Desková hra vždy potěší: Tip na dárek!

Když se řekne desková hra, mnozí si vybaví spoustu moderních společenských her, které se hrají na táborech, ve školách v přírodě a podobně. Spojení deskové hry s moderními společenskými hrami není zcela přesné, protože ne všechny společenské hry jsou stolní, natož pak deskové (například Mikádo, Pantomima nebo Twister). Jde o hru, která se realizuje na herním plánu. Deskové hry můžeme dělit na dva základní typy, na ty klasické a moderní.

Klasika versus moderna

Za klasickou deskovou hru považujeme hodně staré hry, u kterých určíme maximálně období, ze kterého asi tak pocházejí. Mezi ty klasické řadíme například Dámu nebo Šachy. Naproti tomu moderní deskové hry jsou novějšího data, umíme u nich ve většině případů určit přesný rok vzniku a také autora. Mezi ty moderní řadíme Člověče nezlob se!, Monopoly, Osadníky z Katanu a mnohé další.

Deskové nebo chcete-li stolní hry, můžete dělit na mnoho druhů a typů.

 • Strategické: zde bojují proti sobě dva či více hráčů
 • Závodivé: kdo bude v cíli nejrychleji
 • Poziční: zde jde o manévry na desce, které vedou k docílení určité sestavy
 • Pátrací: zde se řeší určitý problém

Stolní hry jsou vhodným dárkem, kterým můžete obdarovat prakticky kohokoliv. Od malých dětí, které si rády hrají, přes teenagery, kteří ocení moderní hry, až po dospělé, kteří se rádi na chvíli vrátí do dětských let a popustí uzdu své soutěživosti. Deskové hry tak budou ideálním vánočním dárkem. Jaké vybrat?

Co všechno znáš a víš?

Velmi oblíbené jsou aktuálně společenské hry, které pověřují a mapují znalosti hráčů z různých oblastí. Řadí se také mezi hry strategické, protože proti sobě bojují dva soupeři a můžeme v nich vidět kousek her závodivých, kdy se snažíte, díky znalostem, vyhrát. V tomto odvětví jsou velmi oblíbené například Activity, které už dnes mají spoustu různých variant a rozšířených edic. Dále zde patří oblíbený Český film nebo také Světový film, Evropa či Svět Otázky a Odpovědi, I know, Tipni si a spousta dalších her.

Kdo bude nejrychlejší?

Důraz se klade především na rychlost a jasný cíl. Jde tedy o takové hry, kde se projevuje ona soutěživost v pravém slova smyslu. Do takových her můžeme řadit například Člověče nezlob se!, Šnečí závody, ale také například Alias, Monopoly nebo Želví závody. Možná si říkáte, že Člověče nezlob se, není ta pravá hra pro dospělé, ale stačí si jí zkusit zahrát a uvidíte, jak vás strhne. Hlavní myšlenkou je dostat se do cíle jako první. Obvykle se tak jedná o nějaké závody.

Strategie promyšlená do puntíku

Strategické hry jsou stále oblíbenější, díky nim si hráči procvičují své logické a strategické myšlení. Vyžadují promyšlení a pečlivé plánování každého jednoho tahu. Roli v těchto hrách hraje úsudek a správná volba. Mezi tyto hry patří například velmi oblíbení Osadníci z Katanu, Carcassonne, Dáma nebo ve světě nejrozšířenější Šachy.

Což takhle trochu smyslnosti?

Chcete-li deskovou hrou podarovat svého partnera, pak můžete vyzkoušet hry pro dospělé. Jde o hry, které v sobě mají jistý náboj, hry s nádechem romantiky a erotična. Mezi takovými hrami můžete najít třeba Nevinné hrátky, Sexy kostky, Hříšná věž, Svádění a mnoho dalších. Erotické hry vám určitě pomohou okořenit vztah 🙂

2 Komentáře

 1. Hra Osadníci z Katanu spustila boom moderních společenských her. A není se čemu divit. Kdo jednou okusil, opět chce zase a jentak chtít nepřestane. V čem že spočívá kouzlo mocných Osadníků? Velká jednoduchost a mnohem větší zábavnost. Neznalého kamaráda naučíte pravidla za dvě minuty a za to je vám odměnou 30 minut svižné zábavy.
  Zpracování nového vydání je brilantní. Do detailu propracované figurky měst, cest a vesnic jsou pastvou pro oči. Zvláště, když se jimi plní barevná pole ostrova. A s každým zakoupeným rozšířením se tento pocit násobí.
  A o co že to vlastně jde? Váš národ dorazil k neobydlenému ostrovu Katan a rozhodl se zde usadit. Jenže nebyl jediný. Je třeba zabrat rychle nejlepší místa pro těžbu surovin, jinak na vás nic nezbyde a váš rozvoj bude značně pomalý. A když nějaká surovina chybí, je třeba zapojit vyjednávací schopnosti a pokusit se to vyřešit obchodem s ostatními národy.
  Plus je určitě jednoduchost pravidel a svižnost hry, nikdy nemusíte dlouho čekat, než přijdete na řadu, protože hrajete prakticky pořád. Dále je pozitivem zpracování hry a vysoká míra komunikace, ta mi občas u her dost chybí. Zde si jí užijete do sytosti.
  A jaké že má tato legenda mínus? Stačí jen říct, že hlavním určujícím prvkem ve hře jsou kostky. Sice je zde pokus nádohu eliminovat a pracuje se s pravděpodobností, ale přesto je ve vyšší míře přítomna.
  To je ale také jediné myslitelné negativum a určitě by vás neměla odradit od vyzkoušení. Jak už jsem předeslal na začátku, kdo jednou okusil, opět chce zase a jentak chtít nepřestane.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno