Dnes jíme samé BIO potraviny, bez lepku, bez éček a podobně. Za kvalitnější a přírodní jídlo připlácíme. Existuje řada nejrůznějších diet, paleo, raw strava, bez cukru, bez tuku, bez sacharidů a spousta dalších a dalších věcí. Dříve lidé tolik neřešili, co vlastně jedí, naši předci ani náhodou nezkoumali, kolik máco kalorií, zda je to zdravé nebo ne.
Nepřemýšleli, přesto nehladověli
Naši předci nikdy takto do důsledku neřešili, co všechno se v jídle nachází, zda jde o výživné jídlo. Prostě jedli to, co bylo na stole. A i když se nezaobírali každou jednou potravinou, jejich stravovací návyky byly dobré, neškodily jejich zdraví. Žádné hladovění, ale poctivá kuchyně. Nic jednotvárného, ale vitamíny, zelenina, bílkoviny i sacharidy. Využívali všechno, co našli na zahradě, na poli, v řekách. I když nepřemýšleli, co si dají k obědu nebo večeři, jedli lépe, než mnoho lidí nyní.
Na ročním období záleží
Dříve se také vycházelo z toho, jaké roční období je. Během jara a léta se konzumovaly lehčí pokrmy a jídla. Zatímco na podzim a v zimě si mohli dovolit hutnější stravu, která je pořádně zasytí. Vycházet tedy z jejich stravovacího režimu a toho, co vlastně jedli, není úplně od věci. Můžete si dopřát stravu jednoduchou, střídmou, ale také pravidelnou a pestrou. Ta pravidelnost byla možná klíčová, protože dnešní doba je uspěchaná a spousta lidí se nestíhá pořádně přes den najíst.
Co jíst na podzim a v zimě?
Během podzimu můžete přejít na hutnější stravu. Jídelníček našich předků obsahoval především vařené obilniny, například jáhly, pohanku. Můžete přidat také rýži nebo luštěniny. Chutná bude kedlubna, kapusta, zelí nebo dýně. Co se masa týče, je určitě dobré konzumovat krůtu, králíka, husy nebo zvěřinu. Čemu se naopak vyhnout? Citrusovým plodům, protože ochlazují a rovněž mají tendenci zahleňovat.
Během zimy můžete opět vsázet na luštěniny – čočka, hrách, fazole, ale například i sója. Přidejte rýži, nebo kroupy. V zimě si můžete připravit také výborné ryby – losos, sardinky, tuňák, makrely a další ryby. Ze zeleniny vsaďte na lilek nebo zelí. Mýtus, že naše prababičky vařily jídla tučná a nezdravá jídla se nezakládá na pravdě.
Vypadá to, že jsem náš předek 😀
Zase mléko, co zahleňuje. Dál nečtu.
Mléku (mléčným výrobkům) ani citrusům se vyhýbat nehodlám. Že by moji předci jedli tuňáka a lososa se mi zdá velmi nepravděpodobné. Zbytek je cajk, včetně střídmosti v jídle. Ale pohanku nahradím ovesnými vločkami, tu fakt nepozřu…třetí pokus nehodlám absolvovat!