Karpální tunel a vše, co vás zajímá

Pociťujete ve své dlani slabou otupělou bolest? Občasná necitlivost a brnění jsou téměř na denním pořádku? Všechny tyto příznaky ukazují na syndrom karpálního tunelu. Co to je, jak mu předejít a jak jej léčit se dozvíte v následujících řádcích.

Co je karpální tunel a kde ho najdeme?

Karpální tunel chrání střední nervové a ohýbací šlachy, které ohýbají prsty a palec. Jde o jakýsi úzký průchod v zápěstí (široký asi jako palec). Je tvořen malými kůstkami, tzv. karpální kosti. Střední nerv, který karpálním tunelem prochází, je jedním z hlavních nervů v ruce. Tento nerv je jakousi skupinou nervových vláken, které vedou už od krční části a postupně se spojují, až vnikne jeden střední nerv. Tento nerv ovládá svaly kolem spodní části palce. Kromě něj prochází tunelem také šlachy, které ohýbají všechny prsty na ruce – tzv. flexorové šlachy.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je v dnešní době zcela běžný stav, který způsobuje již zmíněnou bolest, necitlivost a nepříjemné slabé brnění v ruce a dokonce i v paži. Kdy k tomuto stavu dochází? Tehdy, když je zápěstí přetěžováno – hlavní střední nerv, který vede z předloktí do dlaně je při pohybu zápěstí stlačován a tím vyvolává nepříjemné bolesti. Stlačování je způsobeno bobtnajícími tkáněmi, které zajišťují nedostatek místa a tím nerv stlačují.

Karpální syndrom a jeho příznaky

U většiny pacientů začínají příznaky karpálního syndromu zcela postupně a nemusí dojít ani ke zranění zápěstí. Postupem času však dochází k jejich zhoršování a častějším projevům. Karpální syndrom se ozývá nejčastěji v noci, když pacient spí. Příčinou toho je ohnuté zápěstí – mnoho lidí spí s ohnutým zápěstím. Během dne se příznaky kvůli námaze opět ozvou (například při telefonování, řízení auta nebo dlouhým sezením u počítače).

  • Karpální syndrom se začíná projevovat necitlivostí, brněním, pálením a bolestí v oblasti mezi palcem a ukazováčkem.
  • Dále můžete zaznamenat občasné bodavé bolesti, které ihned ustoupí.
  • Bolest nebo brnění může přejít až od předloktí k rameni.
  • Slabost a neohrabanost v ruce je dalším symptomem tohoto onemocnění (můžete mít ztížené pohyby při jemných pohybech, například při zapínání knoflíků u košile apod.)
  • Posledním varovným signálem je zničeho nic upustění nějaké věci na zem – ztrácíte kontrolu nad pohyby své ruky.

Jak léčit karpální syndrom?

Pokud jste včas navštívili lékaře, lze příznaky tohoto syndromu často zmírnit bez chirurgického zákroku. Nejčastěji vám lékař doporučí znehybnit zápěstí pomocí ortézy, nebo dlahy během spánku. Udržování zápěstí v přímé nebo neutrální poloze snižuje tlak na střední nerv v karpálním tunelu.

Dlahu zase můžete nosit během dne při činnostech, které vám k léčbě karpálního tunelu moc neprospívají. Dále vám lékař může doporučit protizánětlivé léky, jako je například Ibuprofen. Je dobré změnit veškerou aktivitu, při které se často příznaky karpálního syndromu objevují. Pokud je však onemocnění závažnější, chirurgickému zákroku se zřejmě nevyhnete.

Jak lékař zjistí závažnost karpálního syndromu?

Lékař vám provede elektromagnetické testy karpálního tunelu (EMG), podle kterých se zjistí, jak vaše nervy a svaly pracují. Nemusíte se ničeho obávat, EMG vám pouze změří elektrickou aktivitu ve svalech. Lékař vás může poslat i na rentgenové a ultrazvukové vyšetření, aby lépe zjistil míru poškození.

Cvičení napomáhající léčbě karpálního tunelu

Jestliže onemocnění není tak závažné, některým pacientům může pomoci cvičení. Cviky vám doporučí váš lékař nebo fyzioterapeut. Všechny cviky jsou založeny na postupném protahování celé ruky (dlaně, zápěstí, předloktí, paže a ramena).

Jak si od karpálního syndromu pomoci sám?

Jako každá nemoc, tak i onemocnění karpálního tunelu má své „babské rady“. Jednou z nich je, že zápěstí namočíte alespoň na 10 minut do ledové lázně jednou nebo i klidně dvakrát během hodiny. Abyste ulevili nočním bolestem, protřepejte jemně rukou nebo ji svěste z postele. Zápěstí můžete i ponořit do teplé vody, kde s ní jemným krouživým pohybem několikrát zatočte. Od úlevy napomáhají i různé mastičky a obklady.

Abyste onemocnění karpálního tunelu předešli, je důležité se více protahovat – aby nedocházelo k přetěžování šlach. Jestliže máte zaměstnání, při kterém je zápěstí více namáháno, můžete se poradit s lékařem nebo fyzioterapeutem na jednotlivé cviky k protažení.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno