Limonáda: Byla známá již ve starověkém Egyptě?

limonáda a její historie

„Když ti život dá citron, udělej z něj limonádu“ také toto úsloví znáte? Nebo jste již slyšeli poslední album Beyoncé? To má totiž také název Lemonade. Ostatně citronáda se vyrábí už spoustu let. Byla známá již ve starověkém Egyptě, tak proč by si tento název nevypůjčila sama zpěvačka. Recept na citronádu se, až na menší obměny, nezměnil a to víc, než tisíc let. Připravujete si i vy doma limonádu z citronů? A víte, jakou historii má nápoj za sebou?

Historie nápoje

Stačí voda, cukr nebo citronová šťáva. Recept se nemění, chutná pořád stejně. Přesný původ citronu není tak úplně jednoduché zjistit. Ovšem studie z roku 2018 odhalila, že se citrony mohly objevit již v provincii Yunnan v Číně. Takže se může využívat už osm miliónů let.

Nejstarším předchůdcem citronády, kterou znáte dneska, může pocházet ze středomořského pobřeží středověkého Egypta. Říkalo se tomto nápoji Kashkab a vyráběl se z fermentovaného ječmene v kombinaci s mátou, černým pepřem a citronovým lístkem.

Hovoří se také, že středověká židovská komunita v Káhiře obchodovala a následně konzumovala citronovou šťávu z cukru zvanou Qatarmized a to okolo 13. století. V Římě se například našly mozaiky a fresky, kde se objevovaly obrazy citrusových plodů. Svým vzhledem připomínaly citrony a pomeranče. Dochovala se nejstarší písemná zmínka o citronu v arabské knize, někdy okolo 10. století.

Citrony v Evropě i Americe

V 17. století se citronáda dostala do Paříže. Byla vyrobena z perlivé vody, citronové šťávy a medu. Prodávala se skrz pouliční prodejce, kteří měli nádrž s citronádou připevněnou k zádům. Postupem času se citronáda dostává do dalších zemí Evropy. V Paříži se zakládá svaz s názvem CompagniedeLimonadiers.

K dnešní podobě citronády přispěla také Británie, přispěl k tomu chemik JosephPriestley. V sedmdesátých letech minulého století přišel Johann Schweppe, klenotník, který vyvinul novou metodu karbonace pomocí kompresního čerpadla. Výroba se tak stala efektivnější a vznikla limonáda Schweppes.

V 18. století se dostala citronáda do Ameriky. Ženy ve viktoriánské době konzumovali citronádu jako jistou alternativu k alkoholu. V letech 1877 – 1881 zakázal Bílý dům alkohol na všech státních večeřích. Nahradila ho právě citronáda. Podobně se vyskytovala také v různých odvětvích, například v cirkusech.

Ať už bude citronáda s kousky citronu, pořádně prolisovaná, bude z perlivé vody, z neperlivé vody. Spousta lidí uzná, že v parném horku není nic lepšího, než se ochladit studenou citronádou. Navíc, z citronu do těla dostáváte také nějaké ty vitamíny a minerály.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno