Zázrak jménem třezalka: Kde všude může pomoci?

třezalka

Velmi oblíbená bylinka, které se často říká přírodní antibiotikum. Na lidské zdraví má spoustu skvělých účinků, je ideálním přírodním léčivem. Díky svým pozitivním účinkům na lidské tělo si vysloužila svou oblibu po celém světě. Objevuje se nejčastěji v horách i nížinách. Na světě existuje asi 380 druhů třezalek. U nás se nejčastěji objevuje třezalka tečkovaná, někdy se může objevovat také třezalka skvrnitá, která má stejné účinky jako její tečkovaná kamarádka.

Prostřelenec nebo krevníček

Ano, i takto se kdysi nazývala třezalka, takže i s těmito názvy se můžete setkat. Najdete ji nejčastěji v horách, případně jí můžete natrhat u cesty, ve volné přírodě. Lze jí zakoupit také v lékárnách, kde se objevuje ve formě doplňků stravy. Je zhruba třicet až šedesát centimetrů vysoká, její listy jsou podlouhlé, až kopinaté a tečkované, podle toho název třezalka tečkovaná. Je poseta drobnými žlutými kvítky, které se posléze mění v tobolky. Sbírá se během letního období, využije se květ i nať.

Kde může třezalka tečkovaná pomoci?

V oblasti léčitelství se využívá opravdu hojně. Je asi nejznámější svými účinky na stres, deprese, úzkosti a podobně. Rovněž je skvělou pomocí při problémech s nespavostí. Často se z ní dělá třezalkový čaj, díky čemuž můžete přírodní cestou potlačit úzkosti a deprese. Celkově pomůže uklidnit celé tělo, utlumuje melancholii a úzkosti.

Na žaludek

Doporučuje se také při problémech s žaludkem, při nemocích jater a žlučníku. Při žaludečních vředech, problémech dvanácterníku nebo při problémech se slinivkou může být čaj z třezalky nápomocen. Umí pomoci při chronických srdečních nemocech, pozitivně působí na krevní oběh, pomáhá zlepšovat pevnost cév.

Na ekzémy, otoky a hemoroidy

Třezalka tečkovaná působí také antibioticky a protizánětlivě, tedy minimalizuje otoky, hemoroidy a ekzémy. Během nástupu menopauzy se také doporučuje pravidelně konzumovat třezalku, protože může velmi dobře stabilizovat hladinu hormonů v těle.

Nežádoucí účinky třezalky

Je dobré třezalku konzumovat po delší dobu, účinky se objevují přibližně po dvou týdnech. Ovšem není dobré jí konzumovat příliš dlouho, maximálně šest týdnů. Mohou se totiž objevovat vedlejší účinky. Neměli by jí užívat diabetici, lidé s nízkým krevním tlakem, kteří mají metastazující nádor. Užíváte-li třezalku, pak se mohou na pokožce objevovat rudé fleky. Ty vznikají při pobytu na sluníčku. Pokožka je při užívání třezalky přecitlivělá na sluneční paprsky. Neužívejte v kombinaci s léky na vysoký cholesterol. Při nějaké nemoci raději konzultujte konzumaci třezalky s lékařem.

Třezalkový čaj

Co budete potřebovat:

  • 2 čajové lžičky třezalky
  • 3 dl vroucí vody

Jak postupovat:

Třezalku dejte do hrnečku, přelijte vroucí vodou a nechejte asi deset minut louhovat. Následně sceďte přes sítko a poté pijte. Doporučuje se popíjet minimálně měsíc, dva šálky denně.

Třezalkový olej

Co budete potřebovat:

  • 2 hrsti čerstvých květů třezalky
  • 500 ml olivového nebo sezamového oleje
  • 2 polévkové lžíce lihu

Jak postupovat:

Čerstvé květy rozdrťte a zalijte olejem. Musí být zcela ponořené v oleji. Nechejte na slunečném místě odpočívat po dobu dvou týdnů. Každý den protřepte, aby se směs uvolnila. Po dvou týdnech směs přeceďte a hotový olej smíchejte s lihem. Přelijte do skleněné láhve, kterou uzavřete a následně uschovávejte na chladnějším místě.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno