Jak vyčistit pračku? Zápach a bakterie musí pryč!

Pračka je běžnou součástí všech koupelen, s pomocí prášku na praní a aviváže udržuje naše prádlo čisté a krásně voňavé. Co když ale pračka voňavá není? Jak vyčistit pračku? Bohužel vám nepomůže ani ta nejaromatičtější aviváž, nepříjemného zápachu je nutno se zbavit. Co v takovém případě dělat?

Jak odstranit nepříjemný zápach v pračce

Pračka pravidelně odvádí svou funkci, ale pečujete o ni? Většinou asi ne. Maximálně používáte nějaký prostředek proti vodnímu kameni. Zápach z pračky způsobují bakterie a plísně, které se v pračce rády usazují. Ty se mohou množit v bubnu pračky, nádobě na prací prášek, ovšem nejčastěji se jim daří v hadici pračky nebo v jejích útrobách. Běžnému oku jsou neviditelné, nicméně zápach, který způsobují, vás obtěžuje. Chcete se jej přirozeně zbavit. Jenže jak?

Automatická pračka má několik skrytých nebo těžko dostupných míst, kde se usazuje vodní kámen, zbytky pracího prášku, vonných esencí nebo aviváže. Tím se zhoršuje kvalita praní a objevuje se také zápach. Odstraňte různé bakterie, plísně, vodní kámen a nečistoty! Jak na to?

Ocet a soda vyčistí pracčku a působí i na vodní kámen

Vodní kámen je nejčastějším problémem, který může vaši pračku sužovat. Nemusíte rozebrat složitě celou pračku, abyste jí pořádně vyčistili. Postačí vám porozhlédnout se v kuchyni. Co takhle obyčejný ocet a jedlá soda? Tato kombinace vám pomůže zbavit se nežádoucích usazenin a vodního kamene.

Do nádobky na prací prášek přidejte půl hrnku jedlé sody. Nádobku pro máchání vyplňte octem. Dva šálky poté přidejte i do bubnu pračky, nastavte tu nejvyšší teplotu a zvolte nejdelší prací cyklus. Ještě, než prací cyklus přejde do máchání, přerušte jej a nechejte v pohotovostním režimu. Takto pračku nechejte několik hodin nebo i celou noc. Poté jí znovu pusťte a nechejte dokončit její práci.

Vyčistěte nádobku na prací prášek

Nádobka na prací prášek a aviváž se také musí pravidelně čistit. Minimálně jednou za měsíc jí vytáhněte a pořádně vyčistěte. V nádobce a pod ní se mohou usazovat zbytky aviváže a pracího prášku. Proto jí pořádně očistěte houbičkou. Místa, která jsou špatně dostupná, čistěte s pomocí nepotřebného zubního kartáčku.

Vyčistěte i těsnění a filtr

Okolo dvířek pračky najdete těsnění, ve kterém se často usazují drobnosti, které zapomenete v kapsách, ale také spousta nečistot. Postačí vám vlhký hadřík, který namočíte do octa. Tím otřete těsnění. Navíc vám pomůže zbavit se plísní a bakterií, které mohou vaši pračku sužovat. Také filtr může být zanesený zbytky nití, žmolků z prádla nebo vlasů, které ulpívají na oblečení. Je nutno filtr pravidelně čistit, ideálně jednou za tři měsíce. Pečlivě očistěte od všech nánosů a následně pořádně propláchněte po tekoucí horkou vodou.

S těmito jednoduchými kroky vyčistíte vaši pračku snadno a zbavíte se tak nepříjemného zápachu. A vaše prádlo? Bude čisté a krásně voňavé!

Jak vyčistit pračku od plísní?

Základem je pořádně větrat pračku po vyprání prádla, aby se plísně neměli šanci tak moc množit. Pokud ale chcete pračku vyčistit od plísní, můžete použít Savo Perex. Dejte si jen velký pozor, abyste dobře Savo odstranili a nezničili si tak oblečení. Pořádně prázdnou pračku vytřete hadrem namočeným v savu. Vytřete buben, dvířka i gumové těsnění. Potom hadr od sava vyperte na vyvářku.

2 Komentáře

  1. Zápach? Problém je i jinde. A to přímo ve vaně pračky-resp. čelně plněné pračky. Vana je vystříknutá z hliníku a mj.kvuli tuhosti má uvnitř zadního čela žebra. A tam se právě usazují ony plísně. Pračku proto doporučuji ručně “přeplavit” vodou alespoň do poloviny okénka. Nasypat přímo do bubnu 1 kg krystalické sody ( 15 Kč) a bez prádla spustit na 90 st.C. Projet cyklus (zkrátit náchání) a hadříkem vytřít gumové těsnění ve dveřích (násypka, atd). Nasypat do bubnu potravinářskou kyselinu citronovou a znova nechat projet 90 C cyklus. Problém moderních praček je ten, že šetří vodou. A ten zbyteček vody na dně nepostačí ke stálému promývání celé vany. I v její horní části. Postačí 1 x za půl roku.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno