Také si říkáte, že o víkendu si přispíte? Těšíte se celý týden na to, až v pátek večer vypnete budík, zachumláte se do deky a v sobotu ráno se probudíte sami, po dlouhém spánku. Doháníte o víkendu resty, co se spánku týče? Přes týden toho moc nenaspíte, takže víkend je tou pravou chvílí? Posunout budík o pár hodin nebo jej zaklapnout a spát dál je lákavé, ale víte vůbec, co všechno tento nepravidelný režim a dohánění spánku o víkendech může způsobit s vaším tělem a životním stylem?
Nedostatečný spánek a zdravotní problémy
Mezi nedostatečným spánkem a možnými zdravotními problémy můžete dát rovnítko. Právě problémy se spánkem mohou mít za následek metabolické problémy, úzkostné poruchy, poruchy srdce, vysoký krevní tlak, kilogramy navíc, únavu, deprese a mnoho dalšího. Pro zdravý vývoj, bezproblémový životní styl a celkově pro vaše zdraví je zdravý a správný spánek důležitý. Znamená to tedy, že bychom neměli spát, když můžeme a máme prostor?
Spánková studie
Na univerzitě v Coloradu vědci využili ke studii zdravé mladé jedince, kteří se účastnili rozsáhlé spánkové studii. Byli rozděleni na tři skupiny, z nichž jedna spala každou noc devět hodin, druhá skupina spala každou noc pět hodin a třetí skupina spala po dobu pěti nocí pět hodin a následující dvě noci o víkendu mohli spát tolik, kolik chtěli. Celý experiment trval devět dní a obě skupiny, kde nebyl spánek dostatečně dlouhý, přibírali na váze. Jejich příjem po večeři se zvýšil, byli nuceni si dát ještě svačinku.
Dlouhý spánek o víkendu a přibírání
Poslední skupina, která přes týden spala pět hodin a o víkendu si dopřávala spánku, co hrdlo ráčilo, se po víkendu necítila unavená, ale když se vrátila, v týdnu, k nedostatečnému spánku, se jejich systém celý rozhodil. Po večeři spořádali daleko víc jídla, takže přibírání na váze bylo rapidnější než u obou skupin. Další jídlo po večeři není jediným důvodem, proč lidé přibývají na váze. Dostatečné množství spánku má přímý vliv na hubnutí a také se podílí na produkci inzulínu v těle.
Nepravidelný spánkový režim a vliv na tělo
Studie dále ukazuje, že citlivost na inzulín, která je specifická pro svaly a játra byla horší u těch, kteří si dopřávali dosytnosti spánku o víkendu. Toto zjištění bylo překvapující a dále se ukazuje, že právě „dospávání o víkendu“ není zrovna účinným pomocníkem, jak dohnat spánek. Má to nezpochybnitelný vliv také na metabolické zdraví. Nedostatek spánku během týdne může mít vliv na celkovou budoucí ztrátu spánku a také se pojí s rizikem vzniku obezity či jiných kardiovaskulárních chorob.