Lidské tělo funguje jako dobře namazaný a synchronizovaný stroj. Funkce jednotlivých orgánů na sebe navazují, pracují ve vzájemné symbióze. Ovšem, když není vše tak, jak by mělo, pak tělo vysílá varovné signály. Těmi se vás snaží lidský organismus upozornit, že je něco špatně, něco není tak, jak by mělo. A v takovém případě je nutno signály neignorovat, ale začít je řešit. Příznaky obecně mohou být různé, od padání vlasů, přes problémy s pletí až právě po různé skvrny na těle nebo právě na nehtech. Co vůbec signalizují bílé skvrny na nehtech? A dá se tento neduh nějak řešit?
Problém, který lidé mnohdy neřeší
Bílé fleky na nehtech měl někdy snad každý z nás. O příčině se toho povětšinou moc neví, lidé různě spekulují, popřípadě tomuto problému nevěnují dostatek pozornosti a prostě jen čekají, až skvrnky samy zmizí. A to není úplně správné řešení. Zdravé nehty by měly být úplně bezbarvé, maximálně lehounce narůžovělé, vlivem cévek, které jsou pod nehty. Často jsou však na nehtech také rýhy, bílé skvrnky či se objevuje jiné zbarvení. Ať už je to jakkoliv, vždycky to signalizuje, že tělo není v pohodě. A to byste rozhodně neměli nechávat jen tak bez povšimnutí.
Zeptáte-li se lidí zda vědí, co znamenají rýhy na nehtech, pak vám nejčastěji řeknou, že je to nedostatek minerálu. Ovšem, jakého minerálu? To už povětšinou nevědí. Je to takříkajíc automatická diagnóza, která lidi napadne běžně. Máš bílé skvrny na nehtech? Pak ti chybí vápník. Jednoduché, rychlé řešení. Bohužel to však někdy může být mylná odpověď. Skvrny na nehtech mohou vznikat z mnoha příčin. A pro správnou léčbu je nutno tu pravou najít a co možná nejrychleji vyřešit. Jedině tak se nevzhledných skvrnek můžete zbavit.
Snažte se hledat příčinu
Pro správné a trvalé odstranění bílých skvrn je důležité najít příčinu tohoto problému a co možná nejrychleji pracovat na jeho odstranění. Může se to zdát jako běh na dlouhou trať, jelikož příčin je hned několik a najít tu, která trápí přímo vás, může chvíli trvat. Podobným způsobem můžete odstranit také rýhy na nehtech nebo plíseň na nehtech. Důležité je tento problém neignorovat a začít jej řešit.
Jaké příčiny mohou vyvolat bílé fleky na nehtech?
- Nedostatek bílkovin
- Nedostatek vitamínů a minerálů
- Problémy s trávením
- Problémy s metabolismem
- Problémy s ledvinami, především nadměrný příjem vápníku
- Stres, nervozita a další problémy
- Špatný krevní oběh
- Kožní poruchy
- Důsledek nesprávné životosprávy
- Poruchy funkce slinivky
- Nadměrná konzumace cukru
- Drobné úrazy
- Působení chemických látek (při úklidu, při použití odlakovače, časté mytí a vysoušení rukou)
Jak bílé skvrny z nehtů odstranit?
Chce to čas
Bílé skvrny na nehtech mohou být často způsobeny drobnými úrazy. Někdy stačí i jen malé klepnutí, bouchnutí nebo zmáčknutí nehtu a může se objevovat bílá skvrnka. Špatnou manikúrou můžete narušit jeho strukturu a vývoj. A k bílým skvrnám může přispět například také zbroušení nehtů. Ať už je to jakákoliv z výše uvedených příčin, obvykle nemáte moc možností, jak bílé skvrny fleky. Je třeba počkat, než zbarvená část sama zmizí a možná se jen příště mít na pozoru a manikúru provádět správným způsobem.
Chce to změnu životosprávy
Další příčinou bílých fleků může být celková špatná životospráva, stres, nervozita. Skvrny se mohou objevovat vlivem nesprávného stravování. Zaměřte se na svůj jídelníček, doplňte do něj bílkoviny, minerální látky a vitamíny (zinek, železo či vápník). Dbejte také na zdravou stravu, maso, ryby, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu, vyhněte se například zpracovaným potravinám. Tato změna má vliv nejen na bílé skvrny na nehtech, ale také na vaše celkové zdraví. Jste-li často ve stresu a psychické nepohodě, může to tělo ventilovat různými způsoby, třeba i skvrnami na nehtech. Zde může pomoci eliminace stresu a nervozity.
Chce to návštěvu lékaře
Vyzkoušeli jste už všechny možnosti? Změna životosprávy proběhla, cukry už tolik nekonzumujete, doplnili jste bílkoviny, minerální látky, vápník je v normě a stres není na pořádku dne? Pak bílé skvrny na nehtech mohou signalizovat jiný, možná i závažnější problém. Tyto signály mohou poukazovat na problémy s krevním oběhem, na problémy s poruchami funkce slinivky břišní či na poruchy trávení. Jestliže se k tomuto neduhu přidávají také další příznaky, pak na nic nečekejte a raději navštivte svého praktického lékaře. Ten vás může poslat na různá vyšetření a zjistit příčinu.
Chce to rukavice
Bílé skvrny na nehtech mohou být způsobeny taky například častým používáním odlakovače, častým mytím rukou, používáním čisticích prostředků a podobně. Těmto problémům je možno předejít využíváním rukavic při úklidu. Po každém umytí rukou využijte hydratační krém, který pomůže v boji proti vysušování rukou. Nalakované nehty jsou krásné a ruce vypadají pěstěně. Při jeho odstranění volte takové odlakovače, které budou k nehtům šetrné. Dnes existují verze bez acetonu, které jsou k nehtům šetrnější. A opět, po využití odlakovače se doporučuje nehty hydratovat s pomocí krému na ruce.
TIP: Začnou-li bílé skvrny na nehtech měnit barvu, na nic nečekejte a rychle navštivte odborníka!
Bílé flíčky na nehtech u dětí
Bílé skvrny na nehtech (teda spíše pod nehty) u dětí nemusí znamenat nebezpečí. Nejčastěji vznikají nějakým úderem dítěte do nehtu. Příčinou může ale být, stejně jako tomu je u dospělých, také špatnou stravou. Zejména přehnaným množstvím jednoduchých cukrů a taky nedostatkem minerálů. Pokud je vaše dítě zdravé, potom je to pravděpodovně kosmetická vada.
Patří sem špatná strava, někdo viní nadbytek jednoduchých cukrů a jejich ukládání pod nehty, dříve byl zmiňován nedostatek minerálů (hlavně vápník, zinek), nebo naopak nepravděpodobný nadbytek vápníku. Pokud je dítě zdravé, jedná se ve většině případů pouze o kosmetický problém, což v dětském věku nevadí, nebo si dítě kouše nehty.
Pokud máte pocit, že se jedná o plíseň, vemte své dítě raději k lékaři.
Otázky a odpovědi
Jak vypadají bílé flíčky na nehtech?
Jak mohou skvrnky vypadat se můžete přesvědči zde nebo u dětí zde.
Co znamenají bílé skvrny na nehtech v těhotenství?
Přičiny mohou být stejné jako mimo těhotenství, ale bílé flíčky mohou poukazovat také na nedostatek vitamínů a minerálů. Pomoci může vápník a zinek. Ale potravinové doplňky vždy konzultujte se svým lékařem.