Zápach, který čistí a pomáhá: Ocet tam, kde byste ho nečekali

Kdo by si myslel, že obyčejný ocet bude hrdinou našich domácích prací. Má ostrý zápach, takže si ho normálně nespojujeme s čištěním. Ale pokud nemáte ocet ve svém čistícím repertoáru, přicházíte o mnohé. Smradlavý ocet může ve skutečnosti dokonce pomoci odstraňovat pach a další záludné věci. Je navíc levný, ekologický a dostupný všude. 

Zde pro vás máme několik tipů a triků, kde ocet rozhodně pomůže:

Vyčistěte mikrovlnku

Chcete-li vyčistit připálené věci uvnitř vaší mikrovlnné trouby, vezměte skleněnou misku a vlijte do ní 1/4 šálku octa a 1 šálek vody. Zapněte mikrovlnku na vyšší stupeň na pět minut a je to! Budete koukat.

Udržujte čistou toaletu

Do toaletní mísy přidejte ocet a nechte jej několik minut sednout než použijete štětku na čistění. Vaše mísa se tak určitě nikdy neblýskala.

Odstraňte ucpání a zápach z dřezu

Vysypejte šálek jedlé sody do dřezu a zalijte šálkem octa. Užijete si pořádného bublání a potom zalijte horkou vodou. Bez zbytečných chemikálií docílíte svého.

Váš dřez se bude čistotou blýskat

Ptačí trus z okna pryč

Pokud zaparkujete auto pod stromy nebo vám proletí hejno ptáků nad okny a pořádně to schytají, opět vám pomůže ocet. Postříkejte trus octem, nechte chvíli působit a setřete navlhčeným hadříkem.

Pryč se zápachem česneku, masa či ryb na rukou

Každý to zná, že po vaření mu občas zůstane nepříjemný zápach po rybě, česneku či mase. Jednoduše si umyjte ruce mýdlem, poté trochou vinného octa a opláchněte vlažnou vodou.

Odstraňte ústní bakterie z kartáčku

Položte na chvíli kartáček do octa a poté pořádně propláchněte vlažnou vodou. Určitě nezapomeňte i na držák na kartáček.

Okna na autě nezamrznou

Pokud parkujete vaše auto venku i v chladných zimních měsících, pak je tu chytrý a jednoduchý způsob, jak se vyhnout zamrzlým oknům. Potřete nebo ještě lépe postříkejte vnějších stranu oken roztokem ze 3 dílů bílého octa na 1 díl vody. Každá vrstva může vydržet až několik týdnů. Neochrání vás ale před napadnutím silné vrstvy sněhu.

Smrsklý vlněný svetr do původní velikosti

Smrkslé vlněné svetry a jiné obleční z vlny se mohou roztáhnout zase zpátky do své původní velikosti či tvaru. Povařte toto oblečení v roztoku z 1 dílu octa a 2 dílů vody po dobu 25 minut. Poté roztáhněte a nechte na vzduchu uschnout.

Odstraňte vosk ze svíčky

Svíčky jsou skvělé pro vytvoření romantické atmosféry, ale nálada může rychle opadnout, pokud se vám podaří polít voskem jemný dřevěný nábytek. Chcete-li jej odstranit, nejdříve změkčete vosk pomocí fénu a vysušte co nejvíce papírovými utěrkami. Potom odstraňte zbytky hadříkem namočeným v roztoku z bílého octa a vody.

 

2 Komentáře

  1. Ocet běžně používám ve všech případech popsaných v článku. Až na jednu výjimku. A to je, že bych v octu povařila vlněný svetr. Vlněné pleteniny, chybně vyprané, se „smrsknou“ a pak na těle „koušou“. Mám takto smrské vlněné ponožky. Nevím, jestli je zkusím „repasovat“ vařením v octu.

  2. Dobrý den, ocet je opravdu skvělý pomocník v domácnosti. Musím však říci, že osobně jsme se zápachů a hlavně plísní v domácnosti začala využívat ozónový generátor. Zprvu jsem to brala s nadhledem, ale teď na to nedám dopustit.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno