Stres, nemoc nebo těhotenství: Co může zapříčinit zpoždění menstruace?

Toto období si pečlivě hlídá každá žena. Co však dělat, když se menstruace o pár dní opozdí? Panikařit, že jste těhotná? Opožděná menstruace bývá častější, než si možná myslíte. Automaticky to neznamená, že jste těhotná, nemusíte jít do obchodu vybírat kočárek nebo se vzdát skleničky dobrého bílého vína. Není potřeba ihned panikařit, důvody, proč se menstruace nedostavila v termínu, v jakém měla je mnoho. Někdy jde o důvody, které nemusíte nijak zvlášť řešit, jindy může jít o nějakou nemoc. A někdy také zpoždění menstruace znamená, že za pár měsíců už budete v náručí držet malé miminko. Kdy je dobré začít panikařit a kdy být naopak v klidu?

Pravidelný menstruační cyklus

Menstruace je pravidelné a periodicky se opakující krvácení, které nastupuje ve spojitosti s pubertou, kdy se vyvíjejí sekundární pohlavní znaky u žen. Menstruační cyklus trvá zhruba 28 dní, ale může to být 21 – 35 dní, u každé ženy je to jiné. Délka jedné menstruace je pak přibližně pět dní, opět je to velmi individuální. Některé ženy o menstruaci takřka nevědí a mohou dělat vše, co předtím, jiné trpí křečemi, bolestmi a někdy také nevolnostmi. Toto období končí takzvaně v přechodu, který bývá zpravidla okolo 47 – 52 roku. V tomto období k menstruaci nedochází.

Ne vždycky však jde všechno tak, jak by mělo. Může se objevit amenorea, což znamená vynechání menstruačního krvácení. Snad každá žena se někdy setkala s opožděnou menstruací. Pokud se tak stalo, obvykle přemýšlíte, kde je problém, co se stalo. Některé ženy se „hrozí“, že jsou těhotné. Obvykle pomůže návštěva gynekologa, který vás vyšetří, vyloučí těhotenství a poté může aplikovat injekci. Během deseti dní by se menstruace objevit měla. Co však taková opožděná menstruace mohla znamenat?

Nejčastějším problémem je stres

Stres je v posledních letech číslem jedna v mnoha bolestech a dalších problémech. Cítíte bušení na prsou? Bolí vás žaludek? Vypadávají vám vlasy? Tyto a spousta dalších příznaků může ovlivňovat stres. A tak je to také s opožděnou menstruací. Stres se podepisuje na lidském zdraví a umí ovlivnit také menstruační cyklus. Během stresových situací a vypětí tělo začne vylučovat méně hormonů, které mají vliv na ovulaci a menstruaci. Je-li za opožděnou menstruací stres, nepotřebujete asistenci lékaře. Zkuste víc odpočívat, relaxovat, při stresových situacích vyzkoušejte uvolňující cviky nebo například meditaci. Vše by se mělo vrátit do normálu.

Změny životního rytmu

Životní rytmus má každý člověk jinak nastavený. Někdo je aktivní během celého roku, jiný v zimě a další zase v zimě moc nefunguje a „probouzí“ se až s prvními slunečními paprsky. Nečekané a hlavně časté změny životního rytmu mají vliv na lidské tělo. Typickým příkladem je cestování mezi časovými pásmy nebo nepravidelné střídání denních a nočních směn. Tělo je takovou situací zaskočeno a zmateno, snaží se jí řešit po svém a to nepravidelnou menstruací. V některých případech může menstruace úplně vynechat. Pokud se tento problém objevuje během cestování, musíte své tělo navyknout na tento systém. Pracujete-li na směny, pak dodržujte pravidelný pitný režim a také nevynechávejte jídlo.

Váhové změny

Výrazný váhový úbytek nebo naopak rychlé přibírání má vliv na lidské tělo. Držíte-li navíc drastické hubnoucí diety nebo dokonce hladovku, pak to má logicky vliv na ovulaci, protože jí mohou takzvaně „vyřadit z provozu“ a menstruace bude zpožděná či se vůbec nedostaví. Když ženy naopak přiberou na váze vlivem nemoci nebo přejídání, pak to má opět vliv na lidské tělo. Neovulují-li ženy, pak je to problém, který může zapříčinit zdravotní komplikace. Je-li problém dlouhodobý, pak vyhledejte lékaře.

Těhotenství

Těhotenství bývá velmi krásné období v životě každé ženy, pokud je plánováné. Jestliže s tím tak úplně nepočítáte, popřípadě není vůbec žádoucí, může vás zpožděná menstruace pěkně vyděsit, protože automaticky máte pocit, že jste těhotná. A co teď? Co dělat? Vynechaná menstruace může být také vlivem těhotenství, ovšem není to jeden z těch hlavních a jediných důvodů.

Užívání nových léků

Nové léky, které vám předepíše lékař pro pravidelné užívání, mohou mít různé účinky. Někdo ani nepocítí, že se medikace změnila, vše přijímají naprosto bez problémů. U jiných se mohou objevit problémy a vedlejší účinky jako bolest hlavy, bolest žaludku, nadýmání a mnoho dalšího. Kromě toho mohou mít léky vliv také na menstruaci a pravidelnost menstruačního cyklu. Navíc, pokud berete nějaké další léky, mohou mít vliv i na ty, které aktuálně začnete brát. Ne nadarmo se vždy lékaři ptají, jaké léky berete.

Velké dávky cvičení

Snažíte se zformovat tělo, hodně sportujete? Tím pádem trávíte hodiny v posilovně, ráno, předtím než jdete do práce, chodíte běhat, plavat? O víkendu jste aktivní, takže jezdíte na kole, lyžujete, chodíte po horách a podobně? Jestliže začínáte velmi intenzivně cvičit a do toho si hlídáte jídelníček či jej rapidně změníte, může se stát, že menstruace se opozdí nebo se nemusí daný měsíc vůbec nedostavit. Najednou je to pro tělo šok a na takové fyzické vypětí nebylo předtím zvyklé a přirozeně se brání.

Objevující se nemoc

Když lidské tělo sužuje nějaká nemoc a nefunguje všechno tak, jak má, obvykle vám to dává najevo nějakými příznaky. Vypadávání vlasů, bolesti, vyrážky a podobně. Náhlé, prudké nebo dlouhodobé nemoci mohou mít vliv také na zpoždění menstruace. Může to být onemocnění, které jednoduše vyléčíte, ale může jít také o vážnější diagnózu. Pokud se tento problém objevuje dlouhodobě a problémy s menstruací máte pravidelně, pak je určitě dobré nečekat, ale vyhledat lékaře. Ten vás může vyšetřit a odhalit možné problémy. Může jít například také o cystu na vaječníku, který lékaři jednoduše vyléčí.

Nadměrné množství alkoholu

Alkohol v kontrolovaném množství umí uvolnit atmosféru, dokonce má na tělo pozitivní vliv. Je nutno znát svou míru, protože přílišné množství alkoholu může mít vliv na menstruaci. Játra regulují menstruační cyklus metabolizováním estrogenu a progesteronu. A právě spousta alkoholu může tomuto metabolizování škodit, což se projeví na nepravidelné periodě.

Menopauza

Období před menopauzou obvykle nastupuje u žen několik let před samotnou menopauzou (někdy to může být i deset let!). Pravidelná menstruace se mění a bývá jiná, než tomu bylo roky předtím. Menstruace může být silnější nebo naopak slabá, objevuje se jednou za dva měsíce a postupně se zcela vytratí. Může se objevovat bolest v podbřišku, pocení a podobně.

Životní změny

Objevily se ve vašem životě nějaké nečekané životní změny? Přestěhovala jste se do nového domu? Rozešla jste se s partnerem, změnila práci? Objevily se ve vztahu problémy či se objevila nemoc u některého z členů rodiny? Jsou to všechno nové situace, které přišly najednou, doprovází je stres. A lidské tělo si na to všechno musí zvyknout a popasovat se s nimi. To se může projevit na vašem těle, kdy se opozdí či úplně vynechá menstruace.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno