Uvadají vám doma rostliny? Oživte je správnou péčí

Znáte to, koupíte si krásnou zdravou rostlinu a po několika týdnech začne uvadat, až nakonec zvadne úplně. Většina rostlin se však dá ještě zachránit. Jak? Poradíme vám v článku.

Rostlinu prohlédněte, zda jeví známky života

I když je vaše rostlinka suchá a hnědá, je zde stále šance, že ji můžete zachránit. Pořádně ji prohlédněte, pokud narazíte na zelené lístky, stonky jsou stále ohebné nebo se na nich začaly klubat pupeny, rostlina pořád žije.

Příliš mnoho vody

Někdy se stane, že rostlinám dopřejeme víc vody, než unesou. Jak to poznáte? Květina začne žloutnout až hnědnout a půda kolem ní je neustále vlhká a listy kolem okrajů jsou někdy suché a stočené. Stačí, když budete rostlině do půdy přidávat hnojivo nebo rostlinné krmivo, dokud se zcela nezotaví. Buďte trpěliví, kořeny jsou citlivé a potřebují čas na uzdravení. Květiny nenechávejte na přímém slunci a pouze poprašte rozprašovačem. Uvidíte, za čas budete mít zase krásnou zelenou nádheru v květináči.

Pozor na světlo a sluneční paprsky

Všechny rostliny na slunce reagují odlišně. Některým se na přímém slunci daří, zatímco jiné sluneční paprsky ničí. Pokud vám začne rostlina usychat, její listy náhle zežloutnou, přesuňte ji spíše do tmavšího místa. Suché listy ostříhejte a rostlinu dost zalijte. Po pár dnech se vzpamatuje a místo žlutých listů uvidíte svěží zelené.

Je rostlina sice zelená, ale začala uvadat? Její stonek se náhle stočil k zemi a listy padly taktéž? To jsou známky toho, že rostlina potřebuje více světla. Postavte ji za okno, vytáhněte žaluzie a nechte ji, ať do sebe natáhne tolik potřebné látky.

I škůdci mohou rostlině uškodit

Rostliny jsou často ideálním místem pro zakotvení běžných rostlinných škůdců. Ty rostlinu obsadí, začnou okusovat listy a vezmou ji všechny živiny. Ta posléze začne uvadat. Naštěstí lze většinu škůdců včetně jejich vajíček snadno zničit. Abyste škůdce eliminovali, kolem rostliny položte květiny, které jsou pro odpuzování hmyzu určeny. Můžete si také připravit jemný mýdlový roztok, jímž všechny škůdce z listů opatrně setřete. Existují také různé léčivé postřiky na rostliny, v zahradnictví vám jistě doporučí ten pravý.

Výživa je pro rostlinu velmi důležitá

Pokud jsou vaše rostliny ve stavu zakrnělosti, listy jsou zčásti žluté, seschlé, stonky uvadlé, je možné, že rostlina potřebuje více živin. Právě jejich nedostatek brání celkové schopnosti prospívání. Zakoupit můžete granulované hnojivo, které přidáte do půdy nebo to, které se rozpustí ve vodě. Vyzkoušet můžete i hnojivo po domácku vyrobené, například z kvasnic, kávové sedliny, slupek banánů apod. Jakmile se rostlina „nají“, ke svému původnímu vzhledu se začne přibližovat již po několika málo dnech.

Vyzkoušeli jste všechny možné rady a možnosti a rostlina se ne, a ne probudit k životu? Možná je na čase, abyste rostlinu vyměnili. Abyste zužitkovali i starou rostlinku, můžete ji přidat do kompostu, pomůže tak dalším novým rostlinám.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno