Ztuhlá šíje: Jak to ovlivní chladné počasí?

ztuhlá šíje z chladu

Bolesti šíje nebo zad údajně v průmyslových zemích trpí každý třetí člověk, je také velmi častým důvodem k neschopence. Záda bolí snad každého z nás. Už všichni zažili ten nepříjemný pocit, když záda bolí. A to buď tím, že jste se špatně vyspali, máte špatný polštář, celý den prosedíte u PC, necvičíte, jste v nahrbené poloze a podobně. Bolesti zad se už pomaličku řadí mezi takzvané civilizační choroby.

Jedna z civilizačních nemocí

Odborníci se shodují na tom, že většina bolestí zad je způsobená prací v nevhodné poloze, zvedání těžkých břemen špatným způsobem, nedostatkem fyzické aktivity, nevhodným sezením nebo ochablým zádovým i břišním svalstvem. Když navíc máte sedavý způsob zaměstnání, pak bolesti zad pociťujete opravdu hodně a nepříjemně.

Sedíte osm hodin v práci, následně v dopravním prostředku nebo v autě. Hrbíte se nad kuchyňskou linkou, sednete si večer na pohovku, k televizi, k počítači a podobně. I když máte pocit, že máte dostatek pohybu, prakticky celý den, pokud sedíte, sedíte v nesprávné poloze. A to může hodně ovlivnit bolesti bederní a krční páteře a vůbec celkově bolesti vašich zad. Mimo jiné může mít na bolest šíje vliv také zima, která aktuálně panuje. Stačí totiž jediné ofouknutí, prochladnutí a šíje bude bolet mnohem víc, než si myslíte.

Tělo reaguje na zimu

Především se budete snažit zachumlat do něčeho teplého. Spousta lidí oblékne bundu, čepici, možná rukavice a omotají okolo krku šálu. Ne všichni to takto dělají. V zimě se lidé snaží zachumlat, jakoby stáhnout co nejvíc do sebe, takže mohou začít zvedat ramena k uším, sklánět hlavu a podobně. Když stojíte v průvanu, v autobuse nebo v metru, můžete si uhnat nejen nachlazení, ale také bloknutou šíji nebo záda celkově. Kdo to zažil, určitě přesně ví, jak velká bolest to je.

Jak se v zimě vyhnout ztuhlé šíji?

  • Pravidelně cvičte, čímž budete zahřívat svaly šíje a celkově zádové svalstvo
  • Choďte pravidelně na masáže, ty vám rozhodně pomohou promasírovat a prohřát šíje
  • Na podzim a v zimě nepodceňujte šálu, udržujte krk v nestálém teple, přecházíte ze zimy do tepla, takže je vaše tělo náchylnější
  • Vyhýbejte se průvanu, nesedejte u otevřeného okna, nestůjte v průvanu v metru nebo MHD
  • Pokud budete mít ztuhlou šíji, jděte na masáž, snažte se o hřejivé obklady na postižená místa, opatrně cvičte, popřípadě vyhledejte lékaře.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno