V ČR trpí asi desetina lidí na onemocnění štítné žlázy. Většinou postihuje více ženy. Příznaky ovšem ne vždy prokouknete. Štítná žláza je největší endokrinní žlázou v lidském těle a produkuje dva typy hormonů T3 a T4. V lidském těle má vliv na rychlost, kterou tělo spaluje energii a reaguje na stresové hormony. Lidé mohou trpět hypertyreózou, což je nadměrná produkce hormonů a hypotyreózou, což je nízká produkce hormonů. V obou případech je nutno začít tyto problémy včas řešit.
Funkce štítné žlázy
Štítná žláza má v lidském těle řadu funkcí. Podílí se na metabolismu všech živin v lidském těle. Reguluje chuť k jídlu, energii v lidském těle, mohou snižovat hladiny cholesterolu, reguluje také tělesnou teplotu. Funguje-li vše tak, jak má, pak o štítné žláze takřka nevíte. Nicméně pokud štítná žláza není v rovnováze, začnou se objevovat různé problémy. Mohou vás upozornit drobné příznaky, například suchá kůže, zimomřivost, únava, ospalost a podobně. Ty jsou však povětšinou obecné, takže často nepoznáte, že problém je se štítnou žlázou. Později se mohou objevovat další a další příznaky. Přinášíme vám devět netypických příznaků, které mohou signalizovat problémy se štítnou žlázou.
1. Problémy s kůží
U pacientů s nadměrnou aktivitou štítné žlázy může být pokožka hladší, nicméně bývá tenčí. Nestabilní hladina štítné žlázy zpomaluje funkci buněk kůže, což způsobuje, že je kůže hrubší. Problémy štítné žlázy mohou mít za následek také další problémy s kůží, pokožka může být teplá nebo vlhká, může se také objevovat zarudnutí na rukách a obličeji. Dále mívá pokožka bledou barvu, může se také měnit na žlutou a jinou. Pokožka bývá často také studená.
2. Ubývání nebo přibírání na váze
Štítná žláza reguluje chuť k jídlu, takže hypertyreóza a hypotyreóza má vliv na úbytek a přibírání na váze. Hypertyreóza je obecně spojována s přibíráním na váze a to i přesto, že má vliv na rychlejší metabolismus. Naproti tomu hypotyreóza snižuje chuť k jídlu, takže nemáte chuť na jídlo a tím pádem klesá vaše váha.
3. Střídá se horko a zima
Nadměrná aktivita štítné žlázy může zrychlovat tělesné procesy, což znamená také zrychlení metabolismu. Vlivem toho se vyplavuje víc energie a bude vám tak větší horko. Lidé s hypertyreózou se často v noci budí kvůli nesnesitelnému horku a zrychlenému srdečnímu tepu. Snížená aktivita štítné žlázy má vliv také na zimu. Činnost metabolismu se zpomaluje a vám může být zima.
4. Možné deprese nebo úzkosti
Nadměrně aktivní štítná žláza má určitý vliv na vaše emoce. Hypertyreóza se spojuje s úzkostí, silnými emocemi nebo dokonce s psychózou. Problémy se štítnou žlázou mohou vygradovat až k depresím, začne se objevovat zapomínání, snížení motorických schopností.
5. Vyčerpání lidského těla
Hypertyreóza a hypotyreóza jsou dvě zcela odlišné nemoci, tělo při nich však ztrácí energii. To může vést k celkovému vyčerpání lidského organismu. Má vliv na správný a kvalitní spánek či také na sexuální oblast. Cítíte se vyčerpaní a celkově bez energie. Hypertyreóza drasticky zvyšuje srdeční frekvenci, takže lidé mohou cítit silné bušení srdce.
6. Problémy s vyprazdňováním
Problémy se štítnou žlázou mají vliv na pohyby střev. Hypertyreóza má za následek zrychlování všech procesů v těle, tedy může zapříčinit návštěvu toalety několikrát během celého dne. Hypotyreóza zase procesy zpomaluje, takže se objevuje zácpa.
7. Může se změnit menstruační cyklus
Některé ženy mohou být citlivější na změny hormonů, už jen malá změna může narušit menstruační cyklus. Při problémech se štítnou žlázou se mohou projevit i problémy s menstruací u žen. Tento cyklus se může zpozdit nebo naopak zrychlit. Menstruace může být velmi slabá, takřka neznatelná a krátká, nebo velmi silná a dlouhá. V takovém případě je dobré řešit tyto problémy s lékařem.
8. Možná ztráta vlasů
Hypertyreóza a hypotyreóza ovlivňují spoustu pochodů v lidském těle. Kromě kůže problémy se štítnou žlázou mají vliv na vaše vlasy. Ty začínají vypadávat, postupně slábnou, ztenčují se. Celkově se mění kvalita a struktura vlasů a zejména ženy si na kvalitu vlasů potrpí.
9. Problémy s očima
Hypertyreóza nebo hypotyreóza má vliv také na zdraví očí. Máte vy nebo lidé okolo vás vyklenuté oči? Gravesova choroba je typem hypertyreózy, kterým mohou trpět lidé, kteří mají vyklenuté oči. V takovém případě je důležité navštívit lékaře.