Proč váš pes hrabe nohama po vykonání své potřeby?

Při vykonání své potřeby začne váš pes hrabat zadníma nohama? Přemýšlíte nad tím, proč to dělá? Chce hromádku zahrabat? Psi dělají různé věci, mnoho z nich po hromádce, kterou udělají někde na trávě, začnou hrabat nohama. Proč to tak je? Jsou natolik čistotní, že se snaží hromádku zahrabat? Pokud jste vsázeli na toto vysvětlení, zklameme vás, není tomu tak. Důvod je naprosto jiný.

Dělá to téměř každý pes

Ano, je to tak. Přesněji po vykonání své potřeby několik kroků poodstoupí a začne zadníma nohama pečlivě hrabat. Někdy to pejsci dělají po močení i po vykonání hromádky, někteří však jen poté, co vykonají hromádku. Spousta lidí měla za to, že jde o hygienický psí návyk, to je ale mýtus, který se traduje. Důvodem, proč tomu tak psi dělají, je, že si území značí, dávají tak ostatním najevo, že toto je jejich místo.

Pachové potní žlázy

Psi mají na spodní straně svých tlapek pachové potní žlázy a ty vylučují feromony. Když tedy psi takto hrabou po vykonání potřeby, jejich pach se uvolňuje a tím pádem se rozprostírá do okolí jejich hromádky. Ostatní psi, kteří tuto hromádku míjejí to upozorňuje na to, že zde už nějaký ten pes byl. Navíc, rýhy, které se objevují v zemi, když psi hrabou nohama, ukazují na jejich sílu.

Tento krok vychází z předků psů, kteří byli vlci. Tímto způsobem si značili, podobně jako my dnes hranicemi, svá teritoria a území. Díky tomu si chránili a značkovali jídlo (králíky či jinou zvěř), ale také například své samičky. Nikdo se tak neopovážil k nim přiblížit. Tento zvyk dnes dodržují například lišky.

Zápach z trusu

Také přemýšlíte nad tím, proč psi hrabou nohama na hromádku, kterou vykonali? Nestačí, že jejich trus zrovna nevábně páchne? Z trusu se zápach poměrně rychle vytrácí a pachové stopy vydrží mnohem déle. Máte tendence tento krok psa odnaučit? Nedělejte to. Je to jejich přirozený instinkt, který se asi jen tak neodnaučí.

Zdroj: zoomagazin.cz

8 Komentáře

  1. A já byl přesvědčen, že hledá zlato!!! Na chodníku a na silnici už nehrabou, hrdě odcházejí, stejně jako většina jejich páníčků!

  2. Já si myslím, že pes po vykonání potřeby. chce srovnat střeva, což dělá tím nejpřirozenějším pohybem. Proto je mu jedno kam a jakým směrem hrabe. Ještě jsem neviděl psa, který by zahrabal svojí hromádku.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno