Nikde v bytě ani smítko, nablýskané nádobí, poličky a podlaha, ze které by se dalo jíst. Vypadalo to takhle u vás, když jste ještě neměly děti? Jenže od doby, co děti máte je to jeden velký chaos. Veškerá pozornost se soustřeďuje jen na ně, vyžadují stálou péči. A úklid je často odsunut na druhou kolej. Jak uklízet s dětmi?
Boj s větrnými mlýny
Mnohé maminky se shodují v tom, že úklid s dětmi je takřka nemožný. Něco uklidíte a za chvíli je to znovu rozházeno. Jde o boj s větrnými mlýny? Dá se s dětmi vůbec smysluplně uklízet? Není to opravdu zbytečné každý den běhat s luxem nebo mopem, když stačí, aby si děti rozsypaly na koberec preclíky nebo bonbony a můžete jít pro vysavač znovu.
Na podlaze se neustále objevují malé kousky stavebnic, autíčka, panenky a další a další hračky. Vy jen chodíte a uklízíte po dětech a na ty ostatní věci jako je mytí nádobí, utírání prachu a podobně už není čas. Co dělat, když potřebujete uklízet (například před Vánocemi nebo nějakou chystanou návštěvou) a máte doma děti?
Řekněte si o pomoc
Mnohé maminky se snaží zvládnout vše na světě, ale to upřímně nejde. Potřebujete-li třeba umýt okna nebo udělat doma generální úklid, řekněte si o pomoc. V takových případech může nastoupit tatínek nebo babičky, které jistě mimiko rádi pohlídají, a vy budete moci udělat, co potřebujete. Pokud nastoupí hlídací babička, můžete zapojit i partnera či manžela. Nevíte, jak vyzrát na běžný drobný úklid?
- Využijte nosítko nebo šátek – s jeho pomocí budete mít volné ruce na lehčí práce
- Rozvrhněte si čas – je nesmysl luxovat nebo vytírat podlahu ráno. Raději to udělejte večer, po celém dni. Díky tomu nebudete muset tuto činnost provádět víckrát za den.
- Využijte houpačku nebo sedátko – v něm se bude miminko cítit dobře, budou ho zajímat hračky, které má okolo sebe a vy můžete dělat drobnější domácí práce. Navíc budete mít neustálý dohled nad dítětem.
Začleňte do úklidu dítko
Některá maminka může namítnout, že s dětmi je to často na dlouhé lokte, ale je to určitá pomoc. Úklid si děti mohou osvojit již odmalička. I batole už umí vracet věci zpět na své místo, tedy uklidit kostičky do krabice, drobné polštáře na postel a podobně. Můžete je zapojit do těch jednodušších prací, podávání kolíčků během věšení prádla, vytahování nákupů z tašky, podávání prádla k věšení či skládání prádla do pračky.
Když to s dětmi pojmete jako hru, pak budou nadšené a pomáhání pro ně nebude povinnost, ale příjemná část dne. Vy si tak během hry s dětmi můžete pověsit prádlo, uklidit dětem hračky nebo vybalit nákup a uklidit jej. Postupem času se z toho stane samozřejmost a děti budou vašimi neocenitelnými pomocníky.
A co s většími dětmi?
Větší děti zvládnou víc domácích prací. Mohou například ukládat vyžehlené prádlo do skříně, pomáhat s utíráním prachu, uklízení hraček, skládání čistého prádla, zametání podlahy nebo luxování. Platí, že byste děti neměly přepínat, stále musí svou pomoci při úklidu brát jako hru a zábavu. Větší děti mohou například také asistovat u vaření, podávat jednotlivé ingredience, míchat těsto a podobně.
Úklid není priorita
Máte-li malé děti, pak se jednoduše musíte smířit s tím, že perfektně naklizenou domácnost mít nejspíš už nebudete. Děti mají spoustu energie a než se otočíte, otřou se vám o sedačku a zanechají na ní stopy od čokolády či jiného jídla. Nebo vezmou fixy a snaží se své výtvarné cítění projevit naplno a vy můžete začít s úklidem zase od začátku.