Bolesti břicha už v životě někdy zastihly každého z nás. Jsou nepříjemné, obtěžují nás v práci i doma, ale někdy je jejich příčina velkou neznámou. Co všechno může tyto nepříjemné obtíže způsobovat? Kdy si s bolestí poradíme sami, a kdy je naopak daleko lepší a účinnější vyhledat lékařskou pomoc? Na to se nyní podíváme pod drobnohledem.
Ještě před tím, než byste případně vytáčeli číslo vašeho lékaře, je nutné si sami odpovědět na následující otázky, které vám váš ošetřující téměř jistě položí:
- Jak dlouho už máte obtíže, jak dlouho vás břicho bolí?
- Co jste jedli a pili?
- Zažíváte tuto bolest poprvé, nebo se pravidelně vrací?
- Jaká je vaše teplota?
- A kde přesně bolest pociťujete, případně kde nejvíce?
Zóna, jejíž bolestivost můžeme označit jako bolesti břicha, je poměrně rozsáhlá – sahá (pokud jde o ženy) od spodního kraje podprsenky až po horní část kalhotek.
Zajímavým faktem, který je také dobré brát na vědomí, je, že tzv. útrobní bolesti často vznikají na jiném místě, než na kterém se projevují. O to je pro nezkušeného člověka těžší je správně zařadit. Většinou bodavé, svíravé či tupé bolesti v rozličných částech břicha mohou signalizovat lehkou nevolnost a pálení žáhy, ale také prasklý žaludeční vřed nebo zánět slepého střeva. To už jsou bolesti, kvůli kterým je nutné vyhledat lékaře.
1. Žaludeční neuróza
Jedná se ve své podstatě o funkční poruchu žaludku, kdy přestože pacienta trápí nepříjemné obtíže, není možné nalézt jeho fyzickou příčinu. Je řazeno mezi psychosomatická onemocnění.
Tento typ bolesti se projevuje tupým tlakem v oblasti žaludku. Máte pocit plnosti, přeplněnosti, jste nadmutí, přestože jste toho nemuseli sníst příliš. Zároveň se vyskytuje říhání, návaly na zvracení a také pálení žáhy.
Příčinou této bolesti je dlouhodobý stres. Objevuje se většinou v souvislosti s vaším rozčilením, strachem nebo problémy v rodině či v práci. Ohroženi jsou hlavně jedinci, kteří mají všeobecně silné reakce na stresové situace.
Řešení: Pomoci mohou léky snižující kyselost žaludku, například soda bicarbona. Ani heřmánkovým čajem nic nezkazíte, často je ještě lepším pomocníkem. Dokud ovšem neodstraníte příčiny vaše stresu, a tím pádem i bolesti samotné, obtíže se budou opakovat stále dokola. Jakékoliv medikamenty léčí pouze následky neurózy.
V běžném životě se jedná o velmi obtěžující, vleklé bolesti, které se mnoho lidí snaží jednoduše přecházet. Avšak dlouhodobé vystavení tomuto stavu může vést k nechtěnému hubnutí a krvi ve stolici nebo ve zvratcích.
2. Zaražené větry
Nepříjemný tlak v nadbřišku, který směřuje vzhůru, doprovázený občasným bodnutím, přesně toto je typickým příznakem zaražených větrů, které dovedou pořádně potrápit. Při tomto druhu bolesti břicha je břicho nafouklé a tvrdé, jeví se vystouplé. V této fázi, ještě než začnou plyny přirozenou cestou odcházet, se skutečně můžete vylekat: infarkt zadní stěny srdeční má velmi podobné příznaky, tato bolest je pro něj (v kombinaci s nevolností) typická. Občas je velice těžké to rozeznat. Praktický lékař MUDr. Zdeněk Hamouz ubezpečuje: „Pokud pacient nemá dechové potíže ani tendence k omdlívání, tedy nízký krevní tlak, má normální pulz (asi 60 – 80 za minutu), a jde o mladší zdravou osobu, s velkou pravděpodobností se o infarkt nejedná.“
K těmto problémům často dochází po požití některé nadýmavé potraviny, mezi nimiž jsou například hrách, fazole nebo vejce.
Řešení: Zkusit můžete fenyklový a mátový čaj. Nejlepším řešením však obvykle bývá ostrá procházka, nebo jiná mírná pohybová aktivita, například dřepy nebo tanec. Břicho se při pohybu uvolní a plyny se rozpohybují ve váš prospěch. Poslední babskou radou je také přiložení teplého obkladu na břicho. K uvolnění plynů by tak mohlo dojít dříve.
3. Střevní chřipka
Střevní chřipku signalizuje tupá, bodavá až ostrá bolest v nadbřišku, která má tendenci se rozvinout ve svíravou bolest na různých místech podbřišku. Zároveň je provázena dalšími příznaky, jako jsou horečka, zimnice, bolesti svalů, kloubů a samozřejmě nevolnost. Důležitým příznakem jsou opakované průjmy, proto tuto bolest a zároveň onemocnění není složité identifikovat. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev, jedná se o virovou nebo bakteriální nákazu. Bakterie nebo viry se mohou do těla dostat například po požití zkaženého jídla nebo kontaminovaného nápoje.
Řešení: Návštěva lékaře je v tomto případě velmi vhodná, aby se urychlila léčba a nasadily se správné léky, které se u virové a bakteriální formy velmi liší. Zároveň se důrazně doporučuje i dieta, především v první dny. Důležité je hodně pít, doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci následkem opakovaných průjmů. Nejlepší je pít černý nebo bylinný čaj a vodu. Po odeznění chřipky je pak na místě užívat kapsle lactobacilu pro upravení střevní mikroflóry.
4. Reflux jícnu
Jedním z projevů tohoto onemocnění je právě bolest břicha, obvykle v nadbřišku, která může vystřelovat až do krku, čelisti, nebo do obou horních končetin či zad. Toto onemocnění v praxi znamená, že obsah žaludku proniká do jícnu a žaludeční šťáva obsahující kyselinu nepříznivě působí na sliznici jícnu. Vedoucím příznakem je také pálení žáhy spojené s hořkokyselým pocitem v ústech.
Ne každý reflux však považujeme přímo za nemoc. Epizodicky a krátkodobě se často vyskytuje i u zdravých jedinců, tyto situace mohou být způsobeny určitou stravou, například kořeněnými jídly, sladkými pokrmy nebo alkoholem. I některé léky mohou reflux způsobit.
Řešení: Pokud příznaky přicházejí jen zřídka, není třeba návštěva lékaře, stačí poupravit jídelníček. V případě častého výskytu (a pokud není patrná žádná zjevná příčina v jídle nebo lécích) je ale dobré návštěvu neodkládat. Časté refluxy mohou vést k dalším onemocněním, ve vážných případech až k udušení. Základem léčby nemoci jsou pak dietní a režimová opatření doplněná předepsanými léky.
5. Žaludeční vřed
Na vědomí o sobě dává pálivou bolestí, která z vašeho nadbřišku vystřeluje až do zad, hlavně po jídle. Objevuje se také pálení v jícnu a potřeba ke zvracení, i spavost a nadměrnou únavu lze počítat mezi příznaky. Může ho někdy doprovázet černá stolice, která obsahuje natrávenou krev, zvláště pokud vřed již praskl. Bolest se objevuje a zase mizí, někdy pacienta budí i ze spaní. Přítomnost vředů vede také ke ztrátě chuti k jídlu a následnému hubnutí, nebo naopak, bolest vede k přejídání v touze ji zahnat. Obtíže se zhoršují sezónně, na jaře a na podzim.
Vřed samotný vzniká drážděním žaludeční sliznice vlastní trávicí kyselinou. Když se naruší celistvost sliznice, vzniká žaludeční vřed. Vznik vředů velmi podporuje kořeněná strava, kouření, alkohol a také nepravidelný životní styl. Vředy jsou, dá se říct, velmi bolestivým trestem za špatnou životosprávu a v průběhu života se s touto nemocí seznámí více než polovina populace. Svou roli zde hraje také dědičnost, i když už v menší míře.
Řešení: Se žaludečním vředem si sami neporadíte, léčení patří do rukou zkušeného odborníka. Obecně lze říci, že si můžete pomoci klidem a dietou. Jezte často a po malých dávkách, svůj pokrm důkladně kousejte. Snažte se vyhýbat potravinám, které podporují tvorbu žaludečních šťáv – mezi ty patří například káva, masové a zeleninové vývary, uzeniny a polévková koření. Naopak pro zklidnění se doporučují mléčné výrobky, kupříkladu jogurty.
6. Žlučníková kolika
Tato bolest břicha se projevuje velice ostře a bez předchozích varovných příznaků na pravé straně, šíří se od zad až pod pravou lopatku. Jejím důvodem je zaklínění žlučového kamínku ve vašem žlučovodu. Kromě bolesti se objevuje i zvracení, které však nepřináší organismu ani vám úlevu, dále pocení a slabost, pacienti jsou na pohled bledí a mívají nafoukle břicho. Záchvat je většinou vyvolaný tučnou, kořeněnou, nebo nadýmavou stravou a může trvat jen pár minut, bohužel ale také i několik hodin. Obvykle se dostavuje navečer nebo v noci. Na Vánoce je to údajně nejčastější důvod volání záchranky.
Řešení: Jako první pomoc dobře poslouží klid a teplé obklady v místě žlučníku. Snažte se nebrat léky na bolest hned, nejprve se, alespoň telefonicky, poraďte s lékařem, zda by vám spíše neuškodily (v případě, že by šlo o zánět slinivky). Pokud bolest přetrvává déle než dvě hodiny, jeďte na pohotovost, zvláště pokud se přidá i zvýšená teplota, třesavka a žluté zabarvení očí – mohlo by se jednat o akutní zánět močových cest a to nikdy není radno podcenit.
7. Zánět slinivky břišní
Zde je velmi důležité jednat rychle. Zánět se projevuje prudkou, až šokující bolestí v břiše, která vystřeluje doprostřed zad. Můžete se cítit, jako by do vás bodali nožem. V tomto stavu většinou nemůžete ani chodit, ani ležet na zádech, dostavuje se nevolnost až zvracení, nadměrné pocení a zrychlený tep a dech, přidává se také dezorientace. Významné faktory, které celkově přispívají ke vzniku některých druhů zánětů slinivky, jsou alkohol, obezita a špatné stravovací návyky.
Řešení: V tomto případě je situace vážná a je důležité okamžitě volat sanitku. Pankreatitida neboli akutní zánět slinivky, je velmi závažné onemocnění, které může ohrozit váš život. Důležité je nejíst, nepít, a hlavně nebrat žádné léky, mohly by situace ještě několikanásobně zhoršit. Je dobré také počítat s tím, že si vás v nemocnici na pár dní ponechají, nasadí nitrožilní výživu a další nezbytné kroky.
8. Zánět slepého střeva
Počáteční bolesti se projevují v oblasti pupíku a pokračují dále do pravého podbřišku, což je velmi dobře známá lokace těchto bolestí. Jedná se o mírnou bolest doprovázenou nevolností či zvracením, mohou se projevit například křeče ve střední horní části břicha, opět kolem pupíku. Dalšími příznaky jsou nechutenství, teplota, zrychlený tep, zácpa a nedotknutelnost břicha. Pohyby, chůze i například kašel tuto bolest jen stupňují.
Přes zažité fámy, co všechno může způsobit zánět slepého střeva (polykání žvýkaček apod.), se jedná o naprosto nepředvídatelné onemocnění, které ohrožuje i jinak absolutně zdravé jedince. Zánět se může táhnout i několik dnů.
U žen může velmi často dojít k záměně zánětu slepého střeva za některé z gynekologických onemocnění.
Řešení: Zde je důležitá neodkladná lékařská pomoc, neboť prasknutí slepého střeva by mohlo mít fatální následky, hrozí i smrt. Do příjezdu záchranky je možné ulevit si položením na záda a pokrčením nohou v kolenou. Chirurg po hospitalizaci může navrhnout konzervativní přístup (použití ledových obkladů a dieta), nebo léčbu operativní, která je častější.
Závěrečné shrnutí
Bolesti břicha není radno brát na lehkou váhu, a pokud přetrvávají, je žádoucí obrátit se s obtížemi na lékaře, aby stanovil přesnější diagnózu a mohla začít účinná léčba. Své příznaky dobře pozorujte, abyste je dokázali popsat, jak jsme si už řekli v úvodní části článku.
Na trhu je dostupná celá řada léků, v dnešní době všeobecně „nejoblíbenější“ jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, tzv. blokátory protonové pumpy. Tyto medikamenty jsou velmi účinné při léčbě vředů dvanáctníku a žaludku, ale i bolestí v nadbřišku a jiných částech břicha, také při pálení žáhy. Vždy je ale nejlepší se, zvláště pokud se nám daný typ bolesti vyskytl poprvé, poradit s lékařem. Zdraví máme všichni jen jedno a hloupě jej riskovat se nevyplácí, zvláště pokud jde o možné nemoci dutiny břišní, kde se nachází celá řada při život nezbytných orgánů.