Vánoční hvězda: Jak se o ní starat, aby vydržela?

Během Vánoc na žádném stole nechybí vánoční hvězda. Neodmyslitelně patří k těmto svátkům. Najdete jí na každém rohu, v supermarketech i květinářstvích. Jde o velmi krásnou rostlinu, která však bohužel brzy uvadne. Je možno správnou péčí udržet jí „naživu“ po celý rok?

Vánoční hvězdu nevyhazujte, ale pečujte o ni

Jde to vůbec? Není to jen sezónní květina, kterou i tou nejlepší péčí na světě neudržíte a ona po pár dnech uvadne? Můžeme vás uklidnit, není. Stačí se o ní jen pořádně a hlavně správně starat. Dopřejte jí dostatek péče a pozornosti. Odmění se vám tím, že bude kvést po celý rok. Během roku se péče o ní může maličko lišit, podle toho, jaké je venku počasí. Vánoční hvězda a její pěstování? S našimi radami to nikdy nebylo jednodušší.

Leden až březen poctivě zalévat

V tomto období není třeba se o rostlinu nijak výrazně starat. Stačí, abyste vánoční hvězdu poctivě a pravidelně zalévaly. Hlína nesmí být úplně vyschlá. Ostatně, lidé také musí pravidelně pít. Podobně je na tom i vánoční hvězda.

Duben je čas spánku

V dubnu se vánoční hvězda chystá na chvíli odpočívat. Lze to přirovnat k zimnímu spánku, podobně jak je to u zvířat. Počátkem dubna začněte opatrně a postupně snižovat množství vody. To umožní půdě mezi zaléváním vyschnout. Ovšem pozor, nesmí vyschnout úplně, jinak se všechno vaše úsilí zničí. Po několika týdnech tohoto snižování vody vánoční hvězdu přemístěte na chladné místo. Vody dávejte velmi málo, hlídejte, aby květináč nestál ve vodě.

Květen znamená zkracování stonku

V polovině května zkraťte všechny stonky zhruba na délku prstu. Připravíte tak vánoční hvězdu na možný růs. Máte-li jí ještě ve starém květináči, pak je čas na její přesazení do hezčího a okrasného květináče. Dopřejte jí čas a dostatek vody, abyste jí probudily k životu. Můžete jí také vrátit na nejslunnější místo v domě. Pokračujte v pravidelném zalévání a brzy uvidíte, jak se celá rostlina regeneruje. Přidat můžete také dobré hnojivo.

Červen si žádá stinné místo

Během června vánoční hvězdu přesuňte na částečně stinné místo, nikdy ne na přímé slunce. Opět pravidelně zalévejte a sem tak přidejte trošku hnojiva.

Červenec ve znamení stínu a ořezu

Na začátku měsíce července se ujistěte, že je rostlina na stinném místě a rostlinu opět ořežte a to zhruba o délku jednoho palce. Díky tomu bude vánoční hvězda krásná.

Srpen až září započíná nový růst

Do poloviny srpna rostlina započne nový růst. Můžete odstranit přebytečné listy. Rostlinu umístěte na slunné okno a opět pokračujte v pravidelném zalévání. Přidávejte hnojivo a to ideálně jednou za měsíc.

Říjen je čas jednat!

Chcete-li, aby vám vánoční hvězda rozkvetla, musíte začít jednat. Nevystavujte rostlinu světlu, protože to zpomaluje kvetení. Ideálně jí umísťujte do naprosté tmy od 17:00 do 8:00. Ono i chvilkové vystavení světlu může ovlivnit kvetení. Dát jí můžete například do šatny nebo komory. Během dne jí vytáhněte a dejte zpět na slunné místo. Dodržuje se opět zalévání a hnojení.

Listopadu a prosinci je čas kvést

V posledním týdnu v listopadu vánoční růži udržujte v okně celý den. Odměnou vám budou krásné květy. V polovině prosince pokračujte v zalévání, ale pozor, už nehnojte. Stačí si jen užívat její sytou a krásnou barvu!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno