I miminka mohou být v pubertě: Jak si poradit s novorozeneckým akné?

Nebojte se této nepříjemnosti a bojujte s ní!

Každá maminka se samozřejmě zděsí v momentě, když zjistí, že s jejím miminkem prostě „není něco v pořádku“. A to i v případě novorozeneckého akné, kterým trpí prakticky každé čtvrté miminko. Stačí se jen správně postarat, aby se miminko tímto problémem netrápilo. Rádi vám poradíme, jak na to!

Jak novorozenecké akné vzniká?

Jak je známo, pokožka miminka je velice tenká – mnohem tenčí, než pokožka dospělého člověka – a tudíž i citlivá na všechny okolní vjemy. Proto není divu, že se jim brání všemi možnými způsoby – a právě jedním z nich je novorozenecké akné.

Je podvědomou reakcí na změnu prostředí – z bříška ven, a následně z porodnice domů. Velkou roli v jeho výskytu hrají také výkyvy hormonálních hladin v organismu miminka, který se začíná vyvíjet.

Kde se může akné objevit?

Novorozenecké akné se moc neliší od toho „dospěláckého akné“ –tudíž nejčastěji je u miminka tímto problémem postižena pusinka, tvářičky a čelíčko. A to právě z důvodu, že se miminku v těchto místech zvětšují mazové žlázy, jež jsou náchylné k ucpávání.

Vzhledově je novorozenecké akné hodně podobné potničkám – z tohoto důvodu si je maminky často pletou. Nenechte se splést i vy – hlavní rozdíl je v tom, že potničky se vyskytují v nejčastěji „zapařovaných“ oblastech, jako jsou kožní záhyby – pod kolínky, na faldících a na zadečku.

Jak se o kojenecké akné starat?

Je nutno si uvědomit, že pokožka miminka reaguje úplně jinak než pokožka nás, dospělých – a proto ji nikdy nesmíte léčit dospělou kosmetikou – ta by totiž mohla jejich pokožku nepříjemně podráždit, a tudíž průběh onemocnění ještě zhoršit.

Nemusíte se ale obávat, že se miminko jakkoli trápí – tento typ akné nijak nesvědí ani nebolí, jedná se spíše o „kosmetickou“ vadu na pokožce miminka.

Léčbu je třeba nasadit až v případě, že se akné hojně rozšíří a začne nepříjemně mokvat či dokonce i hnisat – v tom případě je třeba řešit konkrétní situaci u dětského lékaře, nicméně v mírnější formě stačí mazat Bepanthenem, tekutým pudrem či podobnými přípravky pro miminka.

Co nám radí naše babičky?

Novorozenecké akné trápí děti odnepaměti, samozřejmostí jsou tedy „osvědčené“ babské rady, jež hypoteticky porazí každou možnou mastičku:

  • Uvařte silný černý čaj a pravidelně jím pupínky potírejte během dne.
  • Tento čaj přilévejte také do každé koupele, aby působil na pokožku celého těla vašeho miminka.
  • Jednou denně omyjte miminku obličej převařenou vodou s odvarem z řepíku lékařského.

Na co si dát pozor?

Stejně jako u „dospěláckého“ akné je naprosto nevhodné tyto pupínky jakkoli mačkat či škrábat! Můžete tak miminko vystavit nepříjemným komplikacím ve formě infekce, a dokonce mu mohou po tomto seškrabování zůstat i jizvičky – a to přeci nechcete! Nicméně, je také možno, že si děťátko nevědomky bude škrábat pusinku samo, proto je třeba dbát na to, aby mělo pokaždé dostatečně ostříhané nehtíky.

Jak dlouho bude vaše miminko „v pubertě“?

Délka trvání tohoto „nešvaru“ je alternativní – u některých miminek trvá pár dní, u dalších pár týdnů a v těch nejhorších případech dokonce i několik měsíců! Záleží tak na odolnosti pokožky vašeho drobečka, vstřebávání všech okolních vjemů a nečistot ze vzduchu, které akné jen dráždí a rozšiřují.

Vy ale zůstaňte optimistkou a uklidňujte se tím, že „jednou to prostě zmizí“ – a je jenom na vás, jak silná pro své miminko budete. Takže stačí se jen obrnit se trpělivostí a vydržet!

Jak se zbavit akné ve vlasech?

Jak je známo, hlavička miminka je velice měkká a je tedy třeba dávat pozor, aby se žádným způsobem nestlačila. Pokud se jedná o lehčí formu akné, je dobré jeho šupinky jednoduše – a hlavně jemně – vyčesávat dětským kartáčem na vlásky, a mazat speciální vodičkou či mastí.

Vlásky v tomto případě neumývejte šamponem, ten by mohl akné ještě rozdráždit a v horším případě způsobit infekci.

Akné na hrudi? Žádná výjimka!

I když je nejčastější výskyt akné samozřejmě na obličeji, často se stává, že se objeví i na hrudi miminka, což maminku občas splete, ale věřte, že se nejedná o nic drastického.

Zbavíte se ho stejně, jako akné na pusince – jen byste měla dbát na to, aby mělo miminko prodyšné oblečení, pokud to jde – akné musí „dýchat“, aby se správně zahojilo.

Jaké dodržovat zásady, aby miminko bylo co nejdříve bez akné?

  • Je třeba pokožku miminku pravidelně čistit přípravky určenými na tento typ poškození pokožky.
  • Dopřejte miminku pravidelnou hydrataci pokožky.
  • Stavu pokožky je třeba přizpůsobit i prací prostředky – kupujte pouze hypoalergenní, které nemohou akné nijak rozdráždit.
  • Prostředí, ve kterém miminko žije je samozřejmě nutno udržovat v čistotě, aby okolní vlivy a mikroorganismy akné nezhoršily.
  • Pleny měňte i v případě, že nejsou znečištěny či „nasáknuty“.
  • V případě, že své miminko kojíte, myslete na to, že vaše strava ve velké míře ovlivňuje stav pokožky miminka – takže alergeny jako jsou citrusy, ryby, ořechy, mořské plody či med byste měla rozhodně ze svého jídelníčku vynechat!

Kdy je třeba vyhledat pomoc odborníka?

  • V případě, že je jasně viditelné, že je miminko kvůli akné neklidné a neustále se snaží se jej škrábat.
  • Pokud zjistíte dítěti zvýšenou teplotu – ta může značit vnikající infekci – tady byste měla rozhodně zpozornět!
  • Když pojmete podezření, že se jedná o jiný typ kožního onemocnění, a ne o to prakticky „neškodné“ akné.

Víme, že toto období není vůbec jednoduché a že vy, jako maminka se o své miminko samozřejmě obáváte – myslete ale na to, že váš poklad vnímá, v jakém rozpoložení se nacházíte!

Nepřenášejte tedy své obavy na něj a buďte oba spokojení – i tak pomůžete akné nemilosrdně vyhnat nenávratně pryč!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno