V letních měsících je tělo náchylnější k několika zdravotním problémům, mezi ně patří také intimní problémy u žen. Podle statistik v létě stoupá například počet kvasinkové infekce a to až o padesát procent. Nemusí však jít jen o mykózy, ale tělo může zasáhnout například také pohlavní nemoc, která umí pěkně zkomplikovat život. Nepříjemné svědění, pálení, zarudnutí a další projevy už potrápily mnoho žen.
Nepříjemné projevy
Ať už jde o infekci nebo mykózu, nepříjemné projevy jako výtoky, pálení, svědění, zarudnutí prožilo mnoho žen. Zejména v letních měsících je nutno dbát na zvýšenou hygienu. V létě jste často v plavkách, mnohdy mokrých, koupete se v chlórovaných bazénech, přírodních koupalištích, jezerech, mořích a podobně, což může mít neblahý vliv na intimní partie. Pokud o intimní partie řádně nepečujete, infekce může být na světě raz dva.
Kvasinková infekce
Kvasinková infekce také mykóza je nepříjemné onemocnění, které umí pěkně potrápit. Vzniká především z přemnožení bakterií a tělo si s nimi už samo neumí poradit. Vaginální mykózy nebo chcete-li kvasinkové infekce, jsou jedním z nejčastějších problémů, se kterými se ženy mohou setkat. V létě a horku se kvasinkám daří, takže je to pro ně ideální období.
Jak se projevuje:
- Svědění genitálií
- Pálení v intimní oblasti
- Bolest při pohlavním styku
- Bolest při močení
- Nepříjemný výtok
- Suchost v poševní oblasti
Příčiny vzniku:
- Koupání v bazénech, přírodních koupalištích
- Setrvávání v mokrých plavkách
- Nošení těsného a přiléhavého oblečení
- Teplé počasí – velká vedra
- Nadměrné pocení
- Konzumace velké míry sladkosti
- Stres, únava
Prevence je v letních měsících základ
Nejen v letních měsících by se mělo dbát na pravidelnou hygienu. Jste-li náchylná k infekcím nebo výtokům, pak je nejlepší používat jen čistou vodu a přípravky, které jsou určené k intimní hygieně. Ty by měly být neparfémované. Vyhněte se klasickým mýdlům, sprchovým gelům a podobně, ty citlivou pokožku v intimní oblasti jen dráždí. V letních měsících je lepší také sáhnout po bavlněném prádle, které nedráždí pokožku a lépe saje pot. Vyhněte se syntetickému oblečení, punčocháčům nebo nošení riflí.
Je dobré se zaměřit také na váš životní styl, protože i správný pitný režim může mít vliv na kvasinkovou infekci. Nesprávný pitný režim a dehydratace může také způsobovat kvasinkovou infekci. Podobně je na tom také strava, která se skládá ze sladkostí a jednoduchých cukrů.
Jak je léčit?
Určitě dobrou zprávou je, že s mykózou nemusíte běžet ihned k lékaři, poradit si s ní můžete i doma. Stačí si zajít do lékárny a pořídit si léky na vaginální mykózu. Jde především o kapsle, které se zavedou do pochvy a mastičky. Je nutno si přečíst příbalový leták a držet se instrukcí, zejména o způsobu a délce léčby. Když se příznaky nelepší nebo dokonce zhoršují, výtok podezřele zapáchá, pak je nutno navštívit lékaře, který určí vhodnou další léčbu.
K léčbě můžete použít i babské rady, hlavně v době, kdy mykóza ještě nepropukla naplno. Používá se hlavně česnek na zavádění do pochvy.
Pohlavní nemoci
Možná si říkáte, že tento typ nemocí až tak úplně s létem nesouvisí, ale právě v létě a zejména na dovolené, pokud prožijete letní lásku s neznámým člověkem, si můžete odvézt i tento nepříjemný „suvenýr“. Nakazit se mohou jak muži, tak i ženy a je to způsobeno nejčastěji pohlavním stykem, přesněji tělními tekutinami. Může jít o lehčí pohlavní nemoci, které jdou poměrně snadno léčit, v těch nejhorších scénářích si můžete přivézt i AIDS. K těmto nemocem dochází nejčastěji nechráněným pohlavním stykem, krevní transfúzi nebo při jiném kontaktu s krví nemocného člověka.
Jak se projevují?
To je vlastně i jedno z nebezpečí, protože mnohé z nich bývají často bez příznaků, takže člověk nemusí dlouhou dobu vědět, že je nemocný a potenciálně může chorobu přenášet i dál, což samozřejmě také není správné. Léčení pak může být o něco těžší, protože je nutno vždy kontaktovat všechny sexuální partnery. Někdy se však příznaky projevit mohou.
- Výtok z pochvy či močové trubice
- Svědění v intimní oblasti
- Kožní změny v oblasti genitálií a konečníku
- Kožní změny v ústech nebo na rtech
- Zarudnutí intimních míst
Každá pohlavní nemoc se projevuje různě, například genitální opar nebo genitální bradavice se projevují útvary na pohlavních orgánech. Je to velmi individuální.
Jaké jsou pohlavní nemoci?
- Syfilis
- Kapavka
- Genitální opar
- Chlamydie
- HPV viry
- Veš muňka (Filcky)
- AIDS
- Genitální bradavice
- A jiné..
Jak je léčit?
S pohlavní chorobou je nutno jít k lékaři, který provede potřebná vyšetření. Následně, poté co se určí diagnóza, se zahájí léčba. Jak už bylo výše zmíněno, je nutno zahájit léčbu také u všech sexuálních partnerů, se kterými jste provozovali nechráněný sex.
Prevence
Asi jedinou prevencí je vyhnout se rizikovému chování. Máte-li stálého partnera a věříte si, není nutná bariérová ochrana. Nicméně pokud se chystáte na pohlavní styk s partnerem, kterého neznáte, pak je nutno použít kondom. Ne vždycky kondom může pomoci, například u HPV virů. V takových případech se doporučuje očkování a nestřídat sexuální partnery.