Zavíječ zimostrázový – dokonalý likvidátor buxusu

Na první pohled obyčejný druh motýla, avšak jeho housenky mohou napadat a následně také ničit zimostráz neboli také buxus. Pro tuto rostliny je zavíječ zimostrázový noční můrou, jiné rostliny se jej nemusejí obávat. Buxus bývá v domácnostech poměrně oblíbený a to zejména díky nenáročnosti na pěstování a prostředí. Jen tak něco jej neskolí, ovšem objeví-li se v jeho okolí buxus, musíte se jako pěstovatelé mít na pozoru. Jak se zavíječů zbavit? Jak vlastně housenku zavíječe poznat? Lze jeho výskytu nějak předcházet?

Jak poznat housenku zavíječe?

Na první pohled si zavíječe možná nevšimnete, protože vypadá jako drobný motýl. Spadá do čeledi travaříkovitých a při roztažených křídlech dosahuje délky okolo čtyř centimetrů. Nebývá nikterak výrazný, poznáte jej podle křídel. Ty jsou bílé s hnědým lemem. Některý motýl však může být úplně hnědý. Délka jeho života bývá až osm dní a může se přemístit také několik kilometrů. Motýl pro buxus až tak nebezpečný není, ovšem stádium housenky je ten, kterého se jako pěstitelé máte obávat. Housenky zavíječe zimostrázového dorůstají do délky až pěti centimetrů a pro buxus představují velké riziko a problém.

Motýl má křídla bílé s hnědým lemem.

Napadnou jak listy, tak i kůru, umí zaútočit na zelené barvivo v rostlině. Housenka má světle zelené zbarvení a bývá lehce ochlupená. Poznat jí můžete také díky tomu, že na hřbetě má černé pruhy. Hlavičku mívá celou černou a lesklou. Její původním domovem je východní Asie a do Evropy se dostal invazivně. První záznamy o výskytu v Evropě jsou z roku 2006, kdy se objevily konkrétně v Německu a odtud se šířily do Švýcarska, Nizozemí, Francie, Velké Británie a Rakouska a to během pár let. V České republice byl výskyt odhalen v roce 2011, kdy se objevily v NP Podyjí a o dva roky později v Brně.

Housenky zavíječe zimostrázového dorůstají do délky.

Jak napadá buxus?

Zavíječ zimostrázový si počíhá jen na rostliny buxusu, jinými se neživí. Rostlinu jakoby oplete, nakousne listy a ty vlivem napadení odumírají a usychají. Primárně napadení nevypadá esteticky, ale může se časem obrůst, což rostlině pomůže. Jestliže s housenkami zavíječe nebudete nic dělat a ony se přemnoží, může dojít k širokému a rozsáhlému poškození, které už může mít fatální následky na rostlinu. Rozpoznání napadení bývá dosti obtížné, protože rostlinu napadají zevnitř. Na listech se objevují okousané stopy nebo pavučinky. Po housenkách může zůstávat také trus, někdo může cítit nepříjemný zápach.

Jak se zbavit zavíječe zimostrázového?

Sběr

Tradiční a asi nejznámější způsob je odstranit larvy ručně. Je to poměrně zdlouhavé a titěrné a navíc tuto činnost opakujete každý druhý a třetí den, aby se housenky skutečně odstranily. Někdo může použít tlakový postřik vodou, kdy se housenky takto likvidují.

Chemie

Respektive chemický postřik. To je nejúčinnější a asi jediný možný způsob, jak se efektivně zbavit zavíječů a rostlinu tak ochránit. Využijte insekticidy proti žravým škůdcům, mohou pomoci v zahradnictví. Proti zavíječům je nutno bojovat co možná nejrychleji, protože housenky jsou velmi aktivní a rychlé.

Babské rady

Existují doporučení a rady, ale ne vždycky musejí být účinné jako chemický postřik. Říká se, že objeví-li se u vás zavíječ zimostrázový, máte si pořídit slepice nebo kachny. Ty totiž likvidují housenky zavíječe. Vedlejším účinkem bude bohužel i to, že slepice nebo kachny vám mohou způsobit jinou škodu nebo poškodit buxus samotný.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno