Na angínu nebo posila pro imunitní systém: Jak pomáhá jitrocelový sirup?

Roste u cesty a člověk ani neví, že před ním roste zázrak jménem jitrocel. Existuje v podobě čaje, nálevu nebo sirupu. Když je člověku ouvej, obvykle se obrací na lékárny, kde najde léky na spoustu nemocí. Zaplatíte, přinesete domů, použijete podle návodu a bolest či nemoc tak bude ustupovat. Použijete proti ní silného bojovníka, který obsahuje široké spektrum léčivých látek. Ne všichni se rádi spoléhají na lékárny, ale chtějí to vyzkoušet jinak. Přírodní cestou. Ta umí v mnohém pomoci a má podobné či stejné účinky jako léky z lékárny. Slyšeli jste někdy už o síle jitrocelového sirupu?

Léčivý pomocník nejen při nachlazení

Jitrocel je rostlina, kterou znali již v době Antiky. Byla to uznávaná rostlina, která má spoustu užitečných výhod. Jak to už u přírody bývá, nemívá žádné vedlejší účinky, takže jej můžete bez obav užívat a to poměrně pravidelně. Stačí to jen nepřehnat s dávkováním. Působí na řadu zdravotních problémů a onemocnění. Z jitrocele lidé připravují čaje, nálevy a také velmi populární jitrocelový sirup.

Běžně se v České republice objevují dva druhy jitrocele. Jitrocel kopinatý, jenž má dlouhé a úzké listy a jitrocel vetší, jehož listy bývají kulaté a kratší. Pokud přemýšlíte, který bude lepší pro výrobu jitrocelového sirupu, pak vás uklidníme, oba dva druhy jsou pro výrobu vhodné. Mají podobné účinky, nelze tedy říci, že jeden je účinnější než ten druhý. Dáte-li se do výroby jitrocelového sirupu, pak vaše doba sběru přichází v období června až srpna. Při sběru se soustředíte na jitrocelové listy a následně je sušíte.

Kupovaný i vyráběný

Ano, jitrocelový sirup můžete koupit jednoduše v lékárně, nemusíte jej doma připravovat a tím možná ušetříte docela dost času. Některé jitrocelové sirupy jsou často vyráběny na základě přírody, bez použití chemických látek a podobně. Ale přeci jen, vyrobený doma, je vyrobený doma. Chcete-li ušetřit čas nebo nejste-li ten typ, který si takto vyrábí sirupy či jiné přírodní preparáty, pak po pečlivém výběru můžete pořídit jitrocelový sirup i v lékárně.

Jestliže však nějaký ten svůj čas hodláte výrobě věnovat, můžete si domácí jitrocelový sirup vyrobit pohodlně také doma. Připravíte si sirup, jehož složení budete přesně znát. K tomu navíc také bude opravdu domácí, bez použití barviv, konzervantů a dalších chemických látek. Obvykle stačí pár ingrediencí, příprava jitrocelového sirupu není nijak těžká. Chcete si i vy vyrobit jitrocelový sirup doma?

Výroba nevařeného jitrocelového sirupu

Co budete potřebovat:

  • Listy jitrocele kopinatého
  • Třtinový cukr nebo med

Jak postupovat:

Lístky jitrocele pořádně omyjte a natrhejte (nebo nakrájejte) na menší kousky. Vezměte velkou sklenici, kterou je možno uzavřít a velmi důkladně jí vymyjte vroucí vodou. Navrstvěte lístky jitrocele na dno sklenice (vrstva asi jeden centimetr) a stlačte. Zasypte třtinovým cukrem nebo použijte med. Znovu opakujte, dejte vrstvu lístků jitrocele, med a opět lístky jitrocele. Pokračujte, dokud se sklenice zcela nezaplní. Sklenici pevně zavřete a dejte jí na teplé místo, kde bude pracovat deset dní. Po této době slijte vzniklou tmavou tekutinu, vymačkejte listy a vzniklou tekutinu přelijte do menší lahvičky. Vzniklý sirup zavřete a uschovejte v lednici.

Výroba vařeného jitrocelového sirupu

Co budete potřebovat:

  • 4 větší hrsti čerstvých jitrocelových listů
  • 1 dcl vody
  • 250 g medu

Jak postupovat:

Vezměte čerstvé jitrocelové listy, důkladně je omyjte a nakrájejte na malé kousky. Nasypte do hrnce a zalijte jedním decilitrem vody a přidejte med. Celou směs vařte na mírném plameni a to do doby, než se vytvoří hustší směs. Ještě teplý sirup sceďte do sklenice, uzavřete, otočte dnem vzhůru a  nechejte vychladnout. Následně uložte do lednice, kde vám sirup vydrží.

Jaké látky jitrocel obsahuje?

  • Glykosidy
  • Třísloviny
  • Vitamín C
  • Vláknina
  • Betakarotén
  • Vápník
  • Vitamín A
  • Kyselina linolová

Kdy je dobré použít jitrocelový sirup?

Jitrocelový sirup je skvělým pomocníkem při léčbě jakéhokoliv nachlazení. Trápí vás kašel, záněty horních cest dýchacích? Pak je velmi účinným pomocníkem v boji s tímto onemocněním. Trápí-li vás angíny nebo jste astmatici? Pak je jitrocelový sirup opět ideálním lékem. Obsahuje látky, které pomohou zpomalit tvorbu hlenu a díky němu je vykašlávání snadnější. Další látky, které se v jitrocelovém sirupu objevují, zase napomáhají zprůchodňování dýchacích cest.

Jitrocelový sirup je vhodný pro dospělé i pro děti a to od tří let věku. Pro děti je vhodná jedna lžička, kterou jim dáte několikrát denně. Pozor, ne však před spaním. Kromě toho také látka aukubin, kterou najdete v jitrocelovém sirupu, působí velmi pozitivně na trávicí systém, zejména pak pomáhá žaludku a tlustému střevu. Má výrazně sladkou chuť, což znamená, že je chutný, a pro děti není jeho konzumace problémem.

Varianty jitrocelového sirupu

Jitrocelový sirup si můžete doma připravit také v různých variantách, můžete k nim přidat některé vitamíny, což ještě znásobí blahodárné účinky pro lidské tělo. Přidat můžete například propolis, mateřídoušku a mnohé další. Tyto látky mohou ve finále pomoci jitrocelovému sirupu pomoci posílit imunitní systém, například takový vitamín C pomáhá hojit dásně. Jitrocelové sirupy obsahují spoustu cukru, pozor tedy na to, jak jej konzumují diabetici. Za všechny přidáváme návod na jitrocelový sirup s citronem. Ten ještě zvýší hladinu vitamínu C.

Jitrocelový sirup s citronem

Co budete potřebovat:

  • 1 kg jitrocelových listů
  • 2 citrony bez pecek
  • 2 kg třtinového cukru
  • 2 litry medu

Co budete potřebovat:

Jitrocelové listy pořádně omyjte a pokrájejte. Dejte do hrnce, přelijte dvěma litry vody a následně dejte na sporák a vařte asi patnáct minut. Tuto směs nechejte přes celou noc vyluhovat a další den ráno sceďte. Citron mezitím oloupejte a nakrájejte na kolečka. Do vyluhované a scezené směsi přidejte citronová kolečka, dejte na sporák a vařte asi hodinu. Občas promíchejte a po hodině naplňte sklenice. Je dobré plnit sklenice ještě teplé, zajistěte víčkem, obraťte vzhůru a nechejte vychladnout.

Při výrobě domácího jitrocelového sirupu vsaďte na med nebo třtinový cukr. Je přeci jen lepší než klasický bílý cukr krystal. Domácí výrobou si zajistíte, že přesně víte, co v sirupu najdete. Během období chřipek, angín a nachlazení se vždycky hodí mít jeho zásobu doma. Pokud potřebujete rychlou pomoc ve formě jitrocelového sirupu, je lepší jej vařit, budete mít sirup hotový rychleji. Při kombinaci s dalšími domácími tipy nebude mít nachlazení či chřipka šanci!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno