Ideální váha… Ideální váha. Slovní spojení, které slýcháme dnes a denně ze všech světových stran (i ze všech koutů, co znám). Pojem ideální váha se totiž nepojí jen se soutěží královny krásy nebo pořady o zdravé výživě. S pojmem ideální váha totiž v dnešní době pracuje ve svých proslovech také mnoho účastnic širokého spektra reality show nebo mnoho seriálových a filmových postav.
O ideální váze nás poučí reportéři zpráv v televizních novinách i moderátoři pravidelné ranní relace v rádiu. Ideální váhu rozebere denní tisk obdobně jako lifestylový magazín pro ženy. Pojem ideální váha se pojí krom modelek, hereček či zpěvaček také se studentkami, ekonomkami nebo prodavačkami. O ideální váze debatují mladé slečny v metru, ale řeší ji také muži středního věku. Jednoduše řečeno, slovní spojení ideální váha je všude kolem nás a více či méně každého z nás svým způsobem ovlivňuje. Někteří z nás se snaží drasticky hubnout, aby dosáhli váhy, kterou mají modelky. Mnoho z nás však v tuto chvíli zapomíná na další parametry, které se s váhou pojí.
Každé lidské tělo je originál. Každému z nás sluší něco jiného. Takzvaná ideální váha by se tedy neměla počítat jen na kilogramy, ale je třeba zohlednit také parametry jako je výška, pohlaví nebo věk. Pokud bude mít 70 kilogramů mladá slečna, která měří 160 cm, bude pravděpodobně vypadat silnější. V případě, že ale stejných 70 kilogramů váží muž ve věku 25 let při výšce něco málo pod dva metry, mnoho lidí si bude myslet, že je až příliš štíhlý.
Pokud toužíme po tom, abychom dosáhli určité váhy, měli bychom se nejprve zamyslet nad všemi faktory a propočítat si, k čemu nám daná váha pomůže a naopak co její vinou můžeme ztratit. V případě, že se opravdu rozhodneme hubnout, abychom dosáhli vytoužené „ideální váhy“ musíme nejprve zvážit svůj věk. Útlý pas a širší boky samozřejmě sluší mladým slečnám, ale u paní v letech vše vypadá jinak.
Ženy a hubnutí
Během života ženské tělo projde hned několik výkyvů hmotnosti, během nichž nejen že povoluje kůže, ale také se nedaří zhubnout naprosto všechny kilogramy zpět na původní váhu, a váha těla tedy postupně roste.
- Prvním z případů, kdy žena začne přibírat, je když slečna nebo paní začne brát hormonální antikoncepci. Pravděpodobnost, že při používání hormonální antikoncepce žena přibere, je opravdu vysoká. Samozřejmě po jejím vysazení je možné opět některá kila zhubnout.
- Druhým zásadním momentem, kdy žena přibírá kilogramy, je těhotenství. Ženy, které čekají dítě, naberou ve většině případů zhruba 12 – 15 kilogramů. S narozením miminka opět většina kilogramů spadne, ale aby odešla opravdu všechna kila, musí žena začít na své postavě pracovat.
- Třetí chvíle, kdy ženám přibývají kila, je ve středním věku. Pokud žena prochází přechodem, má její tělo tendenci přibírat kilogramy, které je po konci přechodu samozřejmě opět možné alespoň z části shodit.
Muži a hubnutí
Muži v tomto mají (dalo by se říci) oproti ženám výhodu. Jejich tělo není zatíženo hned několika výkyvy hmotnosti. Hubnutí ani svalotvorba jim navíc nečiní tak velký problém, jako ženám. Tedy do alespoň do určitého věku. Mladí muži ve většině případů nemají s regulací hmotnosti výraznější problémy. Totéž platí o tvorbě svalové hmoty. Během krize středního věku však mužské tělo (stejně jako to ženské) prochází hormonálními změnami. Tělesná schránka pak ve většině případů začne určitým způsobem ochabovat.
Někteří muži zhubnou několik kilogramů svalové hmoty a jsou ve stáří velmi štíhlí. Druhou část mužů však čeká pravý opak hubnutí, přiberou několik kilogramů, které se jim však již nedaří přetvořit na svalstvo. Jen minimu mužů se po padesátce podaří ještě nějakou dobu držet svou váhu a množství svalové hmoty, na kterou byli zvyklí v předchozích letech. Tito muži jsou z velké části velmi sportovně založeni, trénují až několikrát týdně a dodržují zdravou životosprávu.
Výpočet ideální váhy
Stále chcete vědět, zda Vaše váha opravdu odpovídá tomu, jak jste vysocí, a zda je podle tabulek pro vás ideální váhou? Výpočet ideální váhy lze provést podle vzorce pro výpočet BMI (zkratka anglického názvu Body mass index). Tento index lze vypočítat tak, že svou váhu vydělíme svou výškou v metrech, jež umocníme na druhou (respektive vynásobíme jí samou).
Vzorec pak vypadá zhruba takto: Vaše váha v kilogramech/(vaše váha v metrech * vaše váha v metrech).
