Všichni běhají, mám taky začít? Tyto důvody vás přesvědčí

běhání a argumenty proč začít

Běh je skvělý pro zvyšování vaší kondice a pomáhá také při hubnutí, jenže ne všichni zrovna běh provozují a fandí mu. Někdo běhá s chutí a denně, jiný běhá jen v sebeobraně. V poslední době je běh hodně v módě a ti, kteří nikdy neběhali se teď do toho pouští. Když běhají všichni, musím taky? Samozřejmě, že nemusíte. Jako asi každá sportovní aktivita i běh vás musí bavit. Zkuste se, ale podívat na to, proč je dobré začít běhat.

Povzbuzuje mozek

Běh je aerobní aktivita, během něj proudí v těle krev a zvyšuje se množství kyslíku přiváděného do mozku, což podporuje poznávací funkce. Má kladný vliv na paměť, koncentraci, soustředění, schopnost učit se nové věci a podobně.

Prodlouží život

Nemusíte běhat maratony nebo na čas. Když budete běhat ve středním tempu zhruba hodinu až dvě týdně, můžete si prodloužit život. Podle výzkumu Copenhagen City Heart Study se u žen prodlužuje život o 5,6 let a u mužů je to dokonce o 6,2 let.

Posiluje kosti a je prevence před osteoporózou

Jogging pomáhá posilovat nejen svaly, ale velmi pozitivně působí na celou vaši kostru. Je ideální prevencí před osteoporózou a navíc studie ukázaly, že pravidelné běhání pomáhá zvyšovat hustotu kostí.

Zlepšuje spánek

Běh zlepšuje bystrost a ostražitost, celkově vám přilévá do těla energii. Ovšem večer a zejména pak v nočních hodinách je nápomocný při usínání. Univerzita v Oregonu vedla výzkum, který ukázal, že lidé, kteří běhali, usínali lépe, navíc se podepíše také na kvalitě spánku.

Posiluje imunitní systém

Jakákoliv sportovní aktivita má pozitivní účinky na lidské tělo. Jogging a další aerobní aktivity posilují imunitní systém a také snižuje riziko chřipky a to až o polovinu.

Pomáhá od stresu a úzkostí

Ve chvíli, kdy si obujete dobré boty a vyběhnete, si krásně pročistíte hlavu. Jestliže jste prožili den plný stresu, nervozity nebo pociťujete úzkost, není nic jednoduššího, než vyběhnout ven. Pročistíte si hlavu, vyplavíte endorfiny a domů se vrátíte odpočatí a spokojení.

Jak začít běhat?

Jednoduše vyběhněte! Samozřejmě si můžete načíst články o tom, jak správně běhat, jakou techniku zvolit, ale většina běžců se shoduje na tom, že nejtěžší bylo prostě vyběhnout, donutit se vůbec k pohybu. Přitom běh je jedním z nejjednodušších sportů, protože nemusíte chodit do posilovny, fitness centra. Vyjděte před dům a začněte. Můžete běhat kdykoliv a kdekoliv, v parku, na lesní cestě, mezi domy, ráno, večer, odpoledne, v pracovní dny, o víkendu, v létě nebo i v zimě. Je to navíc sport, který nemusíte nijak speciálně financovat (kromě správného obutí a oblečení). Neplatíte permanentky ani jiné skupinové lekce. Prostě jdete a vyběhnete!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno