Na Vánoce každý více či méně dodržujeme české tradice. Rybí polévka, pouštíte lodičky, krájíte jablko, zvoníte zvonečkem. Vánoční zvyky bývají různé, podle země, ve které žijete. V Americe například rozbalují dárky ráno po Štědrém dni namísto večera. Jaké další vánoční tradice a zvyky mají například naši sousedé? Co se děje na Slovensku, v Německu, Rakousku nebo Polsku?
Slovensko
U našich slovenských sousedů jsou zvyky asi nejvíc podobné těm našim. Na štědrovečerním stole například nemají rybí polévku, ale kapustnicu, která je podobná naší zelňačce. O cukroví jim tolik nejde, ale co musí mít, jsou bobalky, bochánky z kynutého těsta. Ty se konzumují s mákem. Svobodná děvčata také hází střevícem za hlavu, aby zjistily, zda se vdají nebo zůstanou doma. Také poslouchají, kolikrát zakope čuník na vrata chlíva. Kolikrát klepne, za tolik let se dívka vdá.
Německo
Nejčastějším vánočním stromem je jedle, ideálně bohatě zdobená. Na talíři se objevuje pečená husa, opečená klobáska, milují sladkosti, takže by rozhodně nemělo chybět. Dárky rozbalují podobně jako u nás, po večeři. V severních oblastech Německa rozdává dárky Weihnachtsman – muž se zrzavými vlasy a vousy.
Rakousko
U našich rakouských sousedů si potrpí na dárky, ale ty nebývají drahé. Spíše se snaží o praktické a nápadité věci. V rodinách překvapení pod stromečkem balí zásadně otcové. Vyrábějí si zdobené adventní věnce. V době adventu milují předvánoční trhy, kde se rádi setkávají s přáteli, dají si punč, dobré jídlo. Hlavní štědrovečerní specialitou je tzv. Kletzenbrot neboli chléb s křížalami. Vánoční stromek je ve většině domácností živý.
Polsko
Vánoční zvyky v Polsku vycházejí z křesťanských tradic, mají pohanské prvky. Děti zde vyhlížejí první hvězdy na obloze, až tehdy rodina může zasednout ke stolu. Někde se dokonce věří, že právě ona šťastná hvězda dětem tajně přináší dárky. Konzumují se zde bílé oplatky, které láme hlava rodiny a pronáší přání. U stolu musí být prostírání navíc, kdyby náhodou přišel nečekaný host. Často konzumují kromě rybí polévky ruský boršč nebo zelňačku. Na stole mívají striktně rybu – sleď nebo jeseter.