Při vaření je důležité používat vysoce kvalitní nádobí, ze kterého se neuvolňují žádné chemikálie či jiné škodlivé látky. Bezpečné druhy nádobí jsou nutností, jedině tak do své stravy nedostanete chemikálie, které by mohly mít vliv na vaše zdraví a také působily na vznik mnoha nemocí. Jaké druhy nádobí jsou ty správné? Jaké používat?
Nádobí z litiny
Litinové nádobí se postupem času stalo velmi oblíbené. Když je kvalitní, je velmi trvanlivé a jde také o jeden z nejbezpečnějších typů nádobí. Neobsahuje totiž žádné chemikálie, které by mohly ovlivnit jídlo. Litinové nádobí je navíc nepřilnavé, takže můžete vařit bez oleje nebo jen na velmi malém množství, což napomáhá vašemu zdraví.
Nádobí z titanu
Titánové soupravy nádobí jsou poměrně drahé, ale za to jsou velmi bezpečné. Povrch je nekovový a tím pádem pro vaření opravdu velmi vhodný. Podle mnoha odborníků jde o bezpečný kov.
Nádobí z eloxovaného hliníku
Dáváte-li přednost vaření s hliníkovým nádobím, pak se ho až tak úplně nemusíte vzdát, jen sáhněte po tom správném. Toto nádobí má na povrchu tenkou vrstvu oxidu hlinitého, čímž se stává odolnější. Je méně pravděpodobné, že změní svou barvu nebo zkoroduje. Jde tedy o nejbezpečnější alternativu hliníku.
Nádobí z mědi
Měděné nádobí má výhodu, skvěle vede teplo po celé nádobě. Kromě toho je také velmi trvanlivé a bez škodlivých chemikálií. Pozor však při Wilsonově chorobě. Lidé s tímto onemocněním by se měli mědi vyhnout. Jde o onemocnění, u kterého lidé nemohou metabolizovat měď, a tím pádem se akumuluje v lidských orgánech.
Nádobí z keramiky
Nádobí z keramiky není moc zdobené a je tedy obecně bezpečné, bez škodlivých chemikálií. Navíc se na něm velmi dobře vaří, má nepřilnavý povrch, což pomáhá zdravějšímu vaření.
Nádobí ze skla
Skleněné nádobí je skvělé pro pečení, pokud jde o sklo odolné vůči teplu. Ujistěte se, že jde o vysoce kvalitní a tvrzené sklo, aby náhodou nedošlo k prasknutí či rozbití během pečení.
Nerezová ocel
Jestliže využijete nádobí z nerezové oceli pak je nutno se o něj dobře starat. Jde o směs různých kovů jako chrom nebo nikl a ty se mohou dostat do jídla, pokud je nádobí poškozeno nebo opotřebováno. Vždy se ujistěte, že nádobí není nijak poškozeno, drobné oděrky, úlomky a podobně. Pokud ano, nádobí raději nepoužívejte.
Nádobí s nepřilnavým povrchem (ne všechny druhy)
Nepřilnavé povrchy na tom byly špatně, když se zjistilo, že při vysokých teplotách dochází ke změnám povrchu, který je běžně znám jako teflon. V roce 2013 přestal být toxický, protože se přestaly používat látky, které tyto problémy působily. Pokud tedy máte doma nádobí z teflonu, které je bez látky PTFE nebo PFOA, pak je bezpečné.