Žena stráví menstruací více než 6 let. Víte, kolik ženy stojí menstruace?

Perioda nebo chcete-li menstruace je součást života každé ženy klidně už od 11 let. Je však spousta věcí, které o ní nevíte. Někdo jí bere jako přirozenou součást života, takřka o ní neví a může provádět víceméně všechny aktivity jako předtím. Jiné ženy to obtěžuje, objevuje se bolest, křeče, nevolnost a vůbec celkové změny nálad a chutí.

Vložky nebo tampony?

Spousta žen řeší tuto klíčovou otázku. Jsou lepší vložky nebo naopak tampony? Nejsou tampony například nebezpečné? Nemohou vám ublížit? A naopak, nejdou vložky vidět skrz oblečení? Odpověď na tuto otázku vám jednoznačně nedá nikdo, vždy záleží na aktuálním pocitu a tom, co je příjemné a pohodlné pro vás. Některé z žen obě varianty kombinují a používají podle potřeby někdy vložky a někdy naopak tampony.

Co možná nevíte o menstruaci?

I když je vaše perioda jakkoliv silná, nemusíte mít obavy, že vykrvácíte. Nemůže se to stát. Během menstruace se z těla ztratí asi 12 lžiček krve, což není žádné velké množství. Ta je dál kombinována s odpadními látkami nebo vodou, takže se opravdu nemusíte ničeho bát.

Tampony nejsou novinkou. Vlastně něco podobného využívaly ženy již ve starém Římě a Egyptě. Samozřejmě nebyly v takovém provedení, vyráběly se z vlny, ale svůj účel tehdejším ženám splnily. Od roku 1936 jsou tampony na trhu v dnešní podobě.

Menstruace u žen může trvat 3 – 7 dní, obvykle to je přibližně 5 dní. Ženy menstruují zpravidla mezi 13 – 51 rokem jednou za měsíc. Celkově žena stráví menstruací asi 6,25 roku. Šokující, že? Když se nad tím zamyslíte, to musí spotřebovat opravdu velké množství hygienických potřeb.

Kolik se spotřebuje hygienických potřeb?

Bereme-li v potaz, že během tohoto období ženy spotřebují jedno balení hygienických potřeb (ať už vložek či tamponů) během života tak průměrná žena potřebuje 11 – 17 tisíc tamponů či vložek. Jen tak pro představu to tvoří víc než 140 kilogramů odpadu.

Kolik stojí menstruace?

Mnohé ženy totiž kombinují vložky a tampony dohromady. Bereme tedy v potaz, že průměrná žena za jednu menstruaci spotřebuje 15 tamponů a přibližně 8 – 10 vložek. Balení 16-ti kusů tamponů stojí v průměru 40 Kč. Balení vložek stojí asi 50 Kč. Spotřebujete-li 8 až 10 vložek při jedné menstruaci zaplatíte 35 – 45Kč. Měsíčně vás tak menstruace může stát okolo 80 Kč, což za rok činí orientačně 960 Kč. Pokud žena menstruuje 38 let, je to 36 480 Kč.

Některé ženy používají také slipové vložky, což je nutno zahrnout navíc do nákladů. Cena se tak může vyšplhat přes tisícovku za rok. A to nepočítáme pilulky proti bolesti břicha, uklidňující čaje a podobně. Určitou alternativou může být menstruační kalíšek, který menstruační krev shromažďuje a vy jí následně vyprázdníte. Ne všechny ženy jsou však této metodě nakloněny.

2 Komentáře

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno