Makové mléko – o co jde a jaké má účinky?

Spojení máku a mléka? Díky němu získáváte velké množství vápníku, pomáhá s nespavostí nebo umí utlumit také migrénu či bolesti hlavy. Oproti klasickému mléku je spíše krémovějšího charakteru, i když se mu říká makové mléko, ve skutečnosti se z mléka nevyrábí. Toto jednoduché makové mléko si můžete připravit jednoduše doma, nemusíte jej kupovat v obchodě. Vše, co k tomu budete potřebovat je mák a vodu. A připravíte si vydatný a skvělý nápoj, který má spoustu pozitivních účinků.

Co vlastně makové mléko je?

Jde o makový nápoj, který může hodně pomoci. Obsahuje spoustu zdraví přínosných látek, vitamínů a minerálů, které účinkují na lidské tělo a v mnoha ohledech může působit jako prevence. Když už se nemoc objeví, může být také účinným bojovníkem. Mák jako takový obsahuje velké množství přírodního vápníku, což lidské tělo jistě uvítá. Jednoduše z něj vytvoříte makové mléko, které bude obsahovat rovněž velké množství vápníku a dalších látek. Jen tak pro zajímavost, mák obsahuje až dvanáctkrát víc vápníku, než mléčné výrobky.

Kromě jiného obsahuje také železo, bílkoviny antioxidanty. Dále obsahuje také vitamíny – fosfor, hořčík, zinek, mangan, draslík. Z vitamínů například vitamín B, vitamín E, kyselina pantotenová a mnoho dalšího. Makové mléko můžete jednoduše popíjet, popřípadě jej využít pro různé nápoje – banánový šejk, kakao, dochutit jej medem, javorovým sirupem a mnoho dalšího.

Jak si vyrobit makové mléko doma?

Co budete potřebovat:

 • 100 g jemně mletého máku
 • 800 – 900 ml filtrované vody

Jak postupovat:

Namletý mák zalijte přesným množstvím vody a nechejte asi tři hodiny odpočívat. Vše se bude louhovat a nápoj získává našedlou barvu. Mák pomaličku klesá ke dnu misky. Občas jej proto v míse zamíchejte, aby se mák rozvířil. Poté přelijte vše do mixéru a pusťte na nejvyšší otáčky. Nechejte mixovat asi tři minuty, aby se z máku uvolnil tuk. Tento nápoj následně přeceďte přes jemné sítko a promíchejte.

Cedit můžete pětkrát i víckrát, dokud nebude váš nápoj čistý tak, jak potřebujete. Jestliže makové mléko chcete užívat na překyselení, neslaďte jej. Jinak můžete použít trochu medu, rýžový slad, javorový sirup a podobně. Musíte jej vypít ihned po přípravě, nevyplatí se jej skladovat doma.

Jaké má makové mléko účinky na lidské tělo?

 • Působí jako dobrá prevence a také jako jedna z podpůrných metod léčby osteoporózy
 • Umí pomoci potlačovat nepříjemné migrény
 • Pomáhá při anémii, podporuje tvorbu krve v těle
 • Umí uklidnit, upokojit tělo i mysl
 • Pomáhá také při problémech s revmatismem
 • Je účinným bojovníkem proti kašli
 • Zlepšuje celkový stav zubů, vlasů a také nehtů
 • Je skvělým nápojem při nespavosti a problémech se spánkem
 • Napomáhá při chronické únavě

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno