Vykašlete se na kašel! Jak se ho zbavit?

Nástup chladných měsíců může vyvolat řadu zdravotních problémů. Jedním z nich je kašel, běžná, ale často velmi nepříjemná záležitost. Přišlo toto trápení i na vás? Nevěšte hlavu a zbavte se kašle jednoduše a rychle.

Čím je kašel způsoben?

Existuje řada druhů kašle – suchý kašel, vlhký kašel, černý kašel a další. Jedno ale mají společné: snahu zbavit se něčeho, co do našeho dýchacího ústrojí nepatří. Ať už to jsou hleny, viry, bakterie či třeba nečistoty v ovzduší.

V případě vlhkého kašle vykašláváme velké množství hustého hlenu. Ten je uchycen na sliznici, a právě kašlem se ho snažíme odstranit. Pokud je hlen moc hustý, je potřeba jej rozpustit, jinak naše tělo není schopné ho vykašlat.

Dalším typem je suchý kašel. Tento typ je dráždivý a většinou při něm nevznikají hleny. Často bývá způsoben virovými nebo bakteriálními infekcemi v dýchacích cestách. Jestliže se suchý kašel nebude léčit, mohou se začít produkovat hleny, které jsou ideálním prostředím pro viry a bakterie, a dojde tak k přeměně na vlhký kašel. Neváhejte tedy s léčbou suchého kašle a snažte se ho zbavit co nejdříve. Může se občas jednat i o projevy vážnějších nemocí, jako třeba plicní embolie, takže pokud léčba dlouhodobě nezabírá, poraďte se se svým lékařem.

Pozor byste si měli dát i na dávivý kašel, který je projevem infekčního bakteriálního onemocnění. Jde o velmi silný a dráždivý kašel, často doprovázen vysokými horečkami. Přestože je dnes u nás proti tomuto onemocnění povinné očkování, neznamená to, že nás dávivý kašel nemůže postihnout. Léčba ale probíhá mnohem snáz u očkovaných jedinců.

Suchý kašel a jak se ho zbavit?

Dodržujte pitný režim

V případě onemocnění je ještě důležitější dodržovat pravidelný pitný režim. Velké množství tekutin může usnadnit rychlou léčbu kašle. Pokud dáváte přednost vodě, zkuste sáhnout po vodě minerální, jako je třeba Vincentka, která zvlhčí krk, případně i nosní sliznici, a účinně pomůže zklidnit krk. Vhodné jsou však především teplé nápoje jako čaje. Z bylinných čajů je účinný hlavně zázvor, díky kterému se pročistí dýchací cesty. Divizna nebo tymián zklidní a zmírní podráždění krku. Může ale pomoci i obyčejný černý čaj s citronem. Všechny čaje lze osladit lžičkou medu.

Větrejte

Aby se dýchací cesty mohly řádně vyléčit, je potřeba dostatek čerstvého vzduchu. Zvláště pak přes noc je dobré spát s otevřeným oknem. Ideálně umístěte do místnosti zvlhčovač vzduchu. Některé z nich se dají doplňovat éterickými oleji, které mohou mít také dobrý vliv na suchý kašel.

Vyzkoušejte med

Toto sladidlo mívá blahodárný efekt na suchý kašel. Med slouží jako balzám na bolavý krk. Můžete jej konzumovat samotný, ale také přidat třeba do čaje či jiných nápojů. Překvapivě chutný je i med smíchaný s cibulovou šťávou.

Jedna čajová lžička před spaním kašel utiší

Zaměřte se na vhodnou stravu

I váš jídelníček může mít vliv na průběh léčby kašle. Dobré účinky má například právě zmíněná cibule, ale také česnek. Z ostatní zeleniny zvolte mrkev nebo dýni. Pokud jde o ovoce, účinné je hlavně červené a žluté ovoce, zvláště pak citrusové plody. Léčivý je i rybí tuk, ale také třeba káva, která vám rozšíří průdušky, což potěší především milovníky kávy.

Olejové zábaly

Suchý kašel můžete zklidnit i jednoduchým olejovým zábalem. Namočte kus látky do teplého, ne však horkého oleje a položte jej na hrudník a záda, následně zabalte do igelitu a přikryjte se dekou. Zábal by měl trvat 20–30 minut.

Neužívejte léky na vlhký kašel

Léky na vlhký a suchý kašel není dobré zaměňovat. Pokud se budete léčit léky na jiný typ kašle, může vám to naopak uškodit.

Navštivte svého lékaře

Jestliže je suchý kašel nesnesitelný a stále se vám nedaří se ho zbavit, zbytečně se netrapte a pro jistotu navštivte svého lékaře, který vám poskytne odbornou pomoc.

A jak na vlhký kašel?

Léky na ředění hlenu

Může se stát, že je hlen nejprve příliš hustý a není možné jej vykašlat. V takovém případě zajděte do lékárny a pořiďte si některý z léků, který vám umožní hleny vykašlávat. Znovu si dejte pozor, abyste nebrali léky na suchý kašel. Ty by zabránily vykašlávání hlenu a onemocnění by se ještě zhoršilo. Výjimkou může být velmi nízká dávka těchto léků na noc, a to jen v případě, že kvůli kašli nemůžete spát.

Tekutiny a čerstvý vzduch

Stejně tak jako suchý kašel, ale i vážný dávivý kašel, i vlhký kašel se může zmírnit dostatkem tekutin a čerstvého, zvlhčeného vzduchu. Opět jsou vhodné různé čajové směsi, které mají dobrý vliv na průdušky, ovocné šťávy či minerální vody.

Neřeďte hleny pomocí tymiánu

Tato bylina účinně léčí i vlhký kašel. Pomáhá totiž naředit hlen, usnadní tak jeho vykašlávání a bude se vám lépe dýchat. Pokud máte rádi bylinkové čaje, určitě vyzkoušejte i čaj s tymiánem. Jeho příprava je velmi jednoduchá, stačí přidat dvě až tři lžičky tymiánových lístků do vroucí vody, nechat cca 10 minut louhovat, přecedit a můžete pít.

Snažte se kašli předcházet

Prevence není vůbec snadná, jelikož kašel nás může postihnout v podstatě kdekoli a kdykoliv. Hlavně v podzimních měsících, které jsou často spojené s nachlazením. Přesto však existuje několik rad, díky kterým kašli můžete předejít.

  • Omezte bezprostřední kontakt s nemocnými lidmi.
  • Nekuřte a vyhněte se zakouřeným prostorům.
  • Dbejte na čistotu prostředí, ve kterém žijete.
  • Větrejte a zvlhčujte vzduch.
  • Starejte se o své dýchací cesty. Dopřejte si čas od času návštěvu solné jeskyně, inhalujte, nebo si pořiďte kvalitní aroma difuzér.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno