Vypnout televizi nebo heřmánkový čaj: Zvyky, které pomohou usnout

Spánek je důležitou součástí každého odpočinku, ale někdy se nedostaví nebo není v takové kvalitě, jakou potřebujete. V dětském věku jsme se vzpouzeli. Za žádnou cenu jsme nechtěli jít spát večer, natož jít spát po obědě. Spánek je důležitý nejen pro děti, ale také pro dospělé. Ti se však už jen tak nevzpouzí, když musí jít spát. Podle průzkumů spousta dospělých jedinců nespí tak, jak by měla.

Méně než šest hodin

Studie zveřejněná v časopise Sleep odhaluje, že počet lidí, kteří v noci spí méně, než šest hodin se za posledních čtyřicet let zvýšil. A nedostatek spánku má vliv na další zdravotní problémy jako například na riziko srdečních záchvatů, obezity, pracovních úrazů, nesoustředěnosti nebo dalších vážnějších zdravotních problémů.

Jenže, co když prostě nemůžete spát? Ležíte v posteli, převalujete se ze strany na stranu a stále nemůžete pořádně usnout? Je to jednodušší než si myslíte. Stačí dodržovat pár jednoduchých zvyklostí předtím, než půjdete spát. Usnete rychleji a co víc, nebudete se v noci budit.

Vypněte televizi

Zvykli jste si před spaním sledovat televizi nebo dokonce usínat u zapnuté televize? Pak tomu učiňte rychle přítrž! Vědci z the University Pennsylvania School of Medicine zjistili, že sledování televize před spaním může způsobovat chronickou nespavost. Světlo z něj má vliv na usínání a tělo spíš nabudí, než uklidní. Doporučuje se televizi vypnout několik hodin před spaním a raději poslouchat muziku nebo si číst.

Dejte si heřmánkový čaj

Nemůžete-li usnout, pak si večer připravte šálek heřmánkového čaje. Studie zveřejněná v the Journal of Advanced Nursing poukazuje na to, že čerstvé maminky, které si do své denní rutiny přidaly heřmánkový čaj, zaznamenaly menší spánkové deprivace než ty ženy, které si heřmánkový čaj nedaly.

Sportujte

Než si vezmete prášky na spaní, pak zkuste cvičení. Ideálně běh, kdy si dejte několik koleček okolo domu či bloku. Jde o skvělý způsob, jak rozvíjet zdravější spánkové návyky. Unavíte se a do postele se dostáváte unavení. Vědci v Northwestern University zjistili, že aerobní cvičení velmi významně potlačilo nespavost.

Cigaretka před spaním

Dáváte si jednu cigaretku takzvaně na „dobrou noc“? Pak se tohoto problému zbavte! Ideální by samozřejmě bylo skončit s kouřením úplně, pokud se to nedaří, pak se minimálně vyhněte kouření těsně před spaním.

Snižte stres

Udělejte si čas pro sebe, odbourejte stres. Ten má totiž také vliv na spánek. Může velmi významně ovlivnit kvalitu a množství spánku. Dopřejte si klidový režim, dejte si koupel, večeři, čtěte si nebo poslouchejte relaxační muziku.

Odložte telefon

Nemáte zapnutou televizi, ale neustále koukáte do mobilního telefonu? Sjíždíte sociální sítě, sledujete videa, píšete si s okolním světem a to často ještě v posteli? Telefon vyzařuje takzvané modré světlo, které může mít vliv na délku a kvalitu spánku. Odložte mobil před spaním.

Dejte si banán

Máte problémy se spánkem? Pak si dejte malou svačinku v podobně banánu. Banán obsahuje draslík, který může přispívat k lepšímu spánku, rychleji po něm usnete.

Vyhoďte zvířecí mazlíčky z postele

Nechejte si svou postel pro sebe. Psi v posteli totiž mohou snižovat množství a kvalitu spánku. Podvědomě se bojíte, že do psa kopnete nebo jej zalehnete, takže nespíte tak dobře, jako kdyby s vámi v posteli nebyl. Zároveň však je dobré mít svého zvířecího mazlíčka poblíž, například vedle postele, v jeho pelíšku.

Vyzkoušejte sex

Jde o účinnou a léty prověřenou „medicínou“. Sex před spaním umí zlepšovat spánek a ve chvíli, kdy se dostaví také orgasmus, tak je úspěch spánku zaručen. Budete spokojení, šťastní a příjemně unavení.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno