E 150a Karamel

  e150a karamel
  • Nebezpečnost: 0
  • Skupina: barviva

  Výroba:

  Karamel se vyrábí pomocí zahřívání různých druhů cukru, ať už třtinového nebo řepného. Poté se látka zahřeje a postupným přidáváním konkrétních přísad vznikne konkrétní druh karamelu.

  Využití:

  E 150a je nejčastěji pevná nebo kapalná látka hnědé až černé barvy. Používá se tedy zejména jako přírodní barvivo, které dodá potravinám hnědou barvu. Tím pádem patří mezi nejoblíbenější barviva v potravinářském průmyslu vůbec.

  Konkrétně jej můžeme nalézt v kolových nápojích, čokoládách, různých džemech, bonbónech či jiných cukrovinkách. Objevuje se však i v poněkud netradičních surovinách, o kterých jste jistě netušili, že karamel obsahují, jako jsou například pivo, červené víno nebo dokonce brandy a whiskey. Mimo potravinářství jej můžeme nalézt v kosmetice, zubních pastách nebo krmivech pro zvířata.

  Nežádoucí účinky:

  U tohoto druhu karamelu neobjevily laboratorní testy žádné nežádoucí účinky, protože se připravuje vařením a postupným zahříváním cukrů. Některé cukry však mohou být získány z pšenice, a proto by se konzumace karamelu měly vyvarovat osoby, jež mají alergii právě na pšenici či jiné obiloviny.

  Maximální denní dávka:

  Hodnota maximální denní dávky je stanovena na 70 mg na kilogram tělesné hmotnosti v nápojích, v jídla pak maximálně 290 mg na kilogram hmotnosti.

  Doplňující informace:

  V celé Evropské unii je používání této látky k barvení potravin povoleno, ovšem s výjimkou dětské výživy.

  Diskuze k článku

  Zadejte svůj komentář
  Zadejte své jméno