O kokosovém oleji jste jistě slyšeli už mnoho. A jestli ne, tak jste tady správně. Kokosový olej má nespočet výhod. Je to všestranný pomocník v péči o pleť nebo vlasy, ale i při vaření a pečení. Tento malý zázrak je lisovaný za studena a díky tomu si uchovává všechny důležité živiny.
Jak si správně vybrat
Až si půjdete koupit kokosový olej vybírejte si pozorně – panenský a za studena lisovaný. Levnější varianty se před lisováním zahřívají nebo fermentují, aby se získalo vyšší množství oleje. Tím se ztrácejí jeho příznivé vlastnosti. Na výběr máte s příchutí kokosu nebo bez příchutě. Hodláte-li olej používat na vaření, doporučujeme pořídit si olej zbavený kokosové příchutě. Na druhou stranu při péči o pokožku a vlasy může být vůně žádoucí, záleží na preferencích. Olej se prodává ve sklenicích a za pokojové teploty je tuhý.
Proč je kokosový olej pravý zázrak
Kokosový olej má oproti jiným rostlinným tukům jednu výhodu, a to že se při vyšších teplotách nepřepaluje. Používá se tak na vaření, smažení i pečení. Celých 92 % totiž tvoří nasycené kyseliny, typické spíše pro živočišné tuky, které jsou však u kokosového oleje považovány za příznivé pro naše zdraví. Za studena lisový kokosový olej si uchovává řadu vitamínů (A, C, E).
Použití kokosového oleje
Rychlá energie
Kokosový olej dodává rychlou energii a tráví se mnohem rychleji. Několik lžiček oleje utiší váš hlad a dostanete do sebe mnohem méně kalorií než třeba z čokoládové tyčinky. Večerní chuť na sladké je způsobena nízkou hladinou cukru v krvi – tělo si žádá energii, které má nedostatek a pár lžiček oleje je jednoduchý způsob, jak ji doplnit.
Také podporuje tvorbu hormonů štítné žlázy a tím zrychlí i metabolismus. Tím zlepšuje regeneraci buněk a zpomaluje jejich stárnutí.
Zdravé vaření
Kokosový olej se vyznačuje svou dlouhodobou trvanlivostí a tepelnou stálostí až do 200 °C. Můžete ho využívat ve studené i teplé kuchyni. Hodí se na smažení, vaření i pečení a jeho velkou předností je, že se nepřipaluje. V kuchyni nahradí jakýkoliv běžně užívaný tuk.
Náš tip: Řízky na kokosovém oleji usmažíte mnohem křupavě než na klasickém oleji, a ještě k tomu zdravě. A jestli hubnete zamilujete si ho dvojnásob. Zrychluje metabolismus a déle se tráví.
Hubnutí
Na rozdíl od jiných tuků se ten kokosový neusazuje v těle, protože se rozkládá na glukózu a neobsahuje žádný cholesterol. Je vhodný při redukčních dietách a napomáhá předcházet jojo efektu.
Přírodní bělení zubů
Může se vám to zdát nemožné, avšak olej působí jako přírodní antibiotikum. Po klasickém vyčištění zubů pastou, naneste na kartáček trochu kokosového oleje a zuby si vyčistěte jako jste zvyklí. Po dobu zhruba 2–3 minut, poté vyplivněte, protože všechny bakterie z dutiny ústní se navážou na olej. S tím je spojená další výhoda a to zmírnění vzniku aftů v ústech, zamezení tvorby zubního kazu a zklidnění podrážděných dásní.
Krém na tělo
Jste zvyklí se po koupeli mazat klasickým krémem? Zkuste ho vyměnit za kokosák. Prospějete tak své pokožce, které dodá potřebnou hydrataci a pleť nádherně provoní – pokavaď zvolíte variantu s parfemací. Můžete ho využít i jako krém po opalování. Vaši pokožku po slunění krásně zklidní.
Domácí peeling
Přimíchejte do rozpuštěného kokosového oleje hrubou mořskou sůl a hned máte skvělý přírodní peeling. Využít ho můžete na celé tělo při koupání i při pedikúře. Pro použití na obličej doporučujeme hrubou mořskou sůl nahradit cukrem, který je jemnější a k pleti tak značně šetrnější.
Krém na ruce a balzám na rty
Olej je skvělý pomocník také při manikúře. Trpíte-li na suché ruce a záděry navykněte si na takový večerní rituál – večer namazat ruce a rty kokosákem a nechat přes noc vstřebat. Uvidíte, jak za týden budou ruce měkčí a příjemnější. Sbohem popraskaným a suchým rtům.
Odličovací olej
Zkoušeli jste už mnoho odličovacích přípravků, ale stále nenašli ten pravý, který by vás neštípal v očích nebo nevysušoval pleť. Zkuste začít používat olej, který si poradí se zbytky líčení a odstraní i voděodolný make-up. Náš tip: Dejte olej na vatové tamponky a krouživými pohyby šetrně odstraňte make-up. Poté navlhčete malý ručník vlažnou vodou a setřete zbytky oleje. Pleť nakonec můžete dočistit micelární vodou nebo termální vodou ve spreji.
Péče o vlasy
Stejně jako arganový a další z řady olejů působí regeneračně na suché konečky vlasů, zmírňují jejich lámání. Používání olejů na vlasy se velmi doporučuje hlavně v letních měsících, kdy na vlasy působí slunce a jsou tak vystaveny nadměrnému horku. Arganový olej je vhodný také k podpoře růstu vlasů. Pro poškozené vlasy, které se třepí doporučujeme vlasový zábal. Vlasy umyjete šamponem, jak jste zvyklí. Olej nahřejete, aby se dobře nanášel a vetřete do vlhkých vlasů a necháte minimálně půl hodiny působit. Vlasy poté umyjete, jak jste zvyklí. Možná bude potřeba dvakrát použít šampon, přece jenom je to olej a z vlasů se vymývá hůře. Věřte, že to za to stojí. Náš tip: Pro důkladnou regeneraci vlasů doporučujeme masku na noc. Stejný postup – umyjte vlasy, naneste olej a vlasy můžete zaplést třeba do copu, bude se vám tak lépe spát. Ráno vlasy umyjte a uvidíte, jak krásně lesklé budou.
Krém na holení
Olej se dá využít i jako krém na holení. Můžete ho smíchat s bambuckým máslem či mandlových olejem, který má zklidňující účinky. Jednoduše ho nanesete na vlhkou pokožku a oholíte žiletku, jak jste zvyklí.
Lepší sex
Kokosák je skvělý i jako masážní olej. Co může být lepšího než zakončit den uvolňující kokosovou masáží. Teplota lidského těla olej rozpouští a také působí blahodárně na jemné tkáně pohlavních orgánů. Výhodou je jeho antimikrobiální působení. Pozor na použití s kondomem! Oleje narušují latex.
Pro domácí mazlíčky
Mažete svým mazlíčkům v zimních měsících packy proti posypové soli? Můžete využít i kokosového oleje místo obyčejného krému. Mazat tlapky můžete nejen v zimě. Trpí-li váš mazlíček suchou a podrážděnou pokožkou a popraskanou kůží na tlapkách, pak kokosový olej je tou správnou volbou. Můžete ho používat i jako doplněk stravy pro povzbuzení imunity, zlepšení kvality srsti i pro vyživení kloubů.
Zdravím ve spolek, mám rád kokosový olej i různé další panenské léčivé oleje. Zajímám se o jejich účinky na zdraví, používám je, něco o nich i vím, a tak jsem si dovolil o těch nejvýznamnějších z nich také sepsat článek. Třeba bude někomu z vás k užitku. Nedělám reklamu, jen pro svoji radost šířím osvětu. Zájemci najdou článek tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0006.html