Ťuk, ťuk! Ano, už je čas pro výsev semen zeleniny

Chcete mít letos bohatou úrodu zeleniny? Víte, že předpěstováním získají sazenice na síle a kvalitě? Čtěte dál a dozvíte se, jakou zeleninu si můžete doma předpěstovat.

Květák

I květák si můžete předpěstovat doma. Semínka zasaďte do jednotlivých květináčků už v únoru a sázejte vždy po čtyřech semenech v jednom květináči. Vzrostlé sazenice můžete umístit stejně jako brokolici do pařeniště či skleníku. Než se koncem dubna pustíte do přesazení ven, připravte si půdu, která by měla být řádně prohnojená a zvápněná. Květák je poměrně náročná rostlina, proto by měla mít půda dostatek vláhy a hnojiva. Také doporučujeme květák přikrýt biotextilií, která jej ochrání před ranními mrazíky.

Brokolice

S výsadbou začněte již v únoru, aby vám včas vyklíčily sazeničky (ideální teplota k brzkému vyklíčení je 20 stupňů). Jakmile jsou sazeničky na světě, uložte je tam, kde se teplota pohybuje mezi 10 až 16 stupni. Pokud máte pařeniště, březen je vhodný měsíc, kdy do něj sazeničky přemístit. S vysázením ven vyčkejte až na příchod teplejších dnů (konec dubna, polovina května). I tak se může objevit přízemní mrazík, proto je vhodné rostlinky přikrýt netkanou bílou textilií, která je před mrazem ochrání, a navíc jim vytvoří ideální mikroklima.

Abyste si sklizně brokolice užili i na podzim, nezapomeňte ji zasít v polovině června. Pamatujte, že brokolice se sklízí ještě před tím, než se poupátka začnou otevírat.

Pórek

Leden ja měsíc, který je vhodný pro výsadbu semínek pórku. Jelikož je to skutečně nenáročná rostlina, můžete ji bez obav na konci dubna přesadit na záhon. Pórku nevadí ani chladnější oblasti. Abyste rostlince zajistili co nejdelší bílé části, stonek vzešlých sazeniček neustále obklopujte kopečky hlíny.

Růžičková kapusta

Měsíce pro sázení růžičkové kapusty jsou trochu odlišné než u běžné zeleniny. Semínka se nechávají zaklíčit až v dubnu, jakmile z nich vyrostou sazeničky 10 centimetrů vysoké, je na čase je přemístit na záhon. Tato rostlina je velmi snadná na pěstování, nevadí ji ani velké mrazy. Malé kuličky kapusty můžete sbírat od konce října až do dubna, ovšem nezapomeňte ji na konci léta vydatněji zalévat.

Paprika

Nejdříve si připravte vhodný substrát (lehčí substrát s hrubým pískem) a na něj semínka rozprostřete. Zasypte je a dejte je na místo, kde je teplo (ideálně 28 stupňů) a dostatek světla. Jakmile se objeví první klíčky, vyčkejte s přesazením do samostatné nádoby, dokud nebudou mít alespoň 2 centimetry.

Pozor si dávejte i na správný substrát, je dobré jej před přesazením sazeniček „propařit“ a zbavit tak nežádoucích bakterií a hub. Zdají se vám sazeničky slabé? Můžete je přihnojit vhodným hnojivem. Sazenice paprik se ven sází až koncem května, kdy už přízemní ranní mrazíky nehrozí.

Lilek

Lilek patří mezi vyhledávanou zeleninu, zvláště ke grilování. Ovšem jeho pěstování není vůbec jednoduché. Semínka vysejte už v polovině února do substrátu, který je zbaven cizorodých zárodků. Asi po 20 dnech vám vzejdou malé klíčky, které je nutno přesadit do samostatného květináčku – k tomu vám poslouží dlouhá pinzeta.

Pamatujte, že lilek nemá rád chladno a je mnohem víc náchylnější, než jsou papriky a rajčata. Proto jej udržujte v teple a na slunném místě. Na výsadbu ven si vyčkejte až do doby, jakmile bude venku víc jak 10 stupňů. Lilek je tak náročná rostlina, že se mu nedaří všude, zvláště v chladnějších oblastech ne.

A jak jste na tom vy se sázením? Patříte mezi znalé zahrádkáře nebo si pro zeleninu raději skočíte do obchodu?

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno