Stále zelený keř, který se stává velmi oblíbený a používaný pro všechny zahrady. I tak se dá hovořit o bobkovišni, krásném živém plotě. Možná o této rostlině nic moc nevíte, možná ji má soused na zahradě. Chcete-li zakrýt nevzhledný kout, použít jej pro zastínění plotu nebo dokonce jako živý plot, klidně můžete. O co vlastně jde? Jak se vůbec pěstuje?
Co je Bobkovišeň?
Přesněji Bobkovišeň lékařská je stálezelený druh slivoně, který se původně rozšířil v oblastech okolo Černého moře. Dále se šířil v jihozápadní Asii, jihovýchodní Evropě. Od Albánie, přes Bulharsko, Turecko až k severnímu Íránu. Správným názvem je údajně vavřínovec lékařský, ale pod tímto českým názvem jej lidé moc neznají. Keř je středně vysoký, běžně roste od 5 do 15 metrů. Listy bývají tmavě zelené, lesklé a dlouhé.
Když list utrhnete a rozemnete v ruce, pak můžete ucítit vůni podobnou drceným mandlím. Bobkovišeň kvete na jaře, to se objevují malá poupata. Ty se otevírají na počátku léta. Odměnou při pěstování jsou květy, které velmi sladce voní. Květů je velká řada, někdy 30 – 40, díky čemuž je rostlina krásná a košatá. Plodem je třešnička, která je velká přibližně dva centimetry. Na počátku podzimu tento plod začíná černat.
Jak jej vypěstovat?
Bobkovišeň je poměrně rozšířená rostlina, najdete ji v mnoha parcích i zahradách. Snese řezy i zimu. Velmi dobře snáší sucho, ale také trvalé přemokření. Některé druhy bobkovišně mohou posloužit jako podrost. Při pěstování dejte pozor na děti, protože plody bobkovišně jsou pro člověka jedovaté. Nepěstujte jí u dětského hřiště ani u plodícího ovoce. Ideální je slunné místo, nebo místo s mírným stínem.
Potřebuje mírně kyselou půdu, která není vápenitá. Ve vápenité půdě se jim totiž moc nedaří. Listy tam mohou žloutnout. Vysaďte jí zjara, sázejte 2 – 3 sazenice na metr. Pokud chcete, můžete přidávat dobrý kompost, což pomůže sazeničkám. Potřebuje ke svému životu sluneční paprsky, ale pozor, silné slunce může listy popálit.
Jak se bobkovišeň množí?
Bobkovišně se množí řízkováním. Řízky se ke konci letních prázdnin odebírají. Řízky musejí být přibližně deset centimetrů dlouhé. Nejprve je namočte do stimulátoru, který pomůže a podpoří růst. Následně jej vysaďte do mobilní nádoby. Do půdy jej můžete zasadit během jara.
Jak o ni pečovat?
Jestliže venku nemrzne nebo není zmrzlá zem, pak se musí bobkovišeň pravidelně zalévat. V žádném případě nesmí vyschnout. Jestliže listy nebo větvičky omrznou, pak je na jaře zkraťte. Stříhat rostlinu je nejlepší v dubnu nebo ve druhé půlce července. Když je venku sucho, je nutno jí pravidelně zalévat. Jak snáší mrazy? Je mrazuvzdorná co cca – 24 stupňů Celsia.
Choroby
Jde o poměrně odolnou rostlinu, která netrpí chorobami, nebo ji nenapadají škůdci. Čas od času se může objevovat na zelených listech bílý povlak, který však zlikvidujete použitím speciálních přípravků. Mohou se také ojediněle objevovat červi nebo nosatci. Na listech se mohou také objevovat hnědé skvrnky, které způsobuje bakterie nebo houbové patogeny.