Jací jsou leváci? Seznam zajímavých i úsměvných faktů

Leváci jsou prý tak trochu specifičtí. Vše, co se dělá pravou rukou, oni dělají levou. Znáte nějaká fakta o levácích? Jsou leváci nějak jiní, než praváci? Mají svá specifika? Různé studie poukazují na to, že leváci mohou určité věci dělat jinak, mají nadání na jiné věci. Sestavili jsme pro vás seznam zajímavých i úsměvných faktů o levácích.

Ďábel byl také levák

Obecně se traduje, že tento vládce pekla křtí své pobočníky levou rukou, tedy úplně opačnou rukou, než je tomu v křesťanské církvi, kde se křtí pravou. Někteří si dokonce myslí, že toto je důvod, proč mnohé jeptišky v křesťanských školkách a školách přeučovaly děti z levé na pravou ruku.

Vraždící geny?

Boston Strangler, Jack Rozparovač nebo třeba Usáma Bin Ládin. To jsou muži, kteří se do historie nezapsali zrovna v tom nejpozitivnějším ohledu, označují se za zabijáky. A všichni tři byli leváci. Některé výzkumy také ukazují, že existuje korelace mezi leváky a delikventním chováním. Ale kdo ví….

Leváci jsou chytřejší

Abychom neustále leváky jen nehanili, St. Lawrence University prováděla IQ testy mezi leváky a praváky. Výsledky testů ukázaly, že leváci byli ti, kteří dosáhli vyššího IQ než ti, kteří mají dominantní pravou ruku. Ostatně Isaac Newton nebo Benjamin Franklin byli také leváci.

 

Mají svůj svátek

V devadesátých letech britský klub LeftHander‚s Club vyhlásil „den leváků“. Každý rok 13. srpna mohou leváci oslavovat svou dominantní ruku. Cíl je zvýšit povědomí o těch, kteří k mnoha úkonům používají právě levou ruku.

Umělecké sklony

Výzkumy ukazují, že leváci mohou být opravdu umělecky založení. Existují také důkazy, že leváci jsou víc přitahováni ke kariéře v umění nebo v hudbě.

Častá konzumace alkoholu

Průzkumy také ukazují, že leváci pijí častěji než praváci. Ovšem výzkum neukázal, že leváci jsou náchylnější ke zneužívání alkoholu, zkrátka se leváci možná jen chtějí víc bavit!

Leváci v řadách slavných

Ano, i mezi slavnými a celebritami najdete několik leváků. Kteří to jsou? Například takový idol dívčích srdcí Brad Pitt, Tom Cruise, Justin Bieber nebo světoznámý „brouk“ Paul McCartney. Z řad žen je to například Whoopi Goldberg, Oprah Winfrey, Celine Dion, Jennifer Lawrence nebo Angelina Jolie. Leváci byli také zesnulý Kurt Cobain, Marilyn Monroe nebo Jimi Hendrix. Možná je právě dominantní levá ruka klíčem a tajemstvím úspěchu?

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno