Rybenka: Malý koupelnový návštěvník, kterého se chcete zbavit

rybenka v koupelne

Malý a na první pohled nenápadný hmyz, který se obvykle vyskytuje v koupelně, na záchodě nebo v komoře. Nemá křídla a tělo je pokryto stříbřitými šupinkami. Určitě jste si jej někdy všimli, ať už ve své koupelně, na toaletě nebo třeba na návštěvě. Není ani nijak velká, nejdelší má maximálně dva centimetry. Lidé se jí obvykle děsí, když se objeví, ale není to třeba. Nejsou obvykle nijak škodlivé, ale je třeba mít se na pozoru, kdyby se přemnožili.

Rybenka – co to je?

Když se řekne rybenka, spousta lidí si vybaví malý hmyz, který ožívá zejména v noci a občas jej vidíte se pohybovat v koupelně nebo komoře. Před světlem utíkají. Můžete proti nim bojovat, i když nebývají neškodné nebo třeba zdraví škodlivé. Nepřenášejí žádné nemoci, člověku nijak extra neubližují. Vlastně do jisté míry pomáhají, protože se živí roztoči. Je třeba dávat pozor na přemnožení, protože pak už se objevuje problém, se kterým je nutno bojovat.

Proč se vyskytuje a kde?

Rybenky žijí na zemi opravdu velmi dlouhou dobu, objevují se zde přes tři sta miliónů let. Vyskytují se obvykle na místech, kde je vlhko a tma. Nejsou zrovna nakloněny umělému světlu, a pokud se někde objeví, snaží se mu uniknout. Mají rády vyšší teploty, takže proto je spíše potkáte v koupelnách, na toaletách, spížích nebo komodách.

Když se přemnoží

Pak je to obvykle problém. V takové chvíli mohou začít škodit ve vaší domácnosti, kdy budou poškozovat knihy, papíry, fotografie, tapety, ale také například oblečení. Objevíte-li v koupelně jednu, dvě rybenky, asi to nebude tak velký problém. Hlídejte, však jejich výskyt čímž předejdete možným problémům.

Čím se rybenky živí?

Mohou být prospěšné, protože konzumují roztoče, zbytky odumřelé kůže, nehtů a vlasů. Někdy také miniaturní kousky papíru, ale dostanou-li se k sacharidům (mouka, cukr a podobně) mohou konzumovat i ty. Člověka nekoušou.

Rybenka jak se jí zbavit?

Nejlepším způsobem je vsadit na prevenci – tedy dostatečně větrat, vytírat podlahu po každém koupání nebo sprchování dosucha. Rybenky milují vlhko, proto se snažte, aby v koupelně, na toaletě nebo třeba ve spíži nebyla přílišná vlhkost. Problém může představovat také předložka před vanu, která bývá mokrá nebo vlhká. Rybenky ve vašem obydlí mohou také poukazovat na to, že někde v domě zatéká a tvoří se tak plíseň.

Existují přípravky, které mohou pomoci v boji s rybenkami. Chcete-li vše udržet v ekologické rovině, pak můžete vyzkoušet například nastrouhané brambory. Ty naaranžujte do rohů (třeba na noviny) a nechejte přes noc. Právě v noci se do nich rybenky dostanou a ráno je jednoduše vyhodíte. Rybenky nemají rády vůni vanilky, proto poslouží vanilkový lusk, který rozříznete a nakrájíte na kousky. Opět dejte do všech koutů a rybenky dají vaší domácnosti sbohem. K tomu je samozřejmě dobré místnosti desinfikovat, pravidelně vytírat dosucha a pořádně větrat.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno