Zánět močových cest – odhalte jej včas!

Většina dospívajících dívek si prožije zánět močových cest minimálně jednou za střední školu, spousta žen na tyto obtíže ale trpí pravidelně. Proč se zánět močového měchýře tak rád vrací?

Příznaky zánětu

Že trpíte zánětem močového měchýře, pravděpodobně poznáte i poslepu ve spánku, málokteré onemocnění totiž provází stejné příznaky. Obtěžuje vás urputná nebo jen chvílemi protivně pulzující bolest v podbřišku, nutnost odskakovat si každé dvě minuty, přestože na toaletu vlastně nepotřebujete, a při vylučování cítíte ostrou pálivou bolest, jako by vám někdo řezal močovou trubici? To všechno jsou základní příznaky zánětu močových cest.

Mezi další symptomy zánětu močových cest patří zvýšená teplota nebo nepříjemné bolesti zad v oblasti beder. Pacient (pravděpodobněji však pacientka) může také trpět třesavkou či výtokem z pochvy. Moč se v průběhu zánětu může barvit do červena, což způsobuje větší podíl krve v ní. Pokud ovšem splňujete všechny tyto příznaky, měli byste už dávno navštívit lékaře, neboť zánět už téměř určitě dorazil do ledvin. Ty jakožto životně důležitý orgán můžou při špatném fungování ohrožovat chod celého organismu.

Jak vzniká zánět močových cest?

Nejčastější příčinou vzniku zánětu močových cest je bakterie Escherichia coli, která má na svědomí mezi 80 a 90 % případů. Ostatní méně časté varianty mohou být zapříčiněný enterokoky a kvasinkami nebo viry, což je však velmi málo pravděpodobné.

Escherichia coli žije v lidském zažívacím traktu, kde je velmi prospěšná a potřebná, ovšem jakmile se přenese k močové trubici, její užitečnost končí. Obvykle se sem přenese od konečníku přes hráz a proti proudu moči dostoupá až do močového měchýře, kde se může začít usadit a množit. Tomuto procesu velmi pomáhá, pokud postižený pacient málo pije, tím měchýř dostatečně neproplachuje a bakterie tak mohou vesele bujet.

Proč ženy?

Se zánětem močových cest se minimálně jednou za život potká každá žena s tím, že velká část z pacientek trpí chronickými obtížemi, nebo se jim zánět vrací pravidelně. Proč právě ženám, zatímco u mužů je šance na tvorbu zánětu několikanásobně menší? Důvodů je hned několik.

  • Kratší močová trubice

Muži mají mnohem delší močovou trubici (20 centimetrů) než ženy (pouhé 4 centimetry). Mužská trubice je navíc dvojitě zakřivená, zatímco ženská rovná. Proto i když se bakterie mužům dostanou dovnitř, nestihnou doputovat až nahoru do měchýře, kde by se mohly množit a působit problémy se zánětem. Ženské urologické ústrojí tak tvorbě zánětu přímo nahrává.

  • Kratší cesta ke konečníku

U žen mohou bakterie přes hráz putovat mnohem snadněji, protože cesta do močové trubice je od konečníku mnohem kratší, než kolik by musely urazit na mužském těle. Vznik zánětu tedy nemůže být jednodušší.

  • Kratší sukně

Zásadním důvodem, proč ženy trpí na záněty močových cest více je i móda. Ženy, zejména v období dospívání, nosí všechno rády krátké. Krátká trička, krátké sukně, krátké bundy, krátké kraťásky. Jejich záda a tím i ledviny jsou tak vystavenu neustálém u chladu a riziku.

Příčiny

Stejně jako příznaků zánět močových cest, i příčin je mnoho a obvykle se kombinují nebo navazují jedna na druhou. Mezi ty hlavní patří:

  • Ledabylá hygiena

Vlažný přístup k osobní hygieně už zapříčinil nejeden zánět nejen močových cest. Důležité jsou zásady správného utírání na toaletě (zepředu dozadu), jehož nedodržováním si mohou zánět přivodit i malé holčičky, ale i pravidelné mytí pohlavních orgánů s použitím správných přípravků, které sliznici nedráždí, by ženy neměly podceňovat.

  • Nedostatečný pitný režim

Málo tekutin znamená málo vyprazdňování a mnoho komplikací. Obzvlášť v létě ve chvílích, které trávíte v horku u vody a ještě na sobě máte mokré plavky, byste měla myslet na pitný režim jako alfu a omegu celého dne – jakmile pití dojde, šup ke stánku pro nové.

  • Rizikový sexuální život

Časté střídání partnerů, sex bez ochrany, ale například i používání kondomů, lubrikantů, či praktikování análního sexu (obzvlášť pokud partneři dostatečně nedodržují hygienu), to vše může podráždit močovou trubici a vyvolat postupující zánět močových cest. Nenechávejte tedy svoje zdraví osudu a stavte se ke každému aktu zodpovědně.

  • Zadržování moči

Čím déle moč setrvává v měchýři, tím více času a prostoru dáváte bakteriím, aby se v klidu namnožily a zaútočily na vás. Myslete proto na pravidelné vyprazdňování, a pokud se vám záněty opakovaně vracejí, vyrážejte na toaletu hned, jak pocítíte, že by se vám jen trochu chtělo.

  • Ochablé svalstvo pánevního dna

Pro ženy po porodu nebo v menopauze mohou mít se záněty močových cest obzvlášť problémy, neboť tělo není ve správné formě bojovat s prvními náznaky problémů.

Ženy jsou k zánětům mnohem náchylnější než muži.
  • Cukrovka

U pacientů léčících se s cukrovkou je riziko zánětů močového měchýře vyšší, protože jejich moč obsahuje větší množství cukru a tím i lepší a výživnější prostředí pro bakterie. Diabetici si tedy musí dávat na množství cukru velký pozor a v případě potíží ihned uvědomit svého lékaře – boj s bakteriemi u nich může být na dlouhou trať.

  • Vrozené předpoklady

Někteří lidé mají smůlu na vrozené vady močového ústrojí a trpí na zpětný tok moči, který záněty močového měchýře velmi podporuje, protože doslova „přivádí“ bakterie z močové trubice výš do močového měchýře. V některých takových těžších případech je u pacientů nutná operace.

  • Zavedená cévka

Pacienti v nemocnici, kteří měli nebo mívají minimálně týden zavedenou permanentní cévku, mohou se zánětem močových cest počítat prakticky automaticky. Bakterie mají totiž mnoho času se bez odporu dostat až nahoru do měchýře a rozmnožit se.

Léčba

Jakmile se u vás obtíže projeví, je správný čas vyrazit k lékaři – přecházení zánětu močového měchýře totiž rozhodně není správnou cestou, jak problém odstranit. Léčba zánětu močových cest není ani bolestivá, ani nákladná, ani časově náročná.

Lékař vyšetřením vzorku moči určí zánět močových cest a nasadí vám (přibližně na týden) antibiotika. V případě podezření, že zánět postoupil až do ledvin, se pravděpodobně uchýlí k odběru krve, na základě kterého budete postupovat dál. Další možností je i ultrazvuk ledvin, močového měchýře a močové trubice.

Antibiotika se důrazně doporučuje dobrat až do konce pro případ, že by se zánět chtěl vracet. I když se vám tedy uleví dříve, nepodléhejte dojmu, že už je všechno v pořádku a prášky vzorně berte dál.

Proč nezanedbávat?

Základní motivací většina pacientů je se co nejdříve zbavit příznaků zánětu močových cest – bolesti a obtíží spojených s neustálým odbíháním k toaletě. Zánět močových cest je opravdu nepříjemné onemocnění, proto spousta lidí ráda volí rychlé řešení, které jim uleví, ovšem neodstraní příčinu. Záněty močových cest se rády vrací, proto je v zájmu pacientů začít pátrat po definitivní léčbě co nejdříve.

Rizikem je samozřejmě postoupení zánětu do ledvina nadledvinek. U žen by mělo být alarmujícím riziko neplodnosti, které je při zanedbávání zánětů vcelku vysoké – záněty močových cest ostatně souvisí s gynekologickými problémy a často přicházejí naráz. V boji proti zánětu vás váš lékař pravděpodobně bude posílat i ke gynekologovi, který bude řešit správné pH a vaginální prostředí. Pokud to nebude v normě, porazit zánět může být těžší než se zdá. Proto se neostýchejte zajít si říci o pomoc – stačí málo a můžete mít jednou pro vždy vyhráno, nebo moci jednou trpce litovat.

Babské rady

Stejně jako u všech jiných onemocnění, se zánětem močového měchýře můžete bojovat kromě užívání léků a návštěvy doktora také osvědčenými babskými radami, které ženy praktikují už mnoho let. Obzvlášť v případě ženských onemocnění se babičky totiž pořádně činily, aby přišly na to, jak ulevit od bolesti.

  • Voda

Pitný režim je obvykle spouštěčem problému, tak vás z nich také musí dostat. Pijte denně co největší množství vody, co dokážete. Čím více budete vylučovat, tím více se močová trubice bude proplachovat. Bakterie se tak odplaví s močí.

  • Brusinky

    Co se týče zánětu močového ústrojí, dokáží brusinky prokazatelně zázraky. Díky látkám obsaženým v brusinkách mají bakterie těžší podmínky usadit se a začít tropit neplechu. Dopřávejte si proto ve velkém množství i preventivně brusinkové džusy, džemy, sušenky, anebo nejlépe samotné sušené brusinky. K dostání jsou i brusinkové tablety s vysokým obsahem léčivých látek.

Brusinky je vhodné užívat pravidelně i bez obtíží – dokáží divy.
  • Horká sprcha

Při bolesti, která ne a ne povolit, může pomoci zalézt si do vroucí sprchy či vany, která vás prohřeje pocitově a teplo otupí křeče v podbřišku. Pozor však na dlouhé polehávání ve vaně, mohla byste si kromě zánětu uhnat i nachlazení.

  • Teplo

Aby se vašim ledvinám ulevilo a ne přitěžovalo, musíte je dostat do neustálého horka. Pokud se zánětem marodíte doma, obmotejte si okolo pasu deku, kterou sundávejte jen v nutných případech. V práci choďte alespoň s mikinou okolo boků, nebo si pořiďte nahřívací pás nebo polštářek. Existují i speciální zahřívací například kožešinové pásy, ovšem investice do nich bývá velká a vcelku zbytečná, když se dají nahradit oblečením, které běžně nosíte.

  • Bylinky

Bylinkové čaje, odvary a lázně už vyléčily nejeden zánět. V lékárnách, drogeriích i klasických potravinách budete mít na výběr ze širokého sortimentu protizánětlivých i močopudných čajů. Brusinkový čaj je skvělou volbou stejně jako ten z rakytníku, kopřiv nebo břízy. Ani klasikou jako je heřmánek ale nemůžete šlápnout vedle. Čaje si však vždy připravujte čerstvé a nálevy nerecyklujte!

  • Zelenina

Pokud zařadíte do jídelníčku zeleninu s velkým podílem vody, nebo močopudné druhy, sice nezačnete infekci přímo léčit, ale aspoň ji odplavovat. Bakterie se nemají rády zejména s petrželí a okurkami, proto se jim nevyhýbejte!

  • Mléčné bakterie

Kelímek kvalitního jogurtu nebo tvarohu obsahuje živé mléčné bakterie, které vám pomohou udržet správnou mikroflóru. Stejně jako zelenina, ani on sice nemůže brojit proti infekci, ale jako prevence je nepřekonatelný.

Čemu se vyhnout obloukem?

  • Sladké nápoje

Jak jsme si ukázali na cukrovkářích, velký obsah cukru v moči je přímo rájem pro bakterie, které se mohou lépe množit. Pití sladkých nápojů má podobný efekt, proto se během léčby pokuste pít pouze vodu a bylinkové čaje, ovšem v obrovském množství.

  • Káva

Káva obsahuje kofein, se kterým se tělo špatně vyrovnává i za normálních okolností, neboť dehydratuje, natož když vaše ledviny nebo močové cesty trpí zánětem. Navíc si většina lidí kávu sladí, což nás přivádí o jeden bod výše – držte se čisté vody a čajů.

  • Alkohol

Stejně jako u všech zdravotních komplikací, ani tady vám užívání alkoholu neudělá dobrou službu, chraň bůh, pokud vám lékař na zánět močových cest nasadil antibiotika. Alkohol obsahuje vysoké množství cukru a dehydratuje. Dokud trpíte na bolesti, alkoholu se vyhněte.

Na alkohol teď na nějakou dobu zapomeňte – sáhněte radši po rakytníkovém čaji
  • Kouření

Ať už sama kouříte, nebo jen bydlíte v kuřácké domácnosti, budete pravděpodobně k zánětům náchylnější než ženy, které do styku s nikotinem jen tak nepřijdou, protože kouření narušuje slizniční imunitu.

  • Záda vždy v teple

Nenechte se zlákat crop topy a koženými bundičkami sotva pod prsa a dávejte si záležet na tom, aby vaše ledviny zůstávaly vždy skryté a zabalené.

  • Mokré plavky

Vylezete z bazénu nebo moře, a protože slunce do vás praží o sto šest, necháte si mokré plavky a jdete spokojeně pomalu schnout? Trápí-li vás záněty močových cest, tenhle scénář vás nesmí ani napadnout. Okamžitě zamiřte k nejbližší převlékací kabince, rychle se osušte a mokré plavky shoďte.

  • Prochlazení

I když chodíte oblékaná správně, můžete mít ledviny promrzlé například kvůli sedání si na studené povrchy (lavičky v parcích, kamenné zídky), nebo trávení velkého času v chladnu (celý den v lese). Myslete proto předem na své zdraví a oblečte si klidně jednu vrstvu navíc.

  • Na záchod před sexem

A pikantní rada na závěr – pokud potřebujete, odskočte si nejlépe až po aktu, spíše než před ním. Nahromaděné škodlivé bakterie se s moří vyloučí ven z těla.

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno