Kokoška pastuší tobolka – plevel, který může být zdraví prospěšný

Rostlina, kterou mnozí vnímají, jako plevel může významně pomoci lidskému zdraví. Například zastavovat nebo snižovat vnitřní a vnější krvácení. Jde o jedno až dvouletou bylinu, která bývá vysoká obvykle 20 – 40 centimetrů, někdy však může vyrůst do větší výšky. Jde o léčivou rostlinu, kterou lidé obvykle berou jako plevel, tudíž může končit často v odpadu. Je poměrně dostupná, roste na cestách, lukách, polích, záhoncích, stráních nebo také v zeleninovém záhonku. Kde všude může pomoci a proč ji nevyhazovat?

Nenápadná rostlina se silným účinkem

Tato rostlina může mít větvenou lodyhu, její listy jsou chlupaté a kvítky drobné a bílé. Dokáže vyrůst takřka všude, v nížinách i hornatých oblastech a často vyroste také v kupce půdy, v zemině pošlapané či jinak narušené. Nepotřebuje speciální zeminu. Rozšířená je takřka po celém světě, ale svůj domov našla ve Středomoří a Malé Asii. Kvete od února do října, ale při teplé zimě umí být aktivní a kvést takřka po celý rok. Plodem je šešule, která má také vliv na lidské tělo.

Kde kokoška pomáhá?

Jak už bylo výše zmíněno, umí zastavovat vnitřní i vnější krvácení, tedy krvácející rány, krvácení z nosu, ze střev, ze žaludku, děložní krvácení. Pomáhá také snižovat silné menstruační krvácení, je velmi účinná na hemeroidy, pomáhá stabilizovat tlak krve, je přínosem při zánětu prsou a prsních bradavek při kojení, pomáhá při vysokém i nízkém tlaku, posiluje ochablý svěrač konečníku, napomáhá při atrofii svalů končetin a mnoho dalšího.

Nejznámější podávání kokošky pastuší tobolky je ve formě čaje a tinktury. Někdy se může konzumovat za syrova, zejména kořeny, lístky a květy se mohou přidávat do salátu, ale pozor! Při nadměrné konzumaci může dojít k otravě, proto jí nekonzumujte ve velkém množství! Pozor by si měli dát také těhotné ženy!

Připravte si čaj a tinkturu z kokošky pastuší tobolky

Co budete potřebovat:

  • 1 čajovou lžičku sušené natě
  • 2,5 dcl horké vody

Jak postupovat:

Do hrníčku dejte sušenou nať kokošky pastuší tobolky a přelijte horkou vodou, pozor neměla by být vařící! Nechejte krátce vyluhovat a následně všechno sceďte a můžete podávat.

Jak připravit tinkturu?

Z kokošky pastuší tobolky můžete připravit také tinkturu, která umí pomoci. Vezměte čerstvou kokošku a celou, tedy stolky, květy, listy i šešulky nadrobno nakrájejte. Dejte do láhve. Jakmile bude plná, přidejte režnou nebo ovocnou pálenku (38-40% alkoholu). Bylinky musí být ponořené. Následně nechejte odstát dva týdny na slunci, případně v teple. Můžete čas od času promíchat.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno