Jde o běžný tělesný projev, který chrání tělo před přehřátím. Nadměrné pocení bez příčiny, trápí asi 1% populace. Je to přirozené, je to běžné. Každý z nás už se někdy pořádně zpotil. Cítíte krůpěje potu, které vám stékají v podpaží, po zádech nebo po spáncích. Pot se objevuje v mnoha situacích, během fyzické námahy, kdy například stěhujete těžký nábytek, běžíte nebo cvičíte. Pot může být produkován také při stresu a stresových situacích, vlivem emocí nebo hormonů.
Kdo se potí víc?
Obecně se muži potí víc, než ženy. Ty mají podle všeho lepší termoregulaci těla a tím pádem z jejich těla neodchází tolik potu. Samozřejmě se mohou najít výjimky. Máte pocit, že když se budete pravidelně sprchovat, používat různé deodoranty zabraňující pocení, že bude vše v pořádku. A ono to taky často tak může být. Nicméně se mohou objevit situace, kdy nepomůže ani výše zmíněné.
Pot, kromě stresových situací a fyzické námahy může být také známkou nějakého zdravotního problému. Může jít například o některá neurologická onemocnění, o cukrovku, poruchy štítné žlázy nebo také při užívání některých léků, často mají takový účinek antidepresiva. Ze všeho nejdřív je nutno nacházet příčinu, proč se vlastně potíte a tu pak řešit. Přinášíme několik překvapivých příčin pocení.
Jste ve stresu
Existují různé typy potu a asi tím nejhorším je pot ze stresu. Ten se totiž produkuje z potních žláz zvaných apokrinní. Zde se produkuje pot, který je méně vodnatý a skrz něj odcházejí z těla bakterie, tuky a bílkoviny. Vliv na to má také to, co jíte, protože podle toho se může uvolňovat silnější či slabší zápach. Naopak, když je venku příliš horko nebo je pot výsledkem fyzické námahy, skládá se převážně z vody a elektrolytů.
Bakterie na nohou
Podobně jako v předchozím odstavci je na tom také pocení nohou. Ty jsou obvykle celý den uzavřeny v prostředí, které je tmavé, teplé a vlhké. A jak víme, to je ráj pro bakterie. Asi jen 10 – 15% lidí trpí genetickým pocením nohou.
Ženy nepřevlékají často podprsenky
Ženy to znají, i když jejich prádelník obsahuje hned několik kousků, je jedna, maximálně dvě, které prostě nosí nejraději, jsou nejoblíbenější. Jde o prádlo, které je vyrobeno z látek jenž pohlcují zápach, jsou v kontaktu s kůží takřka celodenně a tím pádem je nutno je prát častěji, než si myslíte. I z nich se totiž může linout nepříjemný zápach.
Genetická porucha jménem Trimethylaminuria
Zjistilo se, že mutace určitého genu vytváří trimethylaminurii, což je stav, kdy lidské tělo není schopno rozložit chemickou sloučeninu nazvanou trimethylamin. Jde o takzvanou rybí vůni, a když se v těle tvoří, objevuje se v dechu, moči i potu. Může jít o nepříjemný a rušivý element, který má vliv na každodenní život.
Kromě eliminace některých výše uvedených příznaků si můžete pomoci domácími léčebnými prostředky. S nimi vyzrajete na nepříjemný zápach a budete se cítit mnohem lépe.
Jablečný ocet
Takový malý zázrak, který může nahradit deodorant a to díky svým antibakteriálním vlastnostem. Nalijte jej do misky, ponořte vatový tamponek a potřete jim podpaží. Sníží se pH pokožky, což odstraní zápach. Smíchat můžete také vodu s jablečným octem a vložit do rozprašovače.
Jedlá soda
Umí vyléčit zápach v podpaží, smíchejte jednu lžíci jedlé sody s jednou lžící citronové šťávy. Naneste na podpaží, nechejte chvíli působit a poté opláchněte čistou vodou.
Alkohol
Chcete-li se zbavit zápachu v podpaží, jemně jej přetřete alkoholem. Ten kromě zápachu umí pracovat také s póry, uzavírá je. Snadno se odpařuje a snižuje tak zápach.
Citron
Kyselé vlastnosti citronu pomáhají ničit zápach, který bakterie vytváří. Pomáhá měnit úroveň pH pokožky. Rozkrojte citron a jemně jím třete podpaží. Můžete také smíchat citronovou šťávu s šálkem vody a využívat v rozprašovači jako přírodní deodorant pro podpaží.
Dětský pudr
Pomáhá minimalizovat zápach z podpaží, stačí jej aplikovat do podpaží a snížíte tak nepříjemný zápach.
Rozmarýn
Tato antibakteriální bylina pomáhá při odstraňování zápachu z podpaží. Přidejte 8 – 10 kapek rozmarýnového oleje do šálku vody, smíchejte a aplikujte do oblasti podpaží.
Tea tree olej
Je velmi účinný proti zápachu v podpaží, má antibakteriální vlastnosti, které eliminují škodlivé bakterie. Přidejte dvě kapky tea tree oleje do jednoho šálku vody. Vše promíchejte, naplňte rozprašovač a využívejte jako klasický deodorant.
Co dělat:
- Pijte dostatek vody, aby bylo tělo hydratováno
- Konzumujte vyváženou stravu, ovoce, zelenou listovou zeleninu, potraviny bohaté na chlorofyl
- Pravidelně měňte své oblečení, ponožky i dvakrát denně je-li to potřeba
- Používejte oblečení z přírodních vláken, takové, které absorbuje pot
- Pravidelně holte podpaží
- Větrejte, pohybujte se v klimatizovaném prostředí
Co nedělat:
- Konzumovat těžká jídla
- Konzumovat česnek, papričky, ryby, cibuli, červené maso a podobně
- Vyhněte se kouření, stresu, nepijte alkohol a kofeinové nápoje
A proto já nesmrdim.. Nenosím podprsenku. Zatím – no nejsem asi genderově IN… Budu to muset napravit.
[…] Zápach po jídle způsobuje síra obsažená v různých potravinách. Jedná se hlavně o jídlo obsahující česnek, kari či jiné aromatické koření. Sirnaté plyny se uvolňují skrze vaše póry, což způsobí zápach po dobu i několika hodin po jídle. Chcete-li se tomuto zápachu vyhnout, buďte chytří, a načasujte si jídlo. Rozhodně byste neměli tyto potraviny konzumovat před důležitou schůzkou, či setkáním. Pokud jste tomuto indickému bufetu ale podlehli, vyřešte to jednoduše. Vypijte hodně vody, dejte si sprchu a aplikujte dostatek deodorantu. […]