Pití červeného vína zvyšuje plodnost u žen, ukazuje studie

Plodnost u žen je tématem, kterým se zabývá mnoho vědců a lékařů. Některé ženy s ní nemají žáden problém, jiné dělají i nemožné, aby mohly otěhotnět, a přesto se to nedaří a nedaří. Čím je to způsobeno? Co všechno může podpořit a zvýšit plodnost? Možná víno? Slyšeli jste o tom? Jedna sklenice červeného vína každý týden by mohla pozitivně ovlivnit ovariální rezervu.

Červené víno na plodnost

Ženy, které si jednou týdně dopřejí sklenici červeného vína, pozitivně ovlivňují svou plodnost. K tomuto tvrzení se přiklání také americká studie. Vědci na univerzitě ve Washingtonu věří, že by to mohlo být právě díky antioxidantům, kterých je v červeném víně opravdu dostatek. V červených hroznech je klíčová složka resveratol, což je antioxidant, který chrání buňky před biologickým stresem.

V této studii figurovalo 135 žen, které byly ve věku od 18 do 44 let. Každá z nich si vedla něco, jako „alkoholický deník“ tedy zapisovala si, kolik vína vypije za měsíc. Během tohoto období chodily ženy na pravidelné ultrazvukové vyšetření. Na něm se lékaři dozvídali, kolik je v těle ženy životaschopných vajíček.

Pět sklenic za měsíc

Zjistilo se, že ženy, které pravidelně konzumovaly červené víno, měly lepší ovariální rezervu. A to dokonce bez ohledu na další jiné faktory jako věk, jídlo a podobně. Výsledky ovšem nezaznamenaly, že by konzumace červeného vína měla být na denní bázi, tedy, že by ženy měly pít víno pravidelně, večer co večer.

Pozitivní přínosy na plodnost se projevily u žen, které vypily průměrné množství vína. Ani málo, ani moc. Kolik tedy? V průměru je to asi pět sklenic za jeden měsíc. Červené víno může pomoci ovlivnit celkovou plodnost a může pozitivním způsobem ovlivňovat ovariální rezervu. Je tomu skutečně tak? Opravdu je červené víno tou pravou příčinou?

Výsledky je nutno brát s rezervou

Odborníci poukazují na fakt, že výsledky, které se objevily je nutno brát s opatrností a jistou rezervou. Studie totiž neprokázala, že to, co podporuje plodnost všech účastnic výzkumu je jen a pouze červené víno. Předseda British Fertility Society Adam Balen pro The Times uvedl, že výzkum je vskutku zajímavým počinem. Jak se však k tomu celému staví?

„Studie je opravdu zajímavá, i když s malým počtem účastníků, což znamená, že nedosahuje jisté statické významnosti“ uvedl. Co to znamená v praxi? Pro stoprocentní prokázání, zda je opravdu červené víno významným pomocníkem při podpoře plodnosti u žen, jsou nutné další studie.

Alkohol ano, ale s mírou

Alkohol umí rozproudit krev, pomoci v mnoha ohledech. V jistém smyslu může mít červené víno pozitivní účinky, ale pozor, alkohol může mít také negativní vliv na lidské tělo a zdraví. Konzumace alkoholu ano, ale s mírou. Dvě velké sklenice vína za týden jsou takovým optimálním množstvím.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno