Vše o hemeroidech: Jaké jsou příznaky a jak je léčit?

Hemeroidy má opravdu každý člověk. Jak vypadají hemeroidy? Tvoří se v oblasti řitního otvoru a skládají se z malinkých tepen a malinkatých žilek. Mezi nimi koluje krev. Jestliže přívod a odvod krve funguje bez problémů a správně, pak nepociťujete žádné problémy a nic se neděje. Problém je, když dochází k zánětu nebo otoku. To poté cítíte nepříjemnou bolest a řešíte, proč tomu tak je. Jak poznat hemeroidy? Jak vypadají hemeroidy fotky? Nebo jak se jich zbavit?

Příznaky hemeroidů

Hemeroidy se dělí na vnitřní a vnější a podle toho se rozdělují také příznaky.

Vnější hemeroidy

Vytvoří se malý a krví naplněný uzlík, který bude bolestivý a může také nepříjemně svědit. Postupem času se vstřebává, až zmizí docela. Jde o horizont několika dní a je nutno udržovat okolí řitního otvoru čisté. Když však ke vstřebávání nedochází, uzlík může prasknout. V takovém případě hrozí reálné riziko infekce, která se může do vzniklé rány dostat.

Vnitřní hemeroidy

Při vnitřních hemeroidech je první příčinou jasně červená krev při vyprazdňování nebo nezbytně po něm. Krev může odkapávat přímo z řitního otvoru. Závažnost onemocnění je různá, může se postupně zhoršovat, až dojde k vyhřeznutí ven z análního otvoru, jde o absces. Je nutno tento problém řešit, někdy lze zatlačit manuálně. V každém případě je nutná lékařská pomoc.

Příčiny vzniku hemeroidů

  • Geneticky dané predispozice
  • Nadváha
  • Vysoký věk
  • Chronický kašel
  • Nepravidelné vyprazdňovaní
  • Dlouhodobé a časté sezení
  • Nedostatečný přísun tekutin
  • Nedostatek vlákniny ve stravě
  • Příliš dlouhé tlačení během vyprazdňování
  • Těhotenství

Co pomáhá na hemeroidy?

Nejlepší je samozřejmě prevence, tedy předcházet vzniku. Pokud se poznáváte v některém z výše uvedených příčin, pak je dobré je omezit. Důležitý je také pohyb, dostatek vlákniny a dobrá životospráva. Objeví-li se hemeroidy, pak můžete vyzkoušet konzervativní léčbu. Vyzkoušet mast na hemeroidy, dubovou koupel, čípky na hemeroidy. Každému sedí něco jiného.

Těhotenství a porod

Mohou se objevit jak během těhotenství tak po porodu. Důvodem je výskyt většího množství krve v těle. Děloha se zvětšuje, působí na konečník a to může drobné žíly v okolí konečníků rozšiřovat. Porod může být také důvodem ve vzniku hemeroidů vlivem aktivnímu tlačení a zvyšování nitrobřišního tlaku. Důležitý je pohyb a vláknina. Postupně se hemeroidy vstřebávají. Může pomoci třezalková mast nebo lék na hemeroidy. Nepomůže-li to, pak se postupuje dál. Hemeroidy léčba zahrnuje například ambulantní zákroky jako skleroterapie, podvázání gumovou páskou nebo rozsáhlejší chirurgické zákroky.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno