Zvláštní fakta o lidském smíchu: Není spojen s humorem

zajímavosti o smíchu

Úsměv není žádná věda a smích léčí, říká se. Prokazatelně zlepšuje náladu a údajně může smích také prodloužit život. Je tomu skutečně tak? Zamyslete se, když se začnete smát, co cítíte? Stres a napětí z vás automaticky odpadá, cítíte se lépe a zlepšuje se vám nálada. Špatný den v práci? Smích může být dobrým lékem a je jedno, jestli si přečtete v časopise dobrý vtip nebo vás pobaví film v televizi. O smíchu toho bylo napsáno už hodně. V článku vám přinášíme další zajímavé a trošku zvláštní fakty, které jste o lidském smíchu možná ještě nevěděli.

Dřív se smějete než mluvíte

Někteří vědci si stojí za názorem, že je smích způsob, jak se s lidmi spojit, naladit se na společnou vlnu. Děti se smějí chvíli po narození, což jen potvrzuje to, že se smějeme mnohem dřív, než mluvíme.

Smích bývá málokdy spojen s humorem

Profesor psychologie a neurovědy na University of Maryland v Baltimoru popisuje zajímavý poznatek o smíchu, tedy že bývá málokdy spojen s humorem. Smích má podle něj spojovací funkci, sledoval asi 1200 nejrůznějších lidí, jejich komunikaci a situace, kdy se lidé smáli. A jen 10% z těchto situací byly přímo vyvolány vtipem.

Potkani a opice se také smějí

Může to znít trochu zvláštně, ale bylo uvedeno, že gorila Koko, která je známá svými schopnostmi pro znakový jazyk, měla speciální znaky smíchu pro návštěvníky, které viděla a měla ráda. A co krysy? Podle studií vydávali vysokofrekvenční cvrlikání, které bylo možno vyložit také jako smích.

Páry, které řeší krize s humorem, spolu zůstávají

Profesor psychologie na University of California Berkeley zkoumal chování párů. Požádal každého partnera, aby řekl, co ho na druhém partnerovi dráždí a co mu vadí. Tyto stresové situace zvládali páry, které je řešili v klidu a s úsměvem. V takové chvíli se i cítili lépe a jejich vztahy vydržely déle, než vztahy druhých párů.

Smějte se, zhubnete!

Není to žádný levný trik! Deset až patnáct minut smíchu může spálit až čtyřicet kalorií. Smějete se často? Pak pořád hubnete! Ukazuje to studie, která byla provedena na Vanderbilt University. Vědci zjistili, že nárůst srdeční frekvence a spotřeby kyslíku během těchto okamžiků zvyšuje spalování kalorií.

Smích je opravdu nejlepší lék

Studie o smíchu ukázaly, jaký přínos má smích pro lidské zdraví. Zjistilo se, že komediální filmy zlepšují funkci krevních cév a zvyšují průtok krve u lidí ve věku 20-ti let. Další výzkumy zase ukazují, že smích může zlepšovat imunitu, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a také pomáhá zlepšit spánek.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno