Sázení avokáda: Jde to v našich podmínkách?

Pěstování avokáda je jednoduché!

Milujete avokádo? Jde o superpotravinu, která má skutečně spoustu pozitivních účinků na lidské tělo. Lze jej vypěstovat? Doma, třeba v květináči? Není to moc složité? Naopak, pěstování avokáda si užijí všichni. Nadchne dospělé i děti, můžete společně sledovat, jak rostlina avokáda pomaličku roste, vyvíjí se. Nejsou k tomu potřeba ani žádné speciální přípravky nebo prostředky. Postačí plod avokáda. Jak si tedy zasadit avokádo?

Bude mít rostlina plody?

Jestliže nebudete mít rostlinu, která je roubovaná, bez opylení květů vám na ni nevznikají plody. Objeví-li se, pak budou bez semen. Výsledky bývají velmi nejisté. Pokud máte za cíl vypěstovat z pecky avokádo, které bude mít plody, pak to chce velkou dávku štěstí, odvahy a trpělivosti. A stále to bude mít velmi nejistý výsledek. Často se avokádo pěstuje jen tak, pro potěšení oka.

Jak zasadit avokádo?

Ze všeho nejdřív si vyberte správný plod. Většinou narazíte na různé tvary, barvy a také různé slupky. Pro sázení se vám vyplatí sáhnout po zralém plodu. Ten se vám bude hodit na další pěstování a sázení. Zkoumat můžete pohmatem. Ideální je, aby byl plod mírně měkký a také pružný. Takový využijte dále k pěstování.

Doma přichází řada na krájení a to podélně. Zbylá polovina se ještě překrojí, díky čemuž půjde pecka velmi snadno vytáhnout. Vyhnete se problému. Pecku nyní pečlivě očistěte, nesmí na ní být zbytky dužiny z plodu. Proč tento krok? Jakmile na pecce z avokáda zůstane jen kousek dužiny, může to způsobovat hnilobu avokáda. A to je při sázení a růstu problém.

ssázení avokáda doma
Zdroj: Wikimedia

Avokádo ve vodě

Okolo celého obvodu pecky vytvořte tři stejné otvory. Pomůže vám v tom širší jehla nebo cokoliv jiného. Do těchto otvorů přidejte špejle, které budou dostatečně dlouhé. Zachytí se na okraji sklenice, a tím usnadníte pěstování. Vezměte sklenici a dejte do ní vodu. Kolik? Ideálně tolik, aby se hladina vody dotýkala pecky jen zlehka.

Pecka se musí neustále dotýkat vody, ale nesmí být ponořená. Kontrolujte plod a vodu doplňujete, pokud je to potřeba. Pecka začne pomaličku pouštět kořeny. Za několik týdnů bude sklenice plná kořenů. Objeví se také stonek a to je čas pro vás. Přichází na řadu květináč, stačí menší. Naplňte jej substrátem a pecku s kořeny dejte do květináče. Asi 2/3 by měly zůstat nad substrátem.

Jak pečovat o rostlinku dál?

Když máte zasazeno, pak o rostlinku pečujte běžně, jako o ostatní květiny, které máte v místnosti. Jakmile bude rostlina větší, přesaďte jí, aby měla dostatek prostoru. Jestliže potřebujete, můžete sáhnout k zaštipování, což podporuje další větvení. V letních měsících přistupujte k častější zálivce. Zzemina může rychle vyschnout. V zimě naopak zálivku ubírejte. V zimních měsících také ocení místo, kde je dostatek světla a také tepleji.

2 Komentáře

  1. Jaká je nejvhodnější zemina pro avokádo, už mám 3 větší rostliky a když jsem jednu přesadila, hned jí opadaly listy, dala jsem ji zpátky do vody a zase se vzpamatovala, ale od té doby nevím jaký je nejvhodnější substrát. Děkuji.

  2. Moniko, doporučuje se lehký substrát, tzn. ten pro pokojové květiny či směs listovky s kompostem a perlitem. Hodně štěští 🙂

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno