Zaražené větry – věc, o které se prakticky nemluví!

zaražené větry či prdy

Pro někoho trapné, ve společnosti je třeba všechny tyto projevy potlačit. Nemluví se o tom, ale trápit to může každého. Zaražené větry nebo také zaražené prdy nejsou problémem jen miminek a dětí, ale také dospělých jedinců. Větry obecně lidé vypouští ven z těla, o některých nemusíte ani vědět. Většina se obejde bez zápachu. Když se však tělu něco nelíbí nebo konzumujete těžkou stranu, větry mohou nepříjemně zapáchat. Co však bývá, alespoň z hlediska zdraví vašeho těla, horší než zapáchající větry jsou zaražené větry.

Když se objeví zaražené prdy

Jak vlastně mohou vznikat? Proč se tak děje ve vašem těle? Může to působit přinejmenším úsměvně, ale zaražené větry mohou vznikat například polykáním vzduchu. Nemusí to být ani cíleně, ale během mluvení, jídla, pití, kouření nebo dýchání s otevřenou pusou se do těla dostává vzduch. Ten se ventiluje říháním a zbytek vzduchu cestuje to střev. Proto se zaražené prdy objevují často u miminek, které při kojení nebo umělé výživě nasávají velké množství vzduchu. Někdy mohou vznikat žvýkáním žvýkaček, okusováním nehtů, mluvení během jídla nebo rychlému hltání. Také některé potraviny obsahují hodně vzduchu – perlivé nápoje, pivo, našlehaná pěna a podobně.

Jaké jsou příznaky?

Zaražené prdy se mohou projevovat různými způsoby, povětšinou se spojují s bolestí břicha. Mohou trvat chvíli, většinou je to nadměrným polykáním vzduchu nebo nějakým problémem ve stravě. Pokud však zaražené větry neodezní samy ani po sérii cvičení a vrací se, se stejnou nebo větší intenzitou je dobré navštívit lékaře. Jaké jsou příznaky zaražených větrů?

  • Nepříjemná bolest břicha
  • Křeče v břiše
  • Nafouklé a tvrdé bříško
  • Tlak a bolest v podbřišku
  • Někdy bolest na hrudníku
  • Příznaky bývají shodné s infarktem zadní stěny srdeční, bolest je podobná

Zaražené větry v těhotenství

Těhotenství je nejen krásné období, ale nese s sebou také některé neduhy, jako například bolesti zad, častou potřebu močit nebo také trávicí problémy, nadýmání či zaražené prdy. Během těhotenství se může snižovat pravidelnost vyprazdňování a tak se v těle tvoří plyny, které se spojují s křečemi v podbřišku. Je to určitě nepříjemné, mnohé těhotné ženy se vyděsí, protože bolest může být intenzivnějšího charakteru. Miminka však tímto nijak netrpí, stačí jen upravit životosprávu a problém by měl být vyřešen.

zapáchající prdy
Většina větrů se obejde bez zápachu. Když se však tělu něco nelíbí, přichází zápach.

Co dělat se zaraženými větry?

V zásadě zaražené prdy nemají být škodlivého charakteru, stačí pár drobných úprav a tělo pojede zase jako dobře namazaný stroj. Někdy se však zaražené větry objevují v souvislosti s jiným onemocněním. Pokud je bolest břicha velmi silná, ubýváte na váze, objevuje se horečka, zvracení, bolest svalů a kloubů, větry jsou zapáchající, máte problémy s průjmy a následnou zácpou, pak je určitě dobré navštívit lékaře a o symptomech mu říci.

Jak uvolnit zaražené větry?

Nejlepším lékem bývá zpravidla prevence, jako u spousty dalších věcí. Pokud trpíte nadýmáním, pak je určitě dobré myslet na svou stravu a na to, co konzumujete. Když už se problém objeví, nevěšte hlavu.

Zaměřte se na jídelníček

Hlavní věcí je nikam nespěchat. Jídlo si snězte v klidu, žvýkejte se zavřenou pusou a pomaličku. Omezte bublinkové nápoje, potraviny s cukrem. Raději konzumujte lehce stravitelné potraviny jako brambory, rýže, citrusové plody, ryby nebo kuřecí maso.

Pozor na žvýkačky

Těm je dobré se vyhnout, podobně jako kouření nebo pití bublinkových nápojů.

Bylinkové čaje

Při nadýmání se doporučuje pít například mátový čaj, heřmánkový čaj nebo v malém množství také zázvorový čaj.

Pozor na dýchání pusou

Během dne zkuste sledovat to, zda dýcháte nosem či ústy. Pokud ústy, omezte to na minimum. Právě dýcháním ústy můžete do těla dostat podstatné množství vzduchu, které může za problémy se zaraženými prdy.

Cviky

Jednou z velmi účinných metod je cvičení či pohyb obecně. Ideální jsou speciální cviky, které mohou být úspěšné v boji se zaraženými větry.

Kolébka – lehněte si na záda, ohněte nohy v kolenou a ty přitáhněte co nejblíže hrudníku. Rukama uchopte kolena, hlavu nechejte na zemi a kolébejte se tělem na pravou a následně na levou stranu. Otáčejte také hlavu. Následně se můžete kolébat dopředu a dozadu.

Vtahování – dalším úspěšným cvikem je vtahování konečníku dovnitř. Dejte si mezi kolena menší míček a kolena silně tlačte k sobě a vtahujte konečník dovnitř. To vše s nádechem, chvíli držte a následně s výdechem povolte.

Masáž bránice – stoj rozkročný, pomaličku se dodýchávejte a následně vydechněte všechen vzduch a v předklonu si opřete dlaně o kolena. V takovémto postoji chvíli vydržte a vtahujte břicho. Tímto krokem se masírují střeva a bránice, což může pomoci.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno