Termín „vaginální špinění“ většinou označuje to lehké krvácení, k němuž dochází mezi periodou. Lehké skvrny na spodním prádle můžete mít kdykoli – a to hlavně po sexu, před nebo po menstruaci. Jak ale rozeznat toto špinění a pravou menstruaci? Rádi vám tuto problematiku přiblížíme.
Co je špinění?
Každá žena se nemůže jednou měsíčně dočkat, až „její dny“ konečně skončí a ona zase bude moci dát vložkám na měsíc „vale“ a zase nosit ty elegantní kalhotky. Ale kolikrát se vám už stalo, že jste si myslela, že už je po všem a najednou jste si na tomto krásném prádle všimla nevzhledných skvrn?
Toto drobné vaginální špinění je společné pro všechny ženy a bohužel docela časté. Nemusíte se bát – nijak nebolí, není nebezpečné a ani nejde poznat. Jen ve výjimečných případech je nutná konzultace s lékařem.
Jak rozeznat špinění od menstruace?
Menstruační krev má sytě červenou barvu – mnohokráte se zabarvuje až do tmavě hnědé. Ke konci se vám může dát, že stopy krve jsou až černé. Zato pokud „špiníte“, tato krev je lehce načervenalá, někdy až oranžová. Špinění nikdy není doprovázeno křečemi, sraženinami či jakoukoli jinou bolestí. Špinění, na rozdíl od menstruace obvykle netrvá déle, než 2 dny. A hlavně – špinění se může objevit prakticky kdykoli, přičemž menstruace má samozřejmě pravidelný měsíční cyklus.
V případě, že jste zvyklá na striktně pravidelnou menstruaci a špinění vás vyděsí pár dní předem, neznepokojujte se, ještě to neznamená, že byste měla vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Jaké jsou časté důvody špinění?
Užívání hormonální antikoncepce
Injekce, náplasti, pilulky a jiné formy antikoncepce mohou způsobit, že v průběhu prvních tří měsíců od jejich „nasazení“ budete nekontrolovaně špinit. Způsobují ho právě hormony obsažené v antikoncepci. Špinit můžete také v případě, že si zapomenete vzít jednu či dvě pilulky po sobě.
Sexuálně přenosné infekce
Všechny sexuální nemoci jsou způsobeny infekcí, která se rychle šíří – a to celosvětově. Kromě špinění mohou být doprovázeny také výtokem, bolestmi břicha, horečkou či bolestmi při sexu.
Děložní fibroidy a polypy
Jedná se o benigní – čili nezhoubné – nádory, jež se vytváří ve svalu dělohy. Polypy jsou doprovázeny nepravidelnou těžkou menstruací střídanou s lehkým špiněním. Fibroidy jsou spojeny s bolestí, zácpou a problémy s močením.
Rakovina reprodukčního systému
Mezi tyto typy rakoviny patří nejčastěji rakovina dělohy, jež nejčastěji postihuje ženy, které již prodělaly menopauzu. Pokud je vám přes 40 let a všimla jste si, že mezi svou periodou často špiníte, raději navštivte svého gynekologa.
Při menopauze
Když se blíží menopauza, změní se hladina hormonů ve vašem těle a v reakci na ně se stává vaše děložní tkáň silnější. Právě to má za následek špinění.
Ovulace
Před ovulací se snižuje hladina estrogenu – a v tomto období opět probíhají ve vašem těle hormonální změny, jež nejčastěji způsobují špinění.
Špinění po sexu
Pokud si všimnete jemného špinění po sexuálním styku, může to mít hned několik důvodů:
- tření a poškození vaginální sliznice a děložního čípku během sexu, způsobené suchostí
- vaginální či cervikální zánět
- pohlavně přenosné nemoci
- endometrióza
- perorální antikoncepce
Toto špinění je obvykle jednorázové. Pokud se však toto krvácení objevuje pravidelně, je to důvod ke znepokojení.
Každá žena nejlépe rozumí svému tělu – a pokaždé, když máte obavy, byste měla navštívit svého gynekologa, i když o nic nejde. Lepší je nic nepodcenit!