Pití alkoholu je tak rozšířené, že jej dokonce jeden archeologický chemik na Penslyvánské univerzitě označil za „univerzální jazyk“. Upřímně, byli jste už na jakékoli akci či události, kde se sešla společnost lidí – a kde se nepodával alkohol? Alkohol je prostě všude kolem nás. Rádi vás překvapíme pár zajímavými alkoholovými fakty, o kterých jste jistě neměli ani tušení!
Víno bylo vynalezeno dříve, než hrnčířské kolo
Po analýze archeologických nálezů střepů z hlíny z 9000 let staré čínské vesnice bylo zjištěno, že obsahovaly stopy medoviny. Ta měla až 10 procent alkoholu. Zajímavostí je, že hrnčířské kolo bylo vynalezeno až o dlouhých 3500 let později – a klasické kolové vozy až 300 let později. Inu, alespoň tehdejší pijáci nemuseli odmítat alkohol s tím, že „budou ještě řídit“:
Pivo z Antarktického ledu?
Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o pivo, zná procesy, jak se vyrábí. Nicméně v roce 2010 našla společnosti Nail Brewing z Austrálie způsob, jak vytvořit pivo z roztaveného arktického ledu. Z této procedury vznikla limitovaná edice, jež byla vydražena v cenách až do výše 1850 australských dolarů.
Tequila může pocházet pouze z Mexika!
Není divu, že je tento alkoholický nápoj tak oblíbený, že se „vyšvihl“ z nápoje mexického zedníka, na celosvětově milovaný alkohol. Pravá tequila je vyráběna z agáve a musí obsahovat minimálně 51 procent alkoholu. Tato pouštní rostlina se pěstovala zpravidla ve městě Jalisco, nicméně další 4 okolní státy mohly tequilu také legálně vyrábět.
Jak to tak bývá – bussiness je bussiness – tak se této výroby „chytly“ i ostatní africké státy a počátkem nového milénia začaly vyrábět tequilu z rostlin podobných agáve. Mexiko tuhle myšlenku samozřejmě rychle zavrhlo a díky obchodním dohodám se jim podařilo tuhle výrobu zastavit.
Americká vláda používala otrávený alkohol
Během 20. let 20. století se federální vláda Spojených států pokusila zakázat prodej alkoholu, vína a piva – nicméně způsob provedení nebyl zrovna „ten nejlepší“. Výrobcům alkoholu nařídili, aby miliony galonů průmyslového alkoholu, jež byl používán k výrobě alkoholických nápojů, kontaminovali jedy jako jsou formaldehyd, chloroform a methylalkohol. Následkem tohoto činu zemřelo 40 lidí jenom v New Yorku, nicméně konečný počet obětí se vyšplhal až na 700!
Abstinence škodí zdraví více, než pití!
Pořád kolem sebe slyšíme, jak je pití alkoholu nebezpečné a může z našich jater udělat hmotu připomínající „švýcarský sýr“. Nicméně vědecké výzkumy úmrtí pijáků a abstinentů odhalily zajímavá fakta! Abstinence skutečně snižuje riziko mrtí! Psycholog Charles Holahan přišel k závěru, že za 20 let, kdy sledoval abstinenty a těžké pijáky, bylo procento úmrtí u abstinentů až o 60 procent vyšší než u alkoholiků.
Dietní kola v drincích způsobuje větší opilost
Pokud se obáváte o svou postavu, a proto si necháte míchat drinky s dietní colou, měli byste se mít na pozoru! Nedostatek cukru totiž vede k rychlejšímu vstřebávání alkoholu do krevního oběhu. Studie prokázaly, že konzumenti alkoholu s dietní kolou nadýchali více promile alkoholu než ti, kteří si drink nechali namíchat s „obyčejnou“ kolou.
Whiskey je vlastně průhledný nápoj
Každý si při pojmu „whiskey“ představí tu jantarově zlatou barvu – nicméně, tušili jste, že tato barva není přírodní barvou whiskey? Etylalkohol, z něhož je whiskey vyráběna totiž stárne v dubových sudech, které se po dobu devíti měsíců zahřívají tak, aby se dřevo „vypálilo“ do červené vrstvy, jež je bohatá na dřevní cukry. A právě ty dodají whiskey její unikátní chuť a také barvu.
Bílé víno může být vyrobeno i z červených hroznů
Věděli jste, že například šampaňské je vyrobeno z pinot noir a pinot meunier hroznů? A to jsou obě červené odrůdy! Je to dáno tím, že všechna šťáva, jež se ukrývá v hroznech, je bílá. Červené víno vnikne tím, že je právě tato šťáva v kontaktu s červenými slupkami.