Pokud tedy například měříte 180 cm (budete počítat s 1,8m) a vaše obvyklá váha je 70 kg, bude váš výpočet vypadat takto: 70/(1,8*1,8).
Z výpočtu, který jsme si právě ukázali, dostaneme určité číslo, dle něhož se následně zařadíme do jedné z kategorií. Každá kategorie ukazuje, jak vhodná je naše váha v poměru k naší výšce.
Vaše BMI 16,5
Pokud Vám z výpočtu ideální váhy vyšlo číslo, které se pohybuje pod úrovní hranice 16,5, máte závažný problém, neboť trpíte těžkou podvýživou. V tomto případě je vhodné vyhledat lékařskou nebo jinou odbornou pomoc.
BMI v rozmezí 16,5 – 18,5
V případě, že Vaše BMI spadá do této kategorie, stále ještě trpíte podváhou. V tomto rozmezí se nachází velká část modelek. Určitě ve vašem případě neuškodí, když naberete pár kilogramů svalové hmoty.
BMI v rozmezí 18,5 – 25
Pokud se Vaše BMI pohybuje mezi těmito čísly, Vaše váha je vzhledem k Vaší výšce zcela ideální.
BMI mezi 25 a 30
Pokud Vám výpočet ideální váhy vynesl číslo v tomto rozmezí, trpíte nadváhou. Bylo by pro Vás pravděpodobně vhodné, abyste se zaměřili na zvýšení fyzické aktivity, kterou máte během dne. Přínosná může být také drobná změna jídelníčku nebo stravovacích návyků.
BMI ≥ 30
V případě, že jste se při pátrání po ideální váze dostali až za hranici čísla 30, trpíte obezitou a bylo by pro Vaše tělo vhodné, abyste udělali tři věci. (Také se samozřejmě můžete obrátit na lékařskou pomoc.)
1. Je nutné změnit jídelníček
Pokud se snažíte zhubnout, je třeba, abyste co nejvíce omezili příjem primárně bílých cukrů. Cukry, které jsou obsaženy v ovoci, by se daly považovat za relativně pozitivní cukry, jejichž příjem by měl být také omezen, ale nikoli zcela odbourán. Vhodné je taky snížení příjmu špatných tuků a vepřového masa. Pokuste se jíst co nejvíce zeleniny a ryb. Nutné je také jíst kvalitní potraviny.
2. Musíte změnit stravovací návyky
Mnoho lidí v dnešní době není zvyklých snídat, během dnes si sem tam něco zobnou a pak přijde na půlnoční svačinky… Tohle je cesta do pekla. Ale jak z toho ven? Není třeba, abyste snížili množstevní příjem potravy. (V mnoha případech je tomu přesně naopak.) Je však třeba, aby bylo jídlo rozvrženo do celého dne tak, aby tělo netrpělo hlady.
3. Věnujte více času fyzickým aktivitám
Je možné, že jste se již ocitli ve stádiu, kdy Vás sport příliš unavuje a vysiluje. Nepouštějte se proto hned do drastického cvičení v posilovně, ale začněte například procházkou na čerstvém vzduchu.
Při výpočtu ideální váhy pomocí indexu BMI v dnešní době mnoho lidí využívá online BMI kalkulačky.
Jak bylo výše v textu již několikrát uvedeno, BMI by měl být používán pouze jako orientační parametr. Při výpočtu ideální váhy se mnoho z nás spoléhá na tento index, který však nebere v úvahu mnoho dalších parametrů, jimiž je váha daného jedince ovlivněna. Rozdíly se neprojevují jen mezi pohlavími nebo generacemi, ale také mezi jednotlivými národnostmi. Číňané a obecně asiaté mají například průměrně nižší BMI, které pro ně představuje ideální váhu.
Pro každého jedince je ideální váha o něco jiná. Pokud tedy chceme dosáhnout jakési ideální váhy, je třeba poměřovat svou ideální váhu (jak již bylo zmíněno) vzhledem k pohlaví a věku. V úvahu musíme také brát fakt, že svalová hmota je těžší než tuková tkáň. Pokud se navíc zamyslíme nad vahou, kterou má naše kostra v porovnání s kostrami ostatních, uvědomíme si, že BMI nelze považovat za směrodatný faktor pro zjišťování ideální váhy.
Pokud chceme své tělo určitým způsobem kontrolovat, je vhodnější, abychom si sami stanovili míry, které se nám na našem těle líbí (nemusí to nutně být 90-60-90) a na jejich základě si rozvrhli určitou životosprávu, pomocí níž dosáhneme tvarů, po nichž toužíme my a ne společnost.
A jaká je tedy opravdu ideální váha? Můžete si ji sice spočítat podle výše uvedeného vzorce nebo využít některou z internetových BMI kalkulaček, ale opravdu ideální váhu si stanovujeme my sami. Ideální váha je totiž velmi subjektivní pojem. Ideální váha je ta, při níž jsme schopni své tělo přijmout takové, jaké je. Pokud jsme se svým tělem sami spokojeni, máme ideální váhu.