, již otěhotní).
Také existuje nepatrné procento žen, které díky anomáliím dělohy nebo neprůchodnosti vaječníků mohou otěhotnění dosáhnout pouze během menstruace, navzdory všem zvyklostem a předpokladům! Ve výjimečných případech také došlo k ovulaci náhle a nečekaně v důsledku nadměrného vzrušení ženou, tudíž výpočty plodných a neplodných dní se v tomto případě staly zbytečnými a spolehlivost přírodní antikoncepce při styku během neplodných dní tím zcela vymizela. Metoda plodných a neplodných dní pro početí nebo naopak nepočetí dětí je tak relevantní pouze u žen, které mají naprosto pravidelný menstruační cyklus s přesností až na jednu hodinu!
Doba jde kupředu – přesto…?
U nás zatím není věda příznivá pro minipokroky v této oblasti, nicméně u západních sousedů jsou volně k prodeji malé přístroje, vyvinuté k měření bazální teploty pro jednodušší určení plodných a neplodných dní.
Tento přístroj-minipočítač si naměřené hodnoty dokáže uložit a zapamatovat a upozornit vás na příchod plodných dní z napočítaného několikaměsíčního průměru.
Naopak je s příchodem takovýchto technologií a snahou o osvětu mezi nejen ženami až kupodivu, jak mylně jsou vnímána třeba zvířata. Ne neobvyklou chybou je nepochopení hárání fen. Mnoho psích majitelů své „gaučové“ mazlíčky soustrastně hladí po hlavě a dodává, že má právě své dny a „dostala to.“ Pokud ovšem fenka hárá, signalizuje tímto všem samcům okolo, že ovuluje a je nejplodnější v roce! Naopak po zbytek roku, kdy nevnímáte žádné vnější projevy, má své neplodné dny.
S narůstajícím procentem neplodných párů a častým řešením problémů tohoto tipu ve všech médiích je k nevíře, kolik žen má v plodných a neplodných dnech stále ještě značný zmatek. Aneb není každý menstruační cyklus stejný…