Zázrak jménem rýmovník: Jak vám může pomoci?

rýmovník rostlina

Rýmovník – malá rostlinka, kterou nedávno znalo jen pár jedinců. Nyní se o ní hovoří snad všude, všichni ji doporučují! A mají pravdu! Rozhodně se vyplatí, když si domů pořídíte rýmovník. Postačí ji mít na okenním parapetu nebo kdekoliv jinde, kde je dostatek světla. Proč ji doma mít? Protože tato rostlina může pomoci od spousty zdravotních problémů a neduh. Jak se pěstuje? Kde pomáhá? Jak jej můžete používat?

Co je to rýmovník?

Na pohled nenápadná rostlinka, které sluší několik názvů (například molice, španělský tymián, kubánské oregano a další) má vlastnosti, které vás dostanou. Klasický rýmovník, který má spousta lidí doma má svou vlastní typickou vůni. Když jsem k ní přivoněla poprvé, cítila jsem mátu, napodruhé zase lehkou vůni kafru. Rostlinka s drobnými zelenými lístky, které se lehce kroutí, je známá tím, že pomůže s rýmou a nachlazením. Umí toho daleko víc! Každý si jej oblíbí! A co rýmovník u dětí? Zatím nejsou známky, že by jim měl škodit, ale samozřejmě všeho s mírou a ideálně po poradě s dětskou lékařkou.

Využití rýmovníku

Lámete si hlavu s tím, jak použít rýmovník? Víte o něm, že pomáhá léčit rýmu, ale co dál? Má skutečně spoustu možností, jak jej využít a to nejen pro lidské zdraví. Když se vám dostane do rukou rýmovník eukalyptový, pak jej využijte v kuchyni. Hodí se do salátů, jako koření do polévek, využívá se hodně v mexické nebo španělské kuchyni, hodně se jím koření také na Karibských ostrovech. Pro samotné inhalování nebo léčebný efekt sáhněte po klasickém rýmovníku. Kde se rýmovník využívá?

Léčba rýmy

Stačí si uvařit čaj z rýmovníku, respektive z listů nebo utrhnout list, chvíli mnout v ruce a následně čichat. Budete-li tuto metodu provádět dvakrát denně, brzy se vám uleví, nepříjemná rýma ustoupí a budete cítit znatelnou úlevu. Rýmovník podporuje vylučování hlenu. Když budete mít rýmovník doma a čas od času si z něj uvaříte čaj nebo promnete v rukou a budete čichat, pak působí jako prevence proti rýmě.

Pomoc při zánětu kloubů

Esenciální oleje z rýmovníků jsou bohaté na kyselinu gama linoleovou a také na omega-6 mastnou kyselinu. Tyto dvě kyseliny jsou důležitými pomocníky při problémech se zánětem kloubů a při artritidě. Využijí jej nejen sportovci, ale všichni, kteří trpí nepříjemnými bolestmi tohoto druhu.

Pomáhá potlačit úzkost

Některé složky v rýmovníku mají mírně sedativní účinek, takže pokud cítíte neklid, stres, deprese, úzkosti či jen potřebujete vyvolat klidný pocit nebo přispět ke zdravému spánku, vyzkoušejte čaj z rýmovníku.

Pomáhá proti hmyzu

Kromě účinků na zdraví vás může také zbavit nežádoucího hmyzu. Vůni rýmovníku nemají rádi moli, mouchy nebo komáři.

Kde dále rýmovník účinkuje:

  • Astma
  • Bolesti hlavy
  • Problémy se žaludkem a trávením
  • Hojí popáleniny a různé rány
  • Umí regulovat vysoký krevní tlak a také vysoký cholesterol
  • Pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny
Udělejte si čaj z rýmovníku a doslaďte ho medem.

Jak se pěstuje rýmovník?

Chcete si rýmovník vypěstovat také doma? Není to vůbec namáhavé nebo složité. V podstatě roste sám, a když mu dopřejete místo, kde bude světlo, ideálně u okna, pak bude spokojený. Zalévat jej moc nemusíte, snese méně vody, ale pozor, nesmí vyschnout. Postačí mu menší květináč, ve kterém rozprostře své kořínky. Velmi snadno jej také namnožíte, takže se můžete těšit z několika rostlinek nebo je darovat známým a přátelům.

Množíme rýmovník

Chcete-li víc rostlinek rýmovníku, pak přistoupíte k množení této rostlinky. Část stonku s minimálně jedním lístkem dejte do nové půdy, nebo jej dejte do sklenice s vodou a nechejte pár dní, aby stonek zapustil nové kořínky. Množení je snadné a poměrně rychlé, během měsíce můžete mít novou mladou rostlinku.

Jak užívat rýmovník?

Užívání rýmovníku je v podstatě na vás. Můžete jej užívat čerstvý i tepelně upravený. Nejjednodušší forma je inhalace nebo aromaterapie, někdo využívá šťávu z něj, jiný vytváří sirup z rýmovníku nebo si vaří čaj. Forem je hned několik, stačí si vybrat takovou, která je vám nejpříjemnější.

Sirup z rýmovníku

Co budete potřebovat:

  • 30 – 40 listů rýmovníku
  • 1 kg třtinového cukru (může být i obyčejný)
  • 1 pomeranč
  • 1 citron
  • Vodu

Jak postupovat:

Omyjte pomeranč s citronem a nakrájejte na plátky. Očistěte důkladně listy rýmovníku (neumývejte) a dejte do hrnce. Přidejte citron s pomerančem, zalijte horkou vodou (suroviny by měly být ponořené). Přiklopte poklicí a nechejte v pokojové teplotě minimálně jeden den, ideálně dva dny vyluhovat.

Druhý den směs sceďte a přiveďte k varu. Následně snižte teplotu a přidejte cukr. Za občasného promíchání vařte na mírném plameni, dokud nebude směs zredukovaná, měla by mít měděný odstín a lehkou hustotu. Ještě teplým sirupem z rýmovníku naplňte skleničky na zavařování až po okraj, uzavřete a otočte dnem vzhůru. Jakmile vychladnou sklenice, dejte je na tmavé a chladné místo.

Čaj z rýmovníku

Pokud chcete sáhnout po čaji z rýmovníku, pak stačí listy rostliny zalít vodou o teplotě 80 stupňů Celsia. Nechejte pět minut louhovat, listy vytáhněte a čaj popíjejte. Můžete také použít med na zlepšení chuti.

Rýmovník v těhotenství

Rýmovník můžete v těhotenství užívat pro uvolnění rýmy, ale pozor, pouze k inhalaci. Vnitřně jako čaj vynechejte.

17 Komentáře

  1. Dobrý den, dostala jsem rostlinu od vnučky, už ji mám namnoženou a zajímá mne, zda je více druhů – píšete eukalypt. a zda se může pít čaj z každé rostliny. a také jak ji použít na bolest kloubů (potírat, obklady). Děkuji za radu.

    • Druhů je zpousta latinsky je to Plectranthus u nás klasická balkónovka má variantu s panašovaným listem tak s červeným ze spoda a mnoho dalších co určitě neznám

  2. Rýmovník jsem si koupila v létě v květináči a mohu potvrdit, že krásně voní a zdobí mi parapet v obývacím pokoji. O léčivých účincích není pochyb.

  3. Moc hezky napsaný článek o Rýmovníku, že pomáhá není pochyb.
    To dokazuje nesčetně článků od lidí.Rýmovník se množí,rozdáná,prodává.
    Dalším co pomáhá na bolesti hlavy migrény a další je Migrénovník.Valinová Miloslava

    • Dobrý den paní Miloslavo, jelikož trpím už léta na migrény, chtěla bych se zeptat, jak Migrénovník vypadá a zda je reálné jej sehnat v zahradnictví či květinářství. Moc děkuji za odpověď. Napište mě prosím odpověď na moji e-mailovou adresu: antonie59@seznam.cz
      Moc děkuji. Antonie

  4. Mně teda nepomáhá. Rýmovník jsem mnula, čichala. Uvařila si čaj, pila. Nic. Rýma jak trám 8 dní a pak ještě dozvuky další týden. Žádný zázrak se nekonal.

  5. Na tento nesmyslný článek musím reagovat. Na internetu se stále objevují blbosti, s kterýma se někdo chce za každou cenu zviditelnit. Taky jsem nedavno naletěl na článek o zázraku zvaný RÝMOVNÍK. Protože trpím na rýmy, tak jsem tuto „zázračnou“ rostlinu taky vyzkoušel. Mám několik květináčů přímo nad hlavou v ložnici i sušené. Zkoušel jsem čichat i inhalovat s rýmovníkem, ale nikdy jsem nepocítil žádnou úlevu. Je to prostě blbost a když si to jdete koupit, tak je to jenom tahák na peníze (jedna malá rostlinka- 50,-Kč.)

  6. Od narození vnoučka, každý den rozmačkám lístek mezi prsty a natřu mu pod nosíkem. Dnes má rok a půl, ráno si lístek utrhne sám, promne a šťávičku si natře pod nos. Pár krát zbytek snědl. Nic mu není a ještě neměl rýmu. Od malička se krásně nadechne a je to takový ranní rituál.

  7. Dobrý den
    rýmovník už mám 3rok a jsem s ním spokojená , krásně voní a dá se použít do čaje , do vody s citronem, salátu . V létě je výbornej na parapetě proti komárum , hojí rány po řáznutí a štípnutí komárem.

  8. Myslím, že rýmovník je na rýmu, nachlazení, ne na jiné viry v době chřipek,
    které létají kolem nás.Mám jej již asi 3. rok, rýmu jsem neměla, má mladá rodina stáledříve
    zarýmovaná, je také bez rýmy. Jen dýchám, zatím nevařím, květináč mám v každé místnosti..

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